UŞAK 15°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

UMKE TATBİKATI GERÇEK GİBİYDİpost_views_covao Görüntüleme

kategorisinde, 19 Şubat 2016 - 8:28 tarihinde yayınlandı

QW

Uşak’ta UMKE tarafından, UMKE, AKUT ve TRAC üyelerinin katılımıyla bina enkazında yaralıların yerinin tespiti ve kurtarması tatbikatı gerçekleştirdi.

Uşak’ta Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından, Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ve Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Manisa Şube ekiplerinin katılımıyla “sahada mobil haberleşme sistemlerinin kurulması ile işletilmesi ve enkazda yaralıların yerlerinin tespiti ve kurtarması”na yönelik tatbikat gerçekleştirdi.

Karahallı ilçesinin Paşalar köyünde gerçekleştirilen tatbikatta ekipler, senaryo gereği Paşalar köyündeki bir binanın restorasyon sırasında çökmesiyle enkaz altında kalan 2 kazazedeye müdahale etti. Ekipler, kazazedeleri kısa sürede enkazdan çıkararak hastanelere sevk etti.

Uşak İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal, telsiz sistemi üzerinden Manisa Umke ile konuşarak tatbikat hakkında bilgiler vererek dinlemede olan bütün teslis istasyonlarına başarı diledi.

tatbikatın gerçeğini aratmadığını söyleyerek, kurtarma ekiplerine çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, Manisa TRAC başkanı Serkan Eren’den telsiz sistemleri hakkında bilgiler aldı.

Belge alan herkes telsiz kullanabilir.

Verilen telsiz eğitimi hakkında bilgiler veren Manisa TRAC Şube Başkanı Serkan Eren “ bu cihazları herkes kullanamıyor, bu cihazlar BTK’nın sınırlamış olduğu frekanslar içerisinde sadece radyo amatörleri tarafından kullanılabiliyor. Ripeter kullanılan bölgelerde ise dernek yetkisi ile alınan frekans tahsisi ile kurulup yine radyo amatörleri tarafından kullanılabilen cihazlardır. İnsanların radyo sinyallerini kullanarak başka radyo istasyonları kullanıcılarına ulaşması hobisinden yola çıkılmış bir uğraştır. Tamamen kişileri kar amacı gözetden hobi olarak yapmış olduğu teslis haberleşmesi işidir. Dünyanın her yerinde radyo amatörleri vardır ve bu radyo amatörleri kendi kurmuş oldukları teslis istasyonları ile birbirleriyle haberleşirler. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herhangi bir yükümlülük almamış, yükümlü olmayan, belge almaya engel olmayan herkes yılda 2 defa kıyı emniyeti genel Müdürlüğünün açmış olduğu amatör telsizcilik sınavına katılarak 3 kategoride yapılan sınavdan gerekli dereceyi sağlayan amatör telsizcilik lisansına sahip olup istasyon kurup konuşmaya başlayabilir.” Dedi.

Yapılan etkinlik hakkında bilgi veren Uşak UMKE Afet birim sorumlusu Elif Erol “Uşak UMKE olarak 2016 faaliyet yılının Şubat tatbikatımız haberleşme tatbikatımız. Burada TRAC’tan arkadaşlarımız, AKUT’tan arkadaşlarımız hep birlikte el ele bir çalışma sergiledik. TRAC’tan arkadaşlarımız geldi bizim haberleşme anlamında her türlü cihazlarımızı kurdu. Başka bölgeler ile irtibatımızı sağladı. AKUT’tan arkadaşlar enkaz hazırlığı sırasında bize yardım ettiler. Onun haricinde enkaz eğitimleri verdiler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. UMKE personeli arkadaşlarımız ile tatbikat alanında enkaz bölgesinden hasta çıkartma tatbikatı yaptık. Bundan sonra gün içerisinde devam edecek çalışmalarımız var rutin olarak tatbikatımız var” dedi

Tatbikata katılmak için Manisa’dan Uşak’a gelen AKUT Manisa ekibi il temsilcisi Hakan Özcan tatbikatın başarılı geçtiğine değinerek sözlerine şöyle devam etti. “biz AKUT Manisa’dan Uşak UMKE’nin daveti üzerine geldik. Burada Uşak UMKE ekibi bizi karşıladı, bizi misafir etti. Çok güzel bir kamp alanı, çok misafirperver ve çok çalışkan bir ekiple beraber olduk.

Biz Manisa’dan TRAC ekibi ile beraber geldik. Burada enkaz konusunda onların önceden planladığı senaryo doğrultusunda vakaya ilk giden ekip konumundaydık. Arkadaşlar gelmeden önce sahanın güvenliğini alıp durumu kendilerine ilettik. Onlarda vakit geçirmeden yanımıza geldiler. Hep beraber hastanın tahliyesini sağladık. Böyle bir senaryoydu çokta güzeldi, hepsine teşekkür ediyoruz” dedi

Yapılan eğitim ve tatbikat hakkında bilgiler veren Uşak İl Sağlık Müdürü Alper Cem Ünal afet ve her türlü acil durumda sağlık bakanlığına bağlı sağlık ekiplerinin hazır olduğuna değinerek sözlerine şöyle devam etti.

Alper Cem Ünal”malumunuz UMKE ekipleri gönüllü sağlık personelimizden oluşan bir arama kurtarma ekibidir. Şu anda sağlık bakanlığımız bünyesinde her ilde teşkilatlanmış, her ay eğitimleri düzenli olarak faaliyetler ölçüsünde eğitimlerini alan bir ekibimiz. Bugünde Uşak UMKE ekibimiz doğal afetler sonucunda iletişimin kesilmesi veya tıkanması durumunda telsizler ile haberleşme noktasında bir eğitim düzenlemişler. Tatbikatı izledik, çok başarılı bir tatbikattı. Bu tatbikatta katkısı olan Manisa AKUT ve Manisa TRAC ve Paşalar Köyü muhtarımıza ben teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra her ay tatbikatlarımız düzenli olarak devam edecektir” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER