UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

ÜLKEDE 3 AY SÜREYLE “OHAL” İLAN EDİLDİ276 Görüntüleme

kategorisinde, 21 Temmuz 2016 - 19:56 tarihinde yayınlandı

Q4

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın OHAL kararı ile ilgili açıklaması şöyledir:

“Fetullahçı Terör Örgütü” 15 Temmuz 2016 akşamı asker kıyafeti giymiş silahlı teröristleri aracılığıyla bir alçak darbe girişimine kalkışmış; aziz milletimizin demokrasiye sahip çıkan destansı duruşu ve Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın sağlam iradesi ile hükümetimizin demokrasiye sahip çıkmadaki tereddütsüz kararlılığı sayesinde darbe girişiminde bulunan bu ihanet çetesi kısa zamanda püskürtülmüş, darbeciler müstehak oldukları cezalara çarptırılmak üzere adalete teslim edilmişlerdir.

“Fetullahçı Terör Örgütü”nün darbe girişimi bugüne kadar aldığımız tedbirlerin haklılığını teyit ettiği gibi bu suç örgütünden ülkemizi tamamen kurtarma zorunluluğu ortaya çıkarmıştır. Bu kapsamda bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulumuz üç ay süreliğine “Olağanüstü Hal” kararı almıştır.

Öncelikle darbeciler karşısında asil bir direniş sergileyen saygıdeğer vatandaşlarımızın şunu iyi bilmelerini isteriz ki, alınan üç aylık “Olağanüstü hal” kararı vatandaşlarımızın gündelik hayatlarını asla olumsuz etkileyecek bir karar değildir. Bu süreçte, hayatın olağan akışını negatif yönde aksatacak hiçbir uygulamaya gidilmeyecek, darbe girişiminin yol açtığı kayıplar ve zararlar telafi edilecek, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği ile ilgili kaygılar bertaraf edilecek, yönetimde ahenk sağlanacak, gerekli düzenlemeler daha hızlı yapılacak ve hukuka aykırı kısıtlayıcı hiçbir düzenlemeye gidilmeyecektir. Devlet ve milletimizin bekası ve huzuru için zorunlu olarak aldığımız bu kritik karar, bizatihi devlet düzeninin hukuk içinde işleyişine taalluk eden bir karardır. OHAL Sürecinde yapılacak bütün düzenlemeler daha hızlı ve süratli olmak üzere TBMM’ye sunulacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti olarak,  devletimizin kalbine, milli iradenin tecelligâhı olan TBMM’ye ve milletimize silah çeken bu ihanet şebekesini bertaraf etmeye kararlıkla devam ederken bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuk düzeni, demokrasi ve ekonomik istikrar ile kamu düzenimizin korunması için azami özen göstereceğimizden bütün vatandaşlarımız emin olsunlar. Bu süreçte Türkiye’nin bütün üretici unsurlarını daha çok üretime davet ediyor, demokrasimize ve istikrarımıza sahip çıkan bütün vatandaşlarımıza,  medyamıza, iş dünyamıza ve sivil toplum örgütlerimize bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER