UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

TAŞYARAN VADİSİ HAVADAN BİR BAŞKA GÜZELpost_views_covkp Görüntüleme

kategorisinde, 27 Ocak 2016 - 23:58 tarihinde yayınlandı

 

Uşak’ta suyun sert kayalar üzerinde yüzlerce yılda oluşturduğu şekiller nedeniyle yöre halkının “Taşyaran” adını verdiği vadi, havadan görüntülendi.

Uşak-İzmir karayolu üzerindeki Yenişehir köyü yakınlarında yaklaşık 57 hektarlık alanda bulunan Taşyaran Vadisi’ni  Uşak Belediyesi ekipleri havadan görüntüledi. Gediz Nehri’ne bağlanan akarsuyun donmasıyla “buzdan akvaryum”a dönüşen bölgede suyun şekillendirdiği kayalar, özgün bitki örtüsü ve doğal güzellikler dikkati çekiyor.
Uşak Valisi Ahmet Okur, yaptığı açıklamada, vadinin yılın her sezonunda farklı manzaralara ev sahipliği yaptığını, kış aylarında da buz tutan suyun doğaseverlerin ilgisini çektiğini dile getirdi.

Bölgenin turizme kazandırılması için bir dizi çalışma yapıldığını aktaran Okur, vadinin tabiat parkı ilan edilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyleyerek, şunları belirtti: “Bölgenin jeolojik açıdan ilginç ve özel bir alan. Üç bölümden oluşan yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğundaki vadi zemininde yürüyüş yolları, yönlendirme levhaları, belirli yüksekliklerde seyir terasları ve asma köprüler oluşturmak istiyoruz. Bölgenin dokusunu bozmadan bu doğa harikasına ziyaretçi çekmeyi hedefliyoruz. Bölgeye gelen ziyaretçilerin bir kaç saat bölgede zaman geçirmesini amaçlıyoruz. İzmir-Ankara karayoluna çok yakın olan bölge ilimiz için çok önemli bir turizm alanı haline gelecek.”

Bölgenin 300-400 yılda oluştuğunun düşünüldüğünü, jeolojik açıdan bir laboratuvar olarak tanımlanan alanın çok özellikli olduğunu dile getiren Vali Okur, hazırlanacak görsellerle vadinin tanıtılacağını ifade etti.

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, bölgenin gizli kalmış bir doğa hazinesi olduğunu belirterek, “Belediye olarak bölgenin tanıtımı ve turizme kazandırılması için elimizden geleni yapacağız. Sayın Valimizin liderliğinde yapılacak her türlü proje içinde olmak istiyoruz” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin de Taşyaran Vadisi’nin her mevsimde ziyaretçi çekebilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, “Bölgede farklı jeolojik dokular var. Aileler buraya gelip uzun süre vakit geçirebilir, hiçbir özelliği atlamadan titiz şekilde çalışıyoruz” sözlerine yer verdi.V3 V4 V5 V6 V7 V9 V88 V89 V98

Uşak'ta suyun sert kayalar üzerinde yüzlerce yılda oluşturduğu şekiller nedeniyle yöre halkının "Taşyaran" adını verdiği vadi AA ekibi ve Uşak Belediyesi ekipleri tarafından havadan görüntülendi. Gediz Nehri'ne bağlanan akarsuyun donmasıyla "buzdan akvaryum"a dönüşen bölgede suyun şekillendirdiği kayalar, özgün bitki örtüsü ve doğal güzellikler dikkati çekiyor. ( Soner Kılınç - Anadolu Ajansı )

V1 V2 V8

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER