UŞAK 9°C
Yağışlı

TEDES’E VALİ AYARIpost_views_couzk Görüntüleme

kategorisinde, 12 Ocak 2016 - 19:42 tarihinde yayınlandı
vali_ahmet_okurun_yeni_yil_mesaji_1451544420
Banaz İlçesinde kurulduğu günden buyana Tartışması hiç bitmeyen Trafik Denetleme Sistemi TEDES’in kestiği cezalara Valilik dur dedi.
Yaklaşık 2 ay önce devreye giren TEDES ilçenin 3 noktasında kurulan ve bir sürücünün 3 noktada da cezai müeyyideye maruz kaldığı ve şikayetlerin Valiliğe kadar gittiği dile getirilmişti.
Banaz Belediyesinin Gelir Paylaşımlı Trafik Elektronik Denetleme Sistemi TEDES özel bir şirket ile imzaladığı protokol kapsamında ilçe içinden geçen yaklaşık 2 kilometrelik yolda 3 noktaya yerleştirilen 6 ölçüm cihazı, hizmete girdiği 55 günde 100 bin 718 hız sınırı aşma cezası kesti. Sistemi kuran Şirketin gelire ortak olması tartışmaları alevlendirmiş ve yapılanların kazaları engellemeye değil kazanca yönelik olduğu iddia edilmişti.
Uşak Valisi Sayın Ahmet Okur şikayetlerle ilgili soruşturma başlatmış ve düzeltilmesi gereken bir şey var düzeltileceğini açıklamıştı. Valilik talimatıyla yapılan düzenlemeyle aynı plakaya kesilen birden fazla cezalar iptal edilmeye başlandı.
Hız ihlali yapan plakalara her bir ölçüm cihazının ayrı ayrı ceza kesmesi nedeniyle tepkiye neden olan sistemin ceza kestiği çok sayıda sürücü, cezaların iptali için mahkemeye başvurdu. Şikayetler üzerine konuyu gündeme alan Uşak Valisi Ahmet Okur’un talimatıyla sistem geçici süreyle kapatılarak aksaklıkların giderilmesi için Banaz Kaymakamlığı görevlendirildi. Yeni düzenlemeyle hız ölçümü yapılan 3 noktadan 2’si iptal edildi, ilçenin giriş ve çıkışlarına hız ölçümü yapıldığına ilişkin uyarı levhaları yerleştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER