UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

TÜRKİYE’DE BOR KAYNAKLARI VE ÖNEMİ KONFERANSIpost_views_couyw Görüntüleme

kategorisinde, 03 Mart 2016 - 16:06 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından “Türkiye’de Bor Kaynakları ve Önemi” konulu konferans düzenlendi.

Mustafa Kemal Paşa Amfisinde gerçekleşen konferansa Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, konuk konuşmacı Prof. Dr. Yunus Erdoğan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik 2015-2016 Bahar Yarıyılının başladığını, tüm öğretim elemanları ve öğrenciler için bahar tadında bir yarıyıl dilediğini söyledi. Rektör Çelik konuşmasında Türkiye’nin yer altı kaynakları bakımından, özellikle petrol ve doğalgaz gibi, çokta zengin bir ülke olmadığına ancak en büyük kaynağının ve zenginliğinin sosyal sermaye olan gençler olduğuna dikkat çekerek ‘’Bizim en büyük sosyal sermaye kaynağımız gençlerimiz, öğrencilerimizdir. Ülkemiz yer altı kaynakları bakımından çokta zengin olmasa da bor madeni açısından dünya rezervlerinin belki yüzde 80’ine sahiptir. Türkiye’de Bor Kaynakları ve Önemi konulu konferansımızda çok değerli hocamız Prof. Dr. Yunus Erdoğan bizi bor konusunda bilgilendirecek. Kendisine burada bulunduğu için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz adına faydalı bir etkinlik olacağına inanıyorum.”dedi.

Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Cengiz Soykan ise konuşmacı Prof. Dr. Yunus Erdoğan’ın özgeçmişi hakkında katılımcıları bilgilendirerek şunları aktardı: “Bor bizim en önemli yer altı kaynaklarımızdan birisidir. Pek çok ülke petrol bakımından zengin ise Türkiye de en az petrol kadar değerli bor madeni bakımından dünyada en zengin ülkedir. Yeter ki değerlendirip sermayeye dönüştürebilelim. Böyle bir zenginliğe sahip olduğumuz için her zaman gurur duyuyoruz.”

Prof. Dr. Yunus Erdoğan sunumunda bor madeni hakkında bilgi vererek borun dünya rezervlerindeki dağılımından, kullanım ve enerji alanlarından, bor işletmelerimizden, borik asit tesislerinden, bor atıkları olan rubidyum, lityum ve sezyumdan bahsetti. “Bor Türk Petrolü Olabilir mi?” konusunu irdeleyen Prof. Dr. Yunus Erdoğan konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Konferans Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Soykan’ın konuşmacı Prof. Dr. Yunus Erdoğan’a plaket takdimiyle sona erdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER