UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

UGD BAŞKANI: BASIN EMEKÇİLERİ İŞSİZ KALACAKpost_views_covbf Görüntüleme

kategorisinde, 14 Kasım 2014 - 17:50 tarihinde yayınlandı

UGD


“GAZETELER KAPANACAK BASIN EMEKÇİLERİ İŞSİZ KALACAK

Yerel basının sıkıntılarını yerinde incelemek üzere, Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ile birlikte Bingöl’e gelen Basın İlan Kurumu (BİK) Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, resmi ilanlarla ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı son 10 yılda Anadolu’daki pek çok gazetenin kapanma noktasına geldiğini söyledi. Arslan’ın açıklamalarını değerlendiren UGD Başkanı Salih Kılınç, bu durumun binlerce basın emekçisini işsiz bırakmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

BİK Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Mustafa Arslan, gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve Genel Başkan Yardımcısı Sefa Özdemir ile birlikte Bingöl’deki yerel basın kuruluşlarını ziyaret etti. İlk olarak Bingöl Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden heyet, Cemiyet Başkanı Ömer Şanlı ve yönetim kurulu üyelerinden yerel basının sorunlarına ilişkin brifing aldı. Arslan, yerel basının Anadolu’nun her bölgesinde farklı farklı problemlerle karşı karşıya olduğunu belirterek, ortak ve en büyük sorunun resmi ilanlarda yaşanan daralmalar olduğunu söyledi. Daralmaların belli başlı sebeplerinin olduğunu vurgulayan Arslan, “Bunlardan bir tanesi, yerel idarelerin acil alım kapsamında alımlar yapması ve ihalenin istisnasını sağlaması. İkincisi, ilanları toplayarak yapması, üçüncüsü ise alımları ya da ihaleleri bölmek suretiyle yine ilandan imtina etmek gibi bir durumla karşı karşıyayız” dedi.

“İLAN PARALARINI CEPLERİNDEN ÖDEMİYORLAR”

Basın İlan Kurumu Şubesi olmayan yerlerde daha özel bir problemin olduğunu ifade eden Arslan, “195 sayılı Yasa resmi ilan ve resmi reklamların peşin olduğunu söylemekle beraber kimi yerlerde kimi kurumlarda 6 aya kadar bu ilan paralarının ödenmediğini görüyoruz. Bingöl’den bu idarecilere çağrıda bulunuyoruz; hiç kimse cebinden bir kaynağı gazetelere aktarıyor değil. Kanun koyucu, bir kamu görevi olan yayıncılığı desteklemek için resmi ilanlar yoluyla bir metot belirlemiştir. Bu ilanların verilmesi hem 195 sayılı Kanun’un hem İcra İflas Kanunu’nun, hem de Kamu İhale Kanunu’nun gereğidir. Öncelikle bu görevin yerine getirilmesi lazım” diye konuştu.

“KDV VE GELİR VERGİLERİ CEPTEN ÖDENİYOR”

Resmi ilan bedeli ödemelerinin peşin olduğunu ifade eden Arslan, bunun gerçekleştirilmesi gerektiğini kaydederek şöyle devam etti:

“Aksi halde meslektaşlarımız KDV’lerini ödedikleri, gelir vergisi ödedikleri ilan paralarıyla ilgili para alamamanın dışında ceplerinden ilave kaynak aktarmış oluyorlar. Burada hem merkezi bürokrasiye hem de merkezi iktidara seslenmek istiyoruz, Anadolu bu toprakların sesidir. Türkiye’nin birliğinin, bütünlüğünün, beraberliğinin, kardeşliğinin, dünden aldıkları değerleri yarına aktarılmasının tek yöntemidir. Anadolu’daki gazetelerimizi yaşatacak bir süreç başlatılmalıdır. Biz eminiz ki siyasilerimiz, iktidarıyla muhalefetiyle bunun farkındadırlar. Ama bu konuya ilişkin acil olarak önlem alınması gerekmektedir.

“BASIN EMEKÇİLERİ İŞSİZ KALACAK”

Arslan’ın açıklamalarını değerlendiren Uşak Gazeteciler Derneği (UGD) Salih Kılınç, “Sayın Arslan, yerel gazetelerin içinde bulunduğu durumu gayet güzel ve yalın bir dille ortaya koymuş. Bu konular, Gazeteciler Konfederasyonu Toplantılarında da Konfederasyon Başkanımız Sayın Nuri kolaylı ve Ege gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Sayın Mehmet Abdioğulları tarafından da defalarca gündeme getirildi ve Başkanlar Kurulu toplantılarında tartışılıp, Başbakana ve bakanlara da iletildi. Yerel gazetelere vurulan darbeler sonucu, Anadolu da binlerce basın emekçisi ve aileleri de aç kalacaktır.  Yerel basına destek sözde kalmamalı, derhal acil önlemler alınarak, binlerce basın emekçisinin ve ailelerinin aç kalması önlenmelidir” yorumunu yaptı.

YORUM YAZBENZER HABERLER