UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

TEDES ÇARPMASIpost_views_covgx Görüntüleme

kategorisinde, 25 Aralık 2015 - 18:37 tarihinde yayınlandı

ilk-gun-kac-kisi-ceza-yedi

Yaklaşık bir buçuk ay önce Banaz’da faaliyete geçirilen TEDES cihazı, 100 binin üzerinde hız sınırını aşma cezası yazdı. Yaklaşık 32 milyon lira ceza kesildi.

Banaz’da,3 farklı noktada iki yönlü 6 adet TEDES cihazı 24 saat esasına göre faaliyete geçirilmişti”.Trafik kurallarına uymak sadece sizlerin değil, aynı zamanda sevdiklerinizin ve hatta hiç tanımadığınız insanların hayatını kurtarır.”şekline bu haberimiz de yayınlamıştık.

2 km’lik yolda 3 noktaya konulan hız ölçen 6 cihaz,43 günde hız sınırı aşımı tespitiyle 100 bin 718 trafik cezası yazdı.Sistemin 189 ile 391 lira arasında uygulanan hız sınırı aşma cezalarından, günde ortalama 2 bin 342 adet kestiği belirtildi.

Sürücülerin tepkisine yol açan durum,Valiliğe şikayet edildi.Uşak Valisi Ahmet Okur, yaptığı açıklamada, her bir ölçüm cihazı için ayrı ceza kesilmesiyle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını belirterek olayın her yönüyle incelendiğini bildirdi.

Avukat Emin Özçelik  söz konusu sistemle 2 km mesafede art arda aynı sürücüye 3 kez trafik cezası uygulanmasının hukuka aykırı olduğunu savundu.

“Ortada çok ciddi bir rant söz konusu”diyenÖzçelik, birden fazla hız cezası kesilen sürücüler sulh ceza mahkemelerine başvurmalı. İdare mahkemesinde yürütmeyi durdurma talepli dava açmayı planlıyoruz. Bu konuda idarenin gerekli çalışmayı yapmasını bekliyoruz dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER