UŞAK 12°C
Yağışlı

ÜNİVERSİTE-SİVASLI MERKEZ 64 PROTOKOLÜ593 Görüntüleme

kategorisinde, 25 Mayıs 2016 - 22:40 tarihinde yayınlandı

W1 W2

Uşak Üniversitesi ve Sivaslı Merkez64 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında Sivaslı yerli biber çeşidi ve diğer bazı sebze gruplarına ait fide üretim, eğitim ve araştırma projesi kapsamında üretilecek fidelere ait protokol imzalandı.

Protokol imza törenine Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Kooperatif adına Başkan Cengiz Urhan ve Ömür Akar, Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şener Tarla ve Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Volkan Okatan katıldı.

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik konuyla ilgili yaptığı açıklamada, proje kapsamında alınacak destek ile Meslek Yüksekokulu bünyesinde bulunan iklimlendirme odaları ve uygulama serasının alt yapısı güçlendirilerek sağlıklı sebze fide üretimi yapılacağını belirtti. Bu amaçla başta yerli Sivaslı biberi olmak üzere ve diğer bazı sebze gruplarına ait yaklaşık 100 bin adet fide üretimi sağlanacağını söyleyen Rektör Çelik şunları aktardı: “Bu fideler önder çiftçilere dağıtılarak toprakla buluşturulacaktır. Dağıtımı yapılan fidelerin dikimden hasata kadar gübreleme, bakım, sorun oluşturacak hastalık, zararlı ve yabancı ot mücadelesi proje personelleri tarafından izlenerek üreticiler bilgilendirilecektir. Projeye dahil edilecek en az 15 önder çiftçi üretim, hastalık, zararlı ve yabancı ot mücadele teknikleri konusunda eğitilerek tekniğe uygun üretim hedeflenmektedir. Sivaslı yerli biber çeşidi ve diğer bazı sebze gruplarına ait fide üretim, eğitim ve araştırma projesine yönelik protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum.”dedi.

Sivaslı Merkez64 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına protokolü imzalayan Cengiz Urhan ise çiftçimize kaliteli yerli biber fideleri sağlayarak ve Üniversite ile ortaklaşa üretim ve eğitim ile çiftçilerimizin bilinçlendirilmesini istediklerini ifade ederek “ Bu amaçla bu projeye önem veriyoruz. Uşak Üniversitesi’nde Sivaslı yerli biber çeşidi ve diğer bazı sebze gruplarına ait fide üretim, eğitim ve araştırma projesine yönelik imzaladığımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER