UŞAK 10°C
Çok Bulutlu

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL ALIMLARI BAŞLADIpost_views_couzf Görüntüleme

kategorisinde, 30 Aralık 2015 - 13:46 tarihinde yayınlandı

TSK

Profesyonel askerlik hedefiyle başlatılan uzman erbaş ve sözleşmeli er uygulaması kapsamında personel alımları sürüyor.

Asgari ücret ile çalışılacak mesleklere nazaran daha iyi maddi imkânlar sunan, gelecek vaat eden sözleşmeli erbaş ve er mesleği tercih edildiği takdirde gençlere çeşitli imkânlar sağlıyor.
MAAŞ ALARAK ASKERLİK YAPMA İMKÂNI
En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar veya askerlik yapmamış olanlar sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabiliyor. Ön şartları uyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra askeri eğitimden geçiriliyorlar.
Ayrıca askerlik görevini yerine getirmemiş gençlerde yüklü miktarda maaş alarak askerlik görevini yapma şansına sahip olacaklar.
2 BİN İLE 4 BİN LİRA ARASI MAAŞ
Tüm bunlardan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosuna alınacak olan sözleşmeli erler sigortalı sayılıyor ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunuyor. Ayrıca sözleşmeli erlere birlik ve kritik görev durumlarına göre 2 bin 144 ile 4 bin 182 lira arasında maaş, hizmet yılına bağlı olarak 8 bin – 79 bin 339 lira arasında sözleşme sonu ikramiye veriliyor. Bu arada sözleşmeli uzman erbaş ve er olmak isteyenler yaşadıkları şehirlerden de başvuruda bulunabiliyorlar. Sözleşmeli erbaş ve er olmak varken; işsizlik kaderin olmasın!
Sözleşmeli erbaş ve er sağlanan imkânlar şunlar;
1 2.144 TL’den başlayıp, bulunduğu birlik ve sözleşmeli erlikte geçen hizmet yılı esas alındığında 4.182 TL’ye kadar çıkan maaş,
Birinci derecede kritik illerde görevli ve terörle mücadele harekâtında görevli birliklerde hizmet verilmesi halinde 1.444 TL’ye ulaşan tazminat,
Yedi yılın sonunda sözleşmesi sona ererek ayrılan erbaş ve erlere 79.339 TL tutarında ikramiye,
4 Giyecek, bakım, barınma ile iaşelerin devlet tarafından karşılanması,
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasına Kanununa göre sigortalı olma,
İlk sözleşmeleri sona eren erbaş erler, uzman erbaşlığa ve astsubaylığa başvurdukları takdirde önceliğe sahip olacaklardır.
ResimSözleşmeli erbaş ve er olarak yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlar, ilgili mevzuattaki Resimşartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara atanabilme hakkına sahip olunacak.
Sözleşmeli erbaş ve er mesleğine başvuru koşulları;
1 . En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak
Müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi yaşından gün almış ve yirmi beş yaşını bitirmemiş olmak. Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre; 2015 yılı için, 01 Ocak 2015 tarihi
itibarıyla yirmi beş (25) yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 tarihi ve 31 Aralık 1995 tarihi arasında doğanlar),
Üç yılını doldurmuş sözleşmeli erler askerlik hizmetini yapmış sayılacak.
ResimSözleşmeli erlerden uzman erbaş veya astsubaylığı başvuruda bulunduklarında önceliğe sahip olacaklar.
Müracaatlar Askerlik Şubelerine
ResimYapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanlığına da temin yetkisi verilmiştin Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Eskişehir illeri ve ilçelerine en yakın mesafedeki birliğe müracaatlarında ulaşım kolaylığı ile başvuru işlemlerinde karşılaşılacak sorunlar hakkında gerekli yardım sağlanacaktır. İlk alımlar 09 Aralık 2015 tarihinde yapılmıştır. 2016 yılı Ocak ayında yeni alımlar yapılacaktır. Bu konu ile ilgili bilgiyi askerlik şubelerinden ve www.kkk.tsk.tr./PersonelTemin/Pertem.aspx. genel ağ (internet) adresinden alınabilid’ denildi
2015 yılı başvurular halen devam etmekte
Sınav tarihine kadar ön başvurular devam edecek. Ayrıca 1996 doğumlular da 2016 yılı için ön başvuruda bulunabilmektedir. 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ön başvuruda bulunan adaylara sınav çağrısı yapılacaktır. Böylece 1996 doğumlular için de askerlik hizmetine başlamadan sözleşmeli er olmalarına imkân sağlandı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER