UŞAK 28°C
Az Bulutlu
DOLAR
5,7319
EURO
6,3108
ALTIN
276,01
BIST100
102.590

UŞAK BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI945 Görüntüleme

kategorisinde, 15 Nisan 2019 - 11:53 tarihinde yayınlandı

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde göreve gelen Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni dönemin ilk Uşak Belediye Meclisi toplantısını gerçekleştirdi.

AK Parti, İYİ Parti, CHP ve MHP’li 32 meclis üyesinden oluşan Uşak Belediye Meclisi’nde, 7 kadın üyenin görev alması dikkat çekti.  Yeni dönemde AK Parti ve İYİ Parti Gruplarının yer aldığı mecliste, CHP ve MHP’nin yeterli üyesi bulunmadığı için grup kuramadıkları gözlendi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, kararlarda oy birliğinin öne çıkmasını temenni ettiğini belirterek, “Kararlarda zaman zaman eksikler ve kusurlar olabilir. Fakat art niyet asla olmaz. 5 yıllık süre içinde Uşak halkına yararlı olacak pek çok kararın oy birliği ile alınmasını temenni ediyorum” dedi.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından mazbatasını alarak, geçtiğimiz hafta göreve başlayan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, yeni dönemin ilk Uşak Belediye Meclisi toplantısını, meclis salonunda, bugün, 4 partiden seçilen meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdi. Yeni dönemde AK Parti 17, İYİ Parti 11, CHP 2 ve MHP’nin 1 üye ile temsil edildiği görüldü. Geçen dönem 4 olan kadın üyenin, yeni mecliste 7’ye çıkması dikkat çekti. Ayrıca Belediye Meclisi’ndeki kadın üyelerden AK Partili Zeynep Ceylaner, Belediye Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi.

UŞAK BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ÇAKIN UZLAŞI MESAJI VERDİ
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan Uşak Belediye Meclisi’nin açılış konuşmasını Başkan Mehmet Çakın yaptı ve yeni dönem için uzlaşı mesajı verdi.  31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelen tüm meclis üyelerini tebrik eden Başkan Mehmet Çakın, “Uşak’a en güzel hizmeti sağlamak için önemli kararlara imza atacağız. Bir çoğumuza bu görev ilk defa verildi ve aramızda tecrübeli olan meclis üyelerimiz de var ve bize yol göstereceklerine inanıyorum. Aksaklıklar ve kusurlar elbette olacaktır. Ama esas olan art niyetsiz çalışmaktır. Kanunların bize verdiği yetkileri kullanarak hareket edeceğiz. Tüm meclis üyeleri partilerinin prensiplerine göre hareket edeceklerdir, ama burada da Uşak için faydalı olmayı esas almak gerekir. Tüm arkadaşlarımızın çalışmalarda aktif olmalarını temenni ediyorum. Bize verilecek soru önergeleri ve beklentilerde belediye hizmetlerine katkı sağlamanızı istiyorum. 5 yıllık süre içinde Uşak halkına yararlı olacak pek çok kararın oy birliği ile alınmasını temenni ediyorum” dedi.

GRUP BAŞKANVEKİLLERİ VE KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİLDİ
Çakın’ın konuşmasının ardından Uşak Belediye Meclisi’ndeki grup başkanvekilleri, katip üyeler ve komisyon üyeleri belli oldu.

Uşak Belediye Meclisi’ndeki grup başkanvekilleri, katip üyeler ve komisyon üyeleri belli oldu.

Buna göre AK Parti Meclis Grup Başkanı Mehmet Gün ve İYİ Parti meclis Grup başkanı Necmi Dursun oldu.

AK Partili Zeynep Ceylaner, Gökhan Yalçın ve Hikmet Kahraman’ın Belediye Başkan Yardımcılığı görevi, meclis üyelerine bildirilirken, AK Partili Züleyha Yıldırım 1. Meclis Başkan Vekili ve Kemal Solakhan ikinci meclis başkan vekili oldu.

AK Partili Emre Hazar ve Yusuf Akçan katip üyeliklerine getirildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Necmi Dursun, encümene muhalefetten de 1’er isim alınmasını önerdi ve bu önerge AK Parti Grubu’nun oylarıyla kabul olmadı. 26 kabul ve 6 boş oyla, AK Partili İlknur Ertuğrul, Mustafa Yıldız ve Kazım Kuşçu, encümen üyeliklerine seçildi.

KOMİSYONLARA ÜYE SEÇİMİ, MECLİSTE CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKINI ORTAYA ÇIKARDI
Yeni dönemdeki ilk görüş ayrılığı komisyon üyelerinin seçiminde oldu ve AK Parti’nin daha önce 5 olan üye sayısını 4’e düşürmesine muhalefetten tepki geldi. İYİ Partili Necmi Dursun, komisyon üyelerinin 5 olmasını ve her partiden temsilcinin bu alanda görev almasını önerdi. AK Partili Mehmet Gün, bu öneriyi kabul etmeyeceklerini ve komisyonları yasaların verdiği yetkiye göre 4 olmasını önereceklerini bildirdi. Bunun üzerine kısa bir istişare molası isteyen İYİ Parti grubu ve CHP komisyonlara girmeyeceklerini açıkladı. MHP’li Harun Güvenç’in AK Partili üyelerle birlikte bazı komisyonlarda görev alması, Cumhur ve Millet ittifaklarının mecliste devam edeceğini ortaya koydu. Bazı komisyonlarda üye sayısı 3’te kaldı.

Uşak Belediye Meclisi’ndeki yeni komisyonlar şöyle belirlendi;
Plan ve bütçe komisyonu: İlknur Ertuğrul, İbrahim Türksoy ve Savaş Acar.
İmar komisyonu: Mehmet Gün, Altan Tufan, Turgut Özçelik ve Harun Güvenç.
Çevre ve sağlık komisyonu: Kemal Solakhan, Osman Tekbaş ve Züleyha Yıldırım.
Trafik komisyonu: İbrahim Türksoy, Osman Tekbaş, Züleyha Yıldırım ve Harun Güvenç.
Sosyal yardım komisyonu: Mustafa Yıldız, İlknur Ertuğrul, Emre Hazar ve Harun Güvenç.
Kentsel dönüşüm komisyonu: Osman Zeki İşman, Yusuf Akça ve Savaş Acar.
Eğitim ve spor komisyonu: Osman Tekbaş, Emre Hazar, İbrahim Türksoy ve Harun Güvenç.
Park ve bahçe komisyonu: Turgut Özçelik, Yusuf Akça ve Kemal Solakhan.
Kadın, yaşlı, çocuk ve düşkünlere yardım komisyonu: Züleyha Yıldırım, Savaş Acar ve Mustafa Yıldız.
Dış ilişkiler komisyonu: Yusuf Akça, Kemal Solakhan ve Turgut Özçelik.
Hukuk komisyonu: Mehmet Gün, Harun Güvenç ve Kazım Kuşçu.
Hayvan hakları komisyonu: Savaş Acar, Osman Tekbaş ve Kemal Solakhan.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER