UŞAK 17°C
Az Bulutlu

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ UŞAK TEMASLARI İLE İLGİLİ BASIN TOPLANTISI294 Görüntüleme

kategorisinde, 26 Ağustos 2016 - 21:47 tarihinde yayınlandı

ZZZZZZZZZZZ

TÜRKİYE KENT KONSEYLERİ BİRLİĞİ UŞAK TEMASLARI İLE İLGİLİ BASIN TOPLANTISI

 

 

Uşak Kent Konseyi yaptığı basın açıklamasında:

Değerli Basın Mensupları,

Öncelikle başta 15 Temmuz’da yaşadığımız darbe teşebbüsünde yaşamını yitiren yurttaşlarımız olmak üzere; Ülkemizin geçirdiği bu zor günlerde hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor; yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyoruz.

 

Dün ve bugün Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu olarak Uşak’ta bazı temaslarımız oldu. Bu çerçevede; Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlarını, Sayın Valimizi ve Sayın Rektörümüzü ziyaret ettik. Ayrıca Uşak Kent Konseyi YürütmeKurulu ile de bir toplantı gerçekleştirdik.

 

Yürütme Kurulu Üyesi arkadaşlarımla birlikte; geçtiğimiz aylarda yapılan ve bizim de temsilcilerimizle izlediğimiz Uşak Kent Konseyi Genel Kurulu sonrası yaşanan süreç ve Belediye – Kent Konseyi ilişkisinde yaşanan problemler ve tıkanıklıkları, bunların nedenlerini inceleme ve değerlendirme fırsatı bulduk.

 

Detayına çok fazla girmeyi şu ortamda uygun bulmuyoruz ancak; özellikle 15 Temmuz sonrası oluşan uzlaşma ikliminin Uşak’ta da yansımalarının görülmesi çok önemli… Bu nedenle, sebebi ne olursa olsun Belediyemizin Kent Konseyimiz ile ilişkilerinde daha yapıcı ve kucaklayıcı olmasını bekliyoruz. Kent Konseyleri ile ilgili düzenlemelerin yer aldığı 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve Kent Konseyi Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Belediye Kanunu’nun 76. Maddesi aynen şu şekildedir.  “Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasî partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan kent konseyinin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar.” Aslında yasalar bizlere ne yapılması gerektiğini söylüyor. Yapılması gereken karşılıklı iyi niyet çerçevesinde yasalara uymaktan ibarettir.

 

Türkiye Kent Konseyleri Birliği olarak yaptığımız görüşmelerin son derece yapıcı ve olumlu bir atmosferde gerçekleştirdik. Uşak Kent Konseyi, Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin aktif üyelerinden biridir ve ulusal çalışmalarda Uşak’ı en güzel şekilde temsil edilmektedir. Uşak Kent Konseyi’nin olmadığı bir Türkiye fotoğrafı, kişilerinde değil; Uşak’ın olmadığı bir fotoğraftır. Uşak ülkemizin kadim şehirlerinden biridir ve bu güzel şehirde yaşayan herkesin; bu anlamda sorumlu davranacağını düşünüyoruz.

 

Son olarak; sürecin takipçisi olacağımızı ifade etmek isteriz. Başta İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği olmak üzere, en üst düzeyde gerekli bilgilendirmeleri yapacağız ve yerelde de süreçteki gelişmeleri izleyeceğiz.

 

Misafirperverlikleri için Uşak’taki dostlarımıza; yapıcı tavırları nedeniyle görüştüğümüz bütün kurum ve kuruluş temsilcilerine ve sesimizi halka duyurmamıza destek verdiğiniz için siz değerli basın mensuplarına çok teşekkür ederiz dedi.

 

  1. Gülay Sarışen, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı
  2. Necati Binici, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi
  3. Saim Yavuz, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi
  4. Hasan Soygüzel, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi
  5. Zeynep Arıkan, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi
  6. A. Esat Ural, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER