UŞAK 8°C
Çok Bulutlu

UŞAK BELEDİYESİNE KİK TEN ŞOK KARARpost_views_covam Görüntüleme

kategorisinde, 16 Mayıs 2015 - 11:12 tarihinde yayınlandı

wwww

Uşak Belediyesi’nin Şubat ayında gerçekleştirdiği bir ihale ile, 36 Ay boyunca kentin çöpünün toplanması, nakliye edilmesi, aynı zamanda cadde ve sokakların temizlenmesine ilişkin hizmet alımı işi bir firmaya verilmek istenmişti. İhaleye 4 firma katıldı. Temay isimli firma istenen hizmete karşılık yaklaşık olarak 28 Milyon fiyat verirken, diğer iki firma olan Akdeniz ile Önar isimli firmalar 29 Milyon ve 32 Milyon fiyat vermişti. Yani bu hizmetleri üç yıl boyunca yerine getirmeleri karşılığında belediyeden istedikleri bedeller yaklaşık olarak buydu.(Küsuratlarını yazmadık)

Üç yıllığına belediyenin işi 28 Milyon’a, 29 Milyona ve 32 Milyona vereceğini taahhüt eden üç firmayı atlayan Uşak Belediyesi 36 milyonun üzerinde fiyat veren DİVAN Temizliğe ihaleyi vermişti. Yani İhaleyi normal prosedur ve kanunlara göre, aynı zamanda kentin menfaatine göre en az fiyat isteyen firma alması gerekirken; Belediye en fazla fiyat veren firmaya ihaleyi vermeyi uygun bulmuştu. Tabi ki bu durumda doğal olarak Uşak Belediyesi’nin yaklaşık, 9 Milyon lira gibi ciddi bir rakama zarara uğraması söz konusuydu. Yani kentin çöpünün alınması ve sokaklarının temizlenmesi için, Uşak Belediyesi Temay yerine Divan temizliği tercih ettiğinde, yıllık bazda 3 Milyon (trilyon), aylıkta yaklaşık 250 Bin(milyar) gibi fazla bir rakam ödemiş olacaktı.

Uşak Belediyesi’nin verdiği bu karara Kamu İhale Kurumu, “DUR” dedi ve yapılan itiraz üzerine düzeltici işlem kararı aldı. Bu durumda Uşak Belediyesi ya ihaleyi iptal edecek ve yeniden ihale kararı alacak. Ya da düzeltici işlem kararını uygulayarak, ihaleyi daha uygun fiyatı veren temizlik firmasına verecek. İhale; 2 Şubatta gerçekleşmiş ve yapılan itiraz üzerine işlem uzayınca temizlik işleri pazarlık usulu ihale ile geçici süreliğine de olsa Divan Temizlik firmasına verilmişti. Halen bahsi geçen firma Uşak’ın temizlik işlerini yürütmekte.

Adeta En az fiyat veren firma ile ihalenin verildiği en çok fiyat veren firma arasındaki kdv dahil yaklaşık 9.5 milyon liralık farkın, Uşak halkının cebinden çıkacağını, hatırlatan KİK’in bu kararından sonra, Belediyenin nasıl bir karar vereceği ve nasıl bir yöntem uygulayacağı ise henüz bilinmemektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak:uhm

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER