UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

TELE DOLANDIRICILIĞA ve DOLANDIRICILARA DİKKAT EDİNpost_views_couzc Görüntüleme

kategorisinde, 19 Mart 2015 - 20:24 tarihinde yayınlandı
tele
Son zamanlarda Şehrimizde meydana gelen cep telefonu ile dolandırıcılık olaylarında;
Ulubey ilçesinde S.A. isimli vatandaşın cep telefonunu arayarak kendisini Polis olarak tanıtıp, parasının dolandırıcılar tarafından çekildiğini, şahıslardan birinin yakalandığını, diğer şahsın yakalanabilmesi için vereceği hesaba H.A. adına 22,000 TL para yatırması gerektiğini söyleyen H.A. isimli şahsın vermiş olduğu hesap numarasına 15.000 TL para yatırdı, ancak durumdan şüphelenen banka görevlileri tarafından havale edilen 15,000 TL para bloke edilmiştir.
Yine Eşme ilçesinde M.A. isimli vatandaşı ev telefonundan arayan şüpheli şahıs kendisini Emniyet Amiri olarak tanıtmış, hesabından 25,000,00 TL para çekildiğini, parasını kurtarmak adına kendisine yardımcı olmak için vereceği hesaplara para yatırması gerektiğini, söylemiş, mağdur M.A. şüphelinin hesap numaralarına toplam 24.000 TL para havale etmiştir.
İl merkezinde M.U. isimli vatandaşı cep telefonundan arayarak kendisini Polis olarak tanıtan şahsın hesaplarına girilerek işlem yapıldığını, kendisine yardımcı olmak için vereceği hesaba para yatırması gerektiğini, söylemesi üzerine, PTT Şubesinden şüphelinin vermiş olduğu hesaba 42,000 TL havale yapacağı esnada belirtilen bölgede dolandırıcılık olaylarına karşı önleme faaliyetlerinde bulunan güven timlerimiz tarafından fark edilmiş ve vatandaşımız para yatırmaması konusunda ikna edilerek, dolandırıcılık olayı engellenmiştir. Her üç olayla ilgili şüphelileri yakalama çalışmaları devam etmektedir.
Vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlendirilmelerinin sağlanabilmesi amacıyla Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğünce “DOLANDIRICILIĞI ÖNLEME PROJESİ” kapsamında;
İlimizde oynanan Basketbol ve Futbol müsabakalarının devre arasında seyircilere yönelik anonslar yaptırılmıştır,
Cuma namazında, İl Müftümüz tarafından yapılan vaaz’da bilgilendirme yapılmış, namaz çıkışında da vatandaşlarımıza dolandırıcılık olaylarından mağdur olmamaları konusunda ikaz ve bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

YORUM YAZBENZER HABERLER