UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

ÜNİVERSİTEDE BİYOTEKNOLOJİ VE GENETİK ÇEŞİTLİLİK PANELİpost_views_covdz Görüntüleme

kategorisinde, 19 Ocak 2016 - 17:53 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi tarafından ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Islahçıları Alt Birliği desteğiyle “Biyoteknoloji ve Genetik Çeşitlilik” adlı panel düzenlendi.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşen panele Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlık Müşaviri ve Bitki Islahçıları Alt Birliği (BİSAB) Başkan Yrd. Dr. Vehbi Eser, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Mikrobiyal Biyoteknoloji Birim Başkanı Dr. Arzu Ünal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya ile Prof. Dr. Cengiz Soykan, Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, “Biyoteknoloji ve Genetik Çeşitlilik” adlı panele ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu tür konuların ele alınıp konuşulması ve böylece bir farkındalık yaratılması gerektiğini söyledi. Bilimin birkaç temel varsayımı olduğuna dikkat çeken Rektör Çelik “Bilim öncelikle evrenin var olduğunu ve bu varoluşun rastgele değil bir düzen dâhilinde olduğunu kabul eder. Bilim bu kabulden sonra başlar. Evrenin ‘Büyük Patlama’ teorisiyle 14 buçuk milyar yıl önce yaratıldığını, bu patlamanın bir kaos değil düzen ortaya çıkardığını bilim kabul ediyor. İnsanoğlunun yeryüzüne, imar ve iyileştirilmesi adına bilim ve teknolojik üretim için gönderildiğini ve diğer varlıklardan farklı yaratıldığını Kuran-ı Kerim’den de biliyoruz. Son 150 yıldır belki küresel rekabet neticesinde belki artan nüfusun doyurulması amacıyla genetik bir takım müdahaleler yapıldığını görüyoruz. Bu noktada elbette tartışmalar oluyor. Örneğin bu müdahaleler doğru mu? Ekolojik düzeni bozar mı? GDO’lu gıdalar olsun mu? gibi sorularla ciddi tartışmalar yapılıyor. Daha sağlıklı ve nitelikli ürünler adına, türlerin korunması adına, gen bankaları aracılığıyla hem tarımsal hem de hayvansal türlerin geleceğini tartışabiliriz. Bu panelin biyoçeşitlilik ve genetik çeşitlilik konusunda fayda sağlayacağına inanıyorum. Uşak Üniversitesi, tüm kamu kuruluşları ve STK’lar ile bu tür etkinlikler düzenleyerek Uşak’a, bölgemize ve ülkemize hizmet etmeye devam edecektir. Panele katılan değerli hocalarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Kahraman açılışta yaptığı konuşmada insan hayatının devamı için gıda arz güvenliğinin sağlanmasının, gıda kaynaklarının geliştirilmesinin kaçınılmaz ve zorunlu olduğunu belirterek biyoteknoloji ile biyoçeşitlililği konularının önem arz ettiğini söyledi. Panelin faydalı sonuçlar getireceğine inandığını ifade eden İl Müdürü Erkan Kahraman paneli düzenleyen, panele destek veren ve panele katılan herkese teşekkür etti.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, 21. Yüzyılın bilim ve teknolojideki ilerlemeler ile birlikte yaşam bilimleriyle modellenen bir yüzyıl olduğunu belirtti. İçinde bulunduğumuz yüzyılın 3B yani biyoteknoloji, biyoçeşitlilik ve biyogüvenlik olarak adlandırıldığını ifade eden Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş Uşak Üniversitesi’nde düzenlenen Biyoteknoloji ve Genetik Çeşitlilik panelinin konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapılması adına önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Uşak Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim üyesi ve panel düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Elif Korcan ise yaptığı konuşmada biyoçeşitlilik ile ilgili bilgi vererek Türkiye’nin biyolojik zenginlik açısından dünyada 9. sırada olduğunun altını çizdi. Avrupa’da bulunan bitki türlerinin yüzde 75’nin Türkiye’de yer almakta olduğunu anlatan Prof. Dr. Elif Korcan bu bitkilerin üçte birinin de endemik olduğunu söyledi.

İki oturum olarak yapılan panelin birinci oturumu Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdülrezzak Memon başkanlığında gerçekleşti. İlk oturumda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakanlık Müşaviri ve Bitki Islahçıları Alt Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Vehbi Eser “Genetik Kaynak, Tohum ve Biyoteknoloji”, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Biyoteknoloji Birim Başkanı Dr. Arzu Ünal “Türkiye’de ve Dünyada Biyoteknoloji” başlıklı sunumlarını yaparak soruları yanıtladılar.

Panelin ikinci oturumu Uşak Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Nuray Şahinler başkanlığında gerçekleşti. İkinci oturumda Afyon Kocatepe Üniversitesi Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş “Niçin Biyoçeşitliliğimizi Korumalıyız”, Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdülrezzak Memon “Tarım, Çevre, Tıbbi Biyoteknolojideki Son Gelişmeler ve Dünya Ekonomisi Üzerine Etkileri” ve Prof. Dr. Nuray Şahinler ise “Balarası ve Biyoçeşitlilik” başlıklı sunumlarını yaptı.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER