UŞAK 15°C
Az Bulutlu

TÜRKİYE TEOG BİRİNCİSİ UŞAK İMAM HATİPTEN470 Görüntüleme

kategorisinde, 10 Haziran 2016 - 19:23 tarihinde yayınlandı
Uşak İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Muhammed Yasin Sümter, Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş (TEOG) sınavında Türkiye birincileri arasında yerini aldı. Girdiği ilk ve ikinci dönem TEOG sınavlarında tüm soruları doğru yanıtlayan Sümter, TEOG sınavlarından 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu.
TEOG sınavında 6 dersten sorulan toplam 120 sorunun tamamını doğru yanıtlayan Sümter, ailesinin verdiği desteğin çok büyük olduğunu kaydettiği açıklamasında okul dışında herhangi bir kurs almadığını, sınavlara tamamıyla okulda aldığı eğitimlerle hazırladığını ifade etti. Okullarda yapılan ‘yetiştirme ve destekleme kurslarına’ katıldığını kaydeden Muhammed Yasin Sümter ayrıca sınav sonucunun büyük ölçüde planlı ve düzenli çalışmanın sonucu olduğunu söyledi.
Günlük 300 soru çözerek çalışmaya başladığını belirten Muhammed Yasin, en son günlük 1200 soruya kadar çıktığını aktardı. Sümter, “Planlı ve programlı bir çalışma yaptım. Ders çalışma programımda Gençlik Merkezi destek verdi. Ayrıca hazırlık sürecinde hiç özel ders almadım. Sınavlara öğretmenlerim ve yetiştirme kursları sayesinde hazırlandım.” şeklinde konuştu.

“İMAM HATİP’TEN YALNIZCA İMAM YETİŞMEZ”
İmam Hatip Lisesi’nden mezun olanların yalnızca imam olmadıklarını vurgulayan Sümter, buradan aynı zamanda mimar, mühendis ve doktorların da çıkabileceğini göstermek istediğini belirtti. Sınav sürecinde kendisine verilen destekler için özellikle okul bünyesinde bulunan eğitimcilere teşekkür eden Sümter, “Benim belki böyle bir derece yapacağım aklıma bile gelmezdi. Ama ilk TEOG’dan sonra ben bu işi yapacağım ve bundan sonra da İmam Hatip okullarından yalnızca imam yetişeceği algısını ortadan kaldıracağım diye düşündüm.” dedi.

“MİMAR OLMAK İSTİYORUM”
Babasının da matematik öğretmeni olması sebebiyle geometri ve matematik alanlarını sevdiğini söyleyen, 14 yaşındaki Türkiye birincisi, gelecekte başarılı bir mimar olmak istediğini paylaştı. İmam Hatip’ten mezun olduktan sonra farklı alanlarda da tercih yapılabileceğini söylediği açıklamasında “Mimar Sinan gibi başarılı bir mimar olmayı hedefliyorum. Lise tercihini hangi yönde yapacağıma henüz karar vermedim. Ankara Fen Lisesi veya Kartal İmam Hatip Lisesi olabilir. Ama ne olursa olsun, ülkemizin başarılı ve çalışan gençlere ihtiyacı var. Başarıların bizlere rehavet getirmemesi gerekiyor. İnşallah benim hedefimde şu an mimarlık var. Ve herkesi bir hedefinin, hayalinin olması gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ: İLK DEFA MEZUN VEREN BİR OKULUZ
Türkiye birincisi Muhammet Yasin Sümter’i ve destekleri nedeniyle de ailesini tebrik eden Uşak İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Bilal Kara, “İmam Hatip Ortaokulu’ndan, ilk defa mezun veren bir okuldan, bu şekilde ful yapan bir öğrencimizin çıkması bizi gerçekten gururlandırdı. Muhammed Yasin kardeşimizin kendi çalışması ve gayretini yadsımamak gerekir ama okulumuzdaki öğretmenlerimizin, idarecilerimizin çalışmaları öğrencilerimizin üzerinde fazlasıyla etkili ve önemli.” dedi. Okul Müdürü Kara, “İlk mezunlardan bir öğrencinin Türkiye birincisi olması mutluluk verici. Hedefimizse bundan sonraki yıllarda da Muhammed Yasin’lerin sayısını arttırmaktır.” sözlerin yer verdi. Ayrıca katıldığı pek çok yarışmadan dereceyle ayrılan Muhammed Yasin Sümter’in, 6. sınıftan bu yana yalnızca bir dersten 98 aldığını kalan derslerden tam puan alarak geçtiğini söyledi.
kynk:ug

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER