UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler
  • 16:48

TÜRK İSLAM DÜNYASI TEFHİDİ SOSYAL İLİMLER 3. ÇALIŞTAYIpost_views_couxn Görüntüleme

kategorisinde, 07 Şubat 2016 - 22:21 tarihinde yayınlandı

V1 V2 V3 V4

Uşak Üniversitesi ile İlmi ve Metodolojik Araştırmalar Merkezi (İLMAR) işbirliği ile düzenlenen “Türk İslam Dünyası Tevhidi Sosyal İlimler 3. Çalıştayı” düzenlenen açılış programı ile başladı.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleşen çalıştay açılış programına Vali Ahmet Okur,  Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, İLMAR Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Osman Şimşek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını gerçekleştiren Uşak Üniversitesi Rektörü Sait Çelik İslam dünyasında 13. yüzyıla kadar devam eden canlı bir bilimsel hayat olduğunu söyledi.
İslam dünyasında zihinsel bir inkılap eşliğinde sosyal bilimlerin her dalında metodik ve realiteden gücünü alan yaklaşımların hayat bulmasını sağlayacak tedbirlerin alınmasının gerektiğini belirten Rektör Çelik, “İslam dünyasının 13. yüzyıla kadar olan döneminde, her bilim dalını içeren ve Müslümanlar yoğunlukta olmak üzere birçok farklı etnik ve kültürel geleneğe sahip bilim insanlarının katkılarıyla çok zengin bir medeniyet dünyası oluşmuştur. Hint, Yunan, Fars medeniyetine ait bütün entelektüel birikimin tercüme edilip yorumlandığı bilimsel bir zemin meydana gelmiştir. Bu entelektüel canlılık, İslam Doğu medeniyetinin altın çağı olarak kabul edilir. İslam dünyasında zihinsel bir inkılap eşliğinde sosyal bilimlerin her dalında metodik ve realiteden gücünü alan yaklaşımların hayat bulmasını sağlayacak tedbirlerin alınması zaruridir. Sosyal bilimlerin, toplumsal alanda pozitif bilimlerin sebep olduğu gelişme ve değişmelerden maliyeti oldukça küçük ancak daha tesirli gelişme ve değişmeleri sağladığını, yaşadığımız çağ ve tecrübeler göstermektedir. Toplumları değiştiren geliştiren işlevsel fikirlere ve bilgilere ihtiyacımız vardır. Bu bilgiler üretilemediği ve işlevsel hale getirilemediği müddetçe geri kalmış toplumlar meselelerine çözüm üretmekte çaresiz kalacaklardır.” ifadelerini kullandı.

İLMAR Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Osman Şimşek ise İstanbul ve Kırşehir’de gerçekleştirilen çalıştaylarda öğretim üyesinin düşünce farklılığının hareket etme gerekliliği ve tüm ilim dallarının tevhidi düşünce ile ilişki içinde olduğu ve bilginin kaynağının Allah olduğunun belirtildiğini ifade ederek ” İlim dallarının içinin “Tevhit” anlayışı ile inşasının neticesinde ise makro bir kavrama ulaşmış oluyoruz. Uşak çalıştayında ilk defa konuşulacak bu kavram ‘Tevhidi Sosyal Düşüncenin Sosyolojisi’ olup, açılımlar bu kavram merkezinden oluşturulacaktır” dedi.

Açılış programının sonunda konuşan Vali Ahmet Okur ise Çalıştayın temel hedefinin; İslam aleminin bugüne kadar unuttuğu ve Avrupa’ya gönderdiği değerlerin tekrar İslam alemine kazandırılması olduğunu belirterek İslam alemine kazandırılacak değerlerin, hem bilimsel anlamda hem de insan hayatına yönelik uygulamalarda tekrar tekrar hayata geçirmek için çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

İki gün boyunca uzmanlık alan esaslı masa çalışmaları ile devam edecek olan çalıştay sonuç bildirgesinin yayınlanması ile sona erecek.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER