UŞAK 0°C
Kar Yağışlı

UŞAK AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİpost_views_covgx Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 19:18 tarihinde yayınlandı

ziyaret5

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeni ile AK Parti Uşak İl Kadın Kolları bir dizi etkinlikte bulundu. Engellilerin yürüyüşüne katılan bayanlar daha sonra ev ziyaretleri yaptılar.

AK Parti Uşak İl Kadın Kolları Başkanı İlknur Ertuğrul başkanlığında kadın kolları yönetimi engelliler ile beraber Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Çelenk sonrasında yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından engelliler tarafından ‘Empati’ etkinliği yapıldı.

Daha sonra Başkan Ertuğrul ile yönetim engelli ailelerini ziyaret ettiler. İlk evde küçük yaşta menenjit hastalığı sebebiyle yaşanan sıkıntıları yerinde gören bayanlar dertlerini dinlediler. Ak Parti Uşak İl Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyesi İlknur Ertuğrul, “Şehir merkezinde yaşayan engelliler belediyelerimiz tarafından dernekler tarafından bir nebze olsa sahip çıkılıyor. Ancak köylerde yaşayan engellilerimiz daha zor şartlarda ve daha zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Engellilerin zorluklarını hissediyoruz. Engelliler sosyal ve siyasi katılımda olduğu kadar ulaşım, istihdam ve eğitim alanlarında da toplumun diğer kesimleriyle eşit koşullara sahip değildir. 1992 yılından bu yana engellilere ve haklarına yönelik olumlu bazı gelişmeler yaşanmıştır. Yine Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen ve ülkemizin de onayladığı “Engellilerin Hakları Sözleşmesi” bu alanda atılan en önemli adımlardan birisi olmuştur. Ülkemizdeki mevzuat kısmen bu sözleşme hükümleri çerçevesinde yenilenmiştir. Yaşanan bu gelişmeler, bizleri sevindirmektedir. İçinde bulunduğumuz koşullar düşünüldüğünde ihtiyaçlarımız bakımından henüz istediğimiz düzeye ulaşamadığımız da bir gerçekliktir. Bizler engelilerimizin İnsanca, onurlu ve barış içinde bir yaşamasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER