UŞAK 13°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK BELEDİYESİNDEN HAYVANLAR İÇİN YENİ ATILIMpost_views_couxt Görüntüleme

kategorisinde, 05 Mayıs 2015 - 17:06 tarihinde yayınlandı

ss

Uşak Belediyesi hayvan toplama aracı alarak hayvan severlik konusunda örnek belediyeler arasında yerini aldı. 24 saat esası ile çalışacak hayvan toplama aracı yaralanan hayvanların tedavilerinde de önemli bir etki de olacak.

Uşak Belediyesi hayvan haklarının korunması ve sokak hayvanlarının yaşam şartları konusunda çalışmalarına devam ediyor. Bu konuda Belediye Meclisi Hayvan Hakları Komisyonu konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları ile örnek bir çalışma içinde toplantılarını sürdürürken alınan kararlar ise uygulanmaya başladı. Bu kapsamda alınan kararlara istinaden hayvan toplama aracı belediye bünyesine katıldı. 24 saat esası ile çalışacak araç hayvan sever dernekler ile de istişare ederek yaralanan hayvanlara müdahale edecek ve tedavileri için taşıma görevi üstlenecek. Aracın alınması ile ilgili düzenlenen törene ise Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Sokak Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Nebahat Avcu, Belediye Meclisi üyeleri ve hayvan severler katıldı.

Toplama aracımız 24 saat hazır olacak

Konu hakkında açıklama yapan Belediye Başkanı Nurullah Cahan, kentte örnek bir dayanışma ile sokak hayvanları için başarılı bir çalışma sergilediklerini kaydetti. “Hayvan toplama aracı ile sokak hayvanlarının sağlıklarını da düşündüğümüzü gösterdik” diyen Cahan, “Uşak’ta hayvansever arkadaşlarımızın özverili çalışmalarından dolayı öncelikle teşekkür ediyoruz. Belediyemiz Hayvan Hakları Komisyonu daha önceki toplantılarında ortak aklı inşa etmek adına hayvan severleri de dahil etmişti. Geçtiğimiz toplantılarda sokak hayvanlarını konu ile ilgili olan muhatapları ile beraber masaya yatırdık. Yapılması gerekenlerin arasına hayvan toplama aracını ekledik. Bugün aldığımız kararı gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayvanlarımızın hastalanması ve yaralanmalarında daha önce sıkıntılar söz konusuydu. Bunu da bu şekilde aşmış olduk. Yapılan uygulama çok az şehirde uygulanmaktadır. Bu nedenle tekrar örnek bir kent olmanın heyecanını yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Sokak hayvanları konusunda mikroçip uygulamasında da ilk yapan kentler arasında olduklarını belirten Cahan, uygulamanın başarı ile sürdüğünü iletti.

Yeni hayvan barınağı çok yakında

Kentte sokak hayvanları ile ilgili yeni yapılacak barınak konusunda bilgi veren Cahan şunları kaydederek sözlerini noktaladı. “Göreve gelmemizin akabinde sokak hayvanları için belediyemiz barınağının durumunun iyi olmadığını tespit ettik. Yeni ve modern bir barınağın olması için barınak çalışmalarına hemen başladık ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yer tahsisini sağladık. Yıl sonuna kadar hayvan barınağımızı kapatacağız ve Akse Çamlığı civarında yeni hayvan barınağını inşa ederek hayata geçireceğiz. Bu sayede hayvanlarımız daha modern bir barınakta ve doğal yaşamın içinde rahat edecekler. Önümüzdeki 4 ay içinde inşaat aşamasına geçeceğimizin müjdesini verebilirim”

Belediyemiz ile örnek bir çalışmamız var

Uşak Belediyesi’ne yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür eden Sokak Hayvanları Derneği Başkanı Nebahat Avcu ise, “Dernek olarak uzun süreden bu yana sokak hayvanları ile ilgili mücadele ediyoruz. Geçmişte bize kurumlar geri dönüşümcü davranmamıştı. Şimdi ise yerel yetkilikler bize çolk sıcak davranıyor ve dillendirdiğimiz ihtiyaçlarımıza cevap veriyor. Bence bundan sonra hayvan hakları ile ilgili belediyemiz örnek bir çalışma yapacak” şeklinde konuştu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER