UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK BASININDAN ADAY ADAYLARINA TEPKİpost_views_covca Görüntüleme

kategorisinde, 17 Şubat 2015 - 20:30 tarihinde yayınlandı

ugfdsalih

Uşak’taki siyasi partilerin aday adaylarının il dışından basın kurumlarıyla anlaşarak propaganda yapmaya çalışması Uşak basınını çileden çıkardı. UGD Başkanı Salih Kılınç, UGD olarak Uşak basınına değer vermeyen aday adayları ve siyasi partilerin haberini yayınlamayacaklarını kaydederek Uşak basının tepkisini dile getirdi.

Aday aday tanıtımları için aday adaylarının il dışından basın kurumlarıyla anlaşması Uşak basının tepkisini çekti. AK Parti Uşak Milletvekili Aday Adayı adayı Muhammed Kuzubaşı’nın  tanıtımı sırasında bu duruma tepki gösteren Uşaklı basın mensupları çekim ve haber yapmayacaklarını belirterek salondan ayrıldı. Uşak Gazeteciler Derneği (UGD) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kılınç, Uşaklı basın mensuplarına değer verilmediğini ve bunun için tepki gösterdiklerini belirterek bundan sonra hiçbir aday adayının haberini yayınlamayacaklarını açıklayarak tepkisini gösterdi.

AK Parti Uşak İl binasında düzenlenen aday adayı Muhammed Kuzubaşı’nın tanıtım toplantısı sırasında, Kuzubaşı’nın Denizli Pamukkale TV’yle anlaştığını öğrenen Uşaklı basın mensupları tanıtım programında çekim yapmadılar. Kuzubaşı’ının konuşması sırasında da salonu terk ederek tepkilerini ortaya koydular.

‘Uşak basını sizin hizmetkârınız değil’

Bundan sonra UGD olarak hiçbir aday adayı tanıtım toplantılarına katılamama yönünde karar aldıklarını belirten UGD Başkanı Salih Kılınç, “Uşaklı basın kurum ve kuruluşları ile basın emekçileri yaz kış, soğuk, sıcak demeden siyasi partilerin peşinde koşturuyor. Kamuoyunu bilgilendirmek adına haberlerini yapıyor. Ancak üzülerek görüyoruz ki, seçim zamanı siyasi partiler ve aday adayları, tercihlerini Uşaklı basın mensuplarını hiçe sayarak il dışındaki basın kurumları ve billboardları lehine kullanmaktadır. Bundan sonra siyasi partilerin haberlerini de billboardcular ve il dışından anlaştıkları basın mensupları yapsın. Sen beş yıl boyunca her şeyinde, “Gel bakalım Uşak basını” diyeceksin. Seçim zamanı Uşak basının beğenmeyeceksin. Kimse kusura bakmasın. Uşak basını sizin hizmetkârınız değildir” diyerek sert konuştu.

“Paranıza yazık”

Muhammed Kuzubaşı’nın tanıtım toplantısının canlı yayınlanması için uydudan yayın yapan bir Denizli kökenli televizyon şirketi ile anlaştığını belirten Kılınç, “Duyumlarımıza göre, Sayın Kuzubaşı, bu televizyon şirketi ile tanıtım toplantısının 16 bin TL’ye anlaşmış. Ancak, yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızla tanıtım toplantısı devam ederken protesto edip dışarı çıktığımızda, bu televizyondan canlı yayın yapılmadığını tespit ettik. Yetkililerine neden canlı yayın yapmadıklarını sorduğumuzda, “3G teknolojisi ile yayın yapacaktık. Ancak teknik nedenlerle gerçekleştiremedik” yanıtı aldık. Oysa ki; biz Uşaklı basın mensupları verdiğimiz sözü daima yerine getirmişizdir. Sayın Kuzubaşı’nın parasına yazık oldu” dedi.

Kılınç, “Bundan sonra UGD olarak hangi siyasi partiden olursa olsun hiçbir adayı tanıtım etkinliklerine katılmama ve haberini yapmama kararı aldık. Umarım diğer dernek mensubu meslektaşlarımız da günübirlik karın peşinde koşmaz, mesleğinin onur ve hasiyetini düşünerek hareket eder” diyerek aday adaylarının haberlerini yapmayacaklarını vurguladı.

YORUM YAZBENZER HABERLER