UŞAK 6°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİpost_views_covxv Görüntüleme

kategorisinde, 31 Ekim 2014 - 13:46 tarihinde yayınlandı

agd ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ UŞAK ŞUBESİ TARAFINDAN LİSELİ GENÇLER EFENDİMİZN İZİNDE SİYER-İ NEBİ YARIŞMASI DÜZENLENİYOR, BU GÜNE KADAR BİRÇOK  GÜZEL PROGRAMLARA İMZA ATAN ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ UŞAK ŞUBESİ YİNE GENÇLERİ BİLGİLENDİREREK PEYGAMBER EFENDİMİZİ ÖĞRETMEK VE ONUN İZİNDEN GİDEN  BİLİNÇLİ BİR GENÇLİK OLUŞTURMAK İÇİN DÜZENLEDİKLERİ YARIŞMAYA TÜM UŞAK HALKINI VE GENÇLERİ DAVET EDİYOR..

Efendimizin İzinde Olmak

 

Kainatın Efendisi, kainatın en büyük öğretmeni olan peygamberimiz (s.a.s) gençliğe ve çocuklara önem vermiş, onlara öylesine şefkatli, öylesine candan ve sevgiyle davranmıştı ki, gençler etrafında pervane gibi olmuş, O’na yürekten bağlanmışlardı. İslam davasını öncelikle gençler omuzlamış,rahmet peygamberi olan efendimiz,onları gençliğin tehlikelerine karşı uyarmış ve tavsiyede bulunmuştur. Hazreti peygamberin (s.a.s.) gençleri teşvik eden, sıcak ve samimi ilgisi sayesinde, genç sahabiler, canlarını, mallarını, ailelerini Allah (c.c) yolunda feda edecek kıvama gelmişlerdi. Müslüman olur olmaz, Mekkelilerden gördükleri baskılar, işkenceler, açlık, abluka yılları ve ailelerin baskıları onları asla yıldıramamıştır. Zeyd bin Harise, esir düşüp köle olarak satılmış, Hz. Hatice onu satınalıp, peygamber efendimizin (s.a.s) emrine vermişti. Babası onun yerini öğrenmiş, Hz. Peygamber’den Zeyd’i istemişti. Peygamberimiz (s.a.s) Zeyd’i serbest bıraktığı halde, o babası ile gitmemiş, resulullah (s.a.s)’den ayrılmamıştı.

Dinimizin en önemli kaynağı olan sünnet-i seniyenin bize ulaşmasında, en mühim vazifeyi yine genç sahabiler üstlenmiştir. Hz. Peygamber (s.a.s) gençlerin ilim alanında yetişmesine önem vermiş, vahiy katiplerini genellikle gençlerden seçmiştir. İslam’a davet mektuplarını gençlere yazdırmış, bazı gençleri ogün çok ihtiyaç duyulan yabancı dilleri öğrenmeye teşvik etmiş, ve “ Gençliğinde ilim öğrenen, taştaki damga gibi, yaşlılığında öğrenen ise su üzerine yazı yazan gibidir.” buyurmuştur.
Hz. Peygamber, gençlerin elde edeceği sevapları şu hadisi şerifiyle müjdeliyordu: “ Yedi sınıf insan vardır ki Yüce Allah kendi gölgesinden başka hiçbir gölge bulunmayan kıyamet gününde, bunları kendi arşının gölgesinde gölgelendirir. Bunlardan ilki, adil devlet başkanları, ikinci olarak ta Allah’a ibadet ederek temiz bir hayat içinde yetişen gençtir.”

Sonuç olarak gönüller sultanı Efendimiz’in(as) gençlerle ilgili bütün ilişkilerine baktığımızda O’nun bütün gayret ve hedefinin, inançlı, ahlaklı, iffetli ve bilgili bir gençlik oluşturabilmek olduğunu görürüz.

Muhammed Ali AYDIN / AGD Liseler Komisyonu Başkanı

www.efendimizinizinde.com

YORUM YAZBENZER HABERLER