UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler
  • 16:48

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTIpost_views_covbu Görüntüleme

kategorisinde, 17 Ocak 2016 - 18:02 tarihinde yayınlandı

turkiye-geneli-secim-sonuclarI_6fe9dfb04d8cea1883b8

TÜRKİYE SEÇİMİNİ YAPTI
Seçimler demokratik sistemlerin en önemli unsurlarından biri, “Halkın yönetimi” anlamına gelen demokraside halk yönetimi kendisi üstlenemiyorsa, temsilcilerini seçip, kendisini yönetme hakkını veriyor.
1950 li yılların başına kadar “açık oy, gizli sayım” prensibine göre gerçekleşen seçimlerin ne kadar seçim olduğu tartışılır. Ancak Demokrat partinin iktidara geldiği 1950 den bu yana yediği darbelere rağmen Türkiye’de demokrasinin 1950 öncesine göre çok daha sağlıklı bir zeminde ilerlediği söylenemez.
Türkiye’de normal şartlar altında 5 yılda bir milletvekili seçimi ve yine 5 yılda bir yerel seçim yapılması öngörülüyor. Sandığa ihtiyaç duyulan istisnai durumlarda tanımlanmış. Fakat ülkemizde milletvekili seçimlerinin peşi sıra olagelen hükümet krizleri, Cumhurbaşkanı’nın TBMM tarafından seçilememesi yahut özellikle seçtirilmemesi gibi pek çok durum sistemin tıkanmasına yol açtı, erken seçimler yapıldı. Son 1 yılda da genel ve yerel seçimlerin üst üste gelmesi Cumhurbaşkanlığı seçimi için referandum kararının alınması nedeniyle tam üç kez millet olarak irade beyanımızı ikrar etmek durumunda kaldık.
En son milletin seçtiği Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesi ile en azından kimse benim hakkım yendi diyememektedir zira madem halkın iradesine saygınız var, o irade tecelli etmiştir, bunu yargılamak muhalefete düşmez zira demokrasi var bu ülkede..
7 Haziran da ki genel seçimlerin sonuçları da Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini söylüyordu. Siyasi değerlendirme yapmak yerine mevcut durumun sosyolojisini kısaca anlamaya çalışmakta herkes için fayda vardır.
Öncelikle 7 Hazirandaki vatandaşın verdiği mesajı siyasilerin nasıl anladıklarına bakmak lazım,, MALUM muhalefet birisi hayır Allah hayır ya bu millet size az çok bir mesaj verdi neden hayır biraz uyumlu ve yapıcı olunamaz mıydı…?Diğer darbe hukukundan beslenen cevizi kuruların sistemini koruyan, siyasetin patron ve yöneten şubesi haline gelen özel görevli Darbeci ruhun partisi ise toplumun seçeneklerini yargılamak yerine halkı anlamaya çalışsaydı madem milli irade neden saygı duymuyorsunuz, size demezler mi siyaseti bir tek siz mi biliyorsunuz.


ÜLKELERİN REJİMLERİNİ TARİH VE SOSYOLOJİK OLAYLAR, VE HALKIN YAŞAM TARZI BELİRLER, DOLAYISIYLA İKTİDARA HALK KARAR VERİR…
Malum o üçüncü parti zaten normal bir parti değil terörün, bölücülüğün, siyasi şubesi, sözde savunduğu değer ve halkı kırıp geçiren Bizim kürt kardeşlerimizin başına olmadık sıkıntılar çıkaran, teröristlerinin Rus, Fransız, ve ağırlıklı olarak alman, İngiliz olan kürt olmadığı gibi Ermenistan destekli taşeron bir kanlı oyunun siyasi versiyonunu bu halk anlamayacak kadar aptal değildir, ne yazık ki bu bizim olmayan kanunlar bunları sınırsız demokrasi mantığı ile kral eder hale gelmiştir, yaptırım yapılmalı gerekirse yok edilmelidir..
Avrupa’nın hangi ülkesinde ülkeyi bölmeye çalışana maaş ödeniyor ve hak veriliyor yok sıkıysa orada yapın bakın anında adamlar nasıl mekanize oluyor…
Ayrıca Hangi koşulda olursak olalım halka doğruları samimice söylemek her siyasetçinin boynunun borcudur.
Siyasi partiler yasası değişmelidir, Lider sunta sı ve Milletvekillerinin adını yazıp bunlara oy vereceksiniz mantığına demokraside denmez
Milletin vekilini millet seçmelidir.
Hem milli irade deyip hem millete benim seçtiğimi seç demek olmaz yanlıştır.
Yaşı müsait olanlar hatırlar 1989 da ki yerel seçimlerin sonuçları 1983 ten beri tek başına iktidarda olan parti için adeta soğuk duş etkisi yapmıştı. Genel başkanına mesaj alınmıştır detirtmiş ti, ve 1 Kasım seçimlerinde halk % 49.5 yani Cumhuriyet tarihinin en yüksek oranı ile ve yüksek bir seçime katılma rakamı ile AK PARTİ ye sen benim için çok değerlisin artısıyla eksisiyle senin iyi niyetli çalışmanı gördüm, ve senin beni yani Türkiye’yi yönetmene devam etmeni istiyorum ama mütevazi ol, Halk olarak biz seni destekliyoruz,,, demiştir
Millet bir yerlerde yanlış olduğuna kanaat getirdiği anda herhangi bir kişinin yahut kurumun müdahalesine gerek duymaksızın meşru bir biçimde reaksiyon gösteriyor.


FİTİLİ HER ZAMAN (DEMOKRASİLERDE TABİ Kİ) MİLLETİN KARARI ATEŞLER….
İktidarıyla, muhalefetiyle Türkiye içerisinde bulunduğu bu yeni durumu doğru anlamalı, ana güzergahtan sapmadan kalkınmasına ve uluslar arası güç olma iddiasına zarar vermeden halkın ne istediğini anlamaya çalışarak yoluna devam etmelidir
MUHALEFET ŞU ANDA YANİ GÜNÜMÜZDE Kİ GÖRÜNTÜSÜ KENDİ İÇİNDE BÖLÜNMELER KONGRELER, DELEGE SAVAŞLARI DERDİNDEDİR,, MALUM TERÖR PARTİSİ HİÇBİR ZAMAN ÜLKE PARTİSİ OLMADI OLAMAYACAKTIR ZİRA TERÖR TAŞERONLARININ ÜLKEMİZDEKİ VARDİYA ŞEFİ EDASI İLE GEZMEKTELER,…. YÜCE MECLİS BU KONUDA HEPSİ BİR OLUP ÖNCE BUNLARDAN TEMİZLENMELİDİR…
Ak Parti 3 Kasım 2002 den bugüne kadar Türkiye’de 14 yıldır halkın iradesi ile tek başına iktidardır. 2019’a kadar geçmişte yapmadıklarını, yapamadıklarını artık yapma zamanıdır, zira buna mani bir ortam yoktur.
Ak Parti 78 milyonluk Türkiye’nin değil koskoca İslam ülkelerinin de dört gözle takip ettiği, peşinden geldiği insanlık davasının sembolü, ve siyasi figürüdür,,, ÜLKEYE KAZANDIRDIKLARI HALKIMIZ TARAFINDAN İNKAR EDİLMEDİĞİ GİBİ 1 KASIMDA TEŞEKKÜRÜNÜ ETMİŞTİR .
Şu anda doğu ve güneydoğudaki olaylar ise tek kelime ile ülkenin zirveye ulaşmasını engel maksadı taşımaktadır,,, ülkemizin içindeki o sözde alim görüntülü cahillere tek sözümüz olmalıdır, oda bir tane Türkiye var….
Ve dostlarım Türkiye’nin birbirine karşı da dirayetli, adaletli, olmaları düşmanlarına karşıda dirayetli bir şekilde ortak tavır ve hareket içinde olmaları lazımdır…
BİRLİK VE BERABERLİK ŞUURU İÇİNDE,,, VATANIMIZA SAHİP ÇIKALIM,,, ŞEHİTLERİMİZİN KEMİKLERİNİ SIZLATMAYALIM, NE OLURSAK OLALIM SİYASİ GÖRÜŞÜNÜZ NE OLURSA OLSUN BU ÜLKE OLARAK İÇİMİZDE YARIŞALIM… AMA ÜLKEMİZE ZARAR VERMEYELİM….
SADECE BİR TANE TÜRKİYE VAR EY TÜRKİYE’LİLER, BAŞKA YOK….
——————Araştırmacı-Yazar-Yaşar Cantürk—————————-

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER