UŞAK 21°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler
  • 16:48

UŞAK BELEDİYESİNDEN YAŞLANIYORUZ YALNIZLAŞIYORUZ PROJESİpost_views_couxu Görüntüleme

kategorisinde, 29 Aralık 2014 - 16:11 tarihinde yayınlandı

YAŞLIK

 Belediye Başkanı Nurullah Cahan, yaptığı açıklamada, kent merkezinde huzur evinde kalmak istemeyen veya çeşitli nedenlerle evlerinde tek başında yaşamak zorunda kalan yaşlılara yönelik “yaşlanıyoruz yalnızlaşıyoruz” projesiyle ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.  Kentte yaptıkları tarama sonucu belirledikleri 150 evi bakım ekiplerinin düzenli olarak haftada bir ziyaret ettiğini söyleyen Cahan, ekiplerin evin genel temizliğini yaptığını, fiziki eksikleri giderdiğini ve ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı götürdüğünü belirtti.

  YALNIZLIK DUYGUSU VE PSİKOLOJİK SORUNLAR
  Modern kent yaşamında özellikle kimsesi olmayan yaşlıların, kendi başlarına ihtiyaçlarını giderememenin sıkıntısını yaşadığını ancak bundan daha önemlisi yalnızlık duygusu nedeniyle derin psikolojik sorunlar yaşadıklarını anlatan Cahan, şöyle konuştu: “Yaşlı, engelli vatandaşlarımızın yalnızlıklarını paylaşmak bile çok önemli. Uzman psikologlarımız bu ziyaretlerde ekiplerimize eşlik edip sorunlarını dinliyor. Çözebileceğimiz sorunları çözüyor, çözemediklerimiz için de psikolojik destek sağlamaya çalışıyoruz. Çok kötü şartlarda yaşayan kişilere devletin imkanlarını anlatıp huzur evinde kalmalarını teklif ediyoruz. Çoğu evlerinde kalmak istiyor. Onların kapılarının çalınması bile onları yaşama bağlıyor.”
  Cahan, projeyle 35’i temizlik görevlisi olmak üzere 50 kişiye iş imkanı yarattıklarını kaydetti.Zaman zaman eşi ile birlikte ekiplerin çalışmasını yerinde incelediklerini ve yaşlılarla sohbete gittiklerini belirten Cahan, şöyle konuştu: “Uşak’ta herkesin derdiyle dertlenmeyi, sorunlarını çözmeyi kendimize ilke edindik. Kapı kapı dolaşıp herkesin sorununu, derdini çözmeye talibiz. Park, yol yapmak, kenti güzelleştirmek zaten yapılması gereken işler. Biz kentimizi modern bir kent olarak inşa ederken içinde yaşayan insanların sorunlarını ihmal edemeyiz. Bu nedenle sosyal projelere ağırlık veriyoruz. İhtiyaç sahiplerinin müracaatlarını bekliyoruz”
  Projeden yararlanan 91 yaşındaki 9 çocuk annesi Eşe Tilki, eşinin ölümünün ardından yalnız yaşamaya başladığını ifade ederek proje ekibinin her hafta evini ziyaret ettiğini ve ihtiyaçlarının giderilmesine yardımcı olduğunu söyledi.
  Yatalak olarak hayatını sürdüren 10 çocuk babası Ahmet Kahraman (92) da eşi Döndü Kahraman (81) ile çok güç şartlarda yaşadıklarını belirterek verilen hizmetten memnun olduklarını ifade etti.

YORUM YAZBENZER HABERLER