UŞAK 15°C
Az Bulutlu

ÜNİVERSİTEDE ANLATICI-NARRATOR SERGİSİ269 Görüntüleme

kategorisinde, 07 Şubat 2017 - 8:39 tarihinde yayınlandı

Uşak Üniversitesi Öğretim Üyesi Zafer Güngen’den “Anlatıcı-Narrator” Sergisi
Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Güngen’in 4. kişisel sergisi olan “Anlatıcı-Narrator” isimli sergi İstanbul Galeri Aydın’da açıldı.

İstanbul Galeri Aydın’da 1 Şubat 2017 tarihinde açılışı gerçekleşen 4. Kişisel sergisi “Anlatıcı-Narrator” hakkında bilgi veren Zafer Güngen şunları söyledi: “Olaylar ve izleyici arasında kalan “anlatıcı” karakteri; her ne kadar durumu kuş bakışı inceliyor gibi görünse de, çoğu zaman konu içerisinde bir görev üstlenir. Bu görev eş zamanlı olarak, olayın işleyişine hakim olmayı –bakış açısı getirmeyi- gerektirir. Anlatıcı, ana karakterlerden biri de olabilir. Ancak bunu izleyiciye anımsatmak tamamen onun inisiyatifindedir. Konu örgüsündeki detaylar bizzat anlatıcının kendi yorumları ile özel bir seçim haline gelir. Anlatıcı, kimi zaman tartışmalı alanlara da yönelen bu detayların çözümleme ve yorumlama aşamalarını genellikle izleyiciye bırakmayı tercih eder. Böylece izleyici, yapıta soru sormak ve cevabını almak için araştırmak zorunda kalır. Çalışmalarımda, işte tam da bu hassas dengede durmayı, olayların örgüsüne müdahale eden olmayı ve risk almayı tercih etmekteyim. Eserlerde dikkat çeken bir diğer unsur ise anlatımcı üslubun politik ve sosyolojik kurgusuyla ilintilidir. Bu bağlamda eserler imgenin politik ve sosyolojik içeriği ile doğrudan ilişkili olup yalın ve ifadeseldir. Kavramsal olarak “imge” düşünce sürecinde alımlayıcıya hitap eder. Alımlayıcı, birçok görsel imgenin odağında kalarak tarihsel olayların karakterlerini sorgular. Dolayısıyla olay örgüsü, post modern bir eleştiriye ve yapısökümcü bir anlayışa dönüşmektedir. Postmodern algı ve görsel imgenin odağındaki alımlayıcı; kültürel, geleneksel ve toplumsal bağlarını sorgulayarak geçmiş ve bugün arasında sorunsal yapıya müdahale eder. Tüm bu kavramların odağında kimlik, düşünce ve beden bağlam değiştirerek bugünün eleştirisine dönüşür” dedi.

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Güngen’in 4. kişisel sergisi olan “Anlatıcı-Narrator”, 1-13 Şubat 2017 tarihleri arasında İstanbul Galeri Aydın’da sergilenecektir.
Zafer GÜNGEN
1977 İzmir doğumlu olan Zafer GÜNGEN, ilk ve orta öğrenimini yine İzmir’de tamamlamış, 1999 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olmuştur.

Aynı yıl Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde göreve başlamıştır.

2009 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde sanatta yeterlik çalışmasını tamamlamış ve 2011 yılında Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır.

Halen Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde görevine devam etmektedir.

Sanatçı yurtiçinde 3 kişisel sergi açmış, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergiye katılmıştır.

Afiþ23456

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER