UŞAK 12°C
Sisli

UŞAK CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI SEVİNÇ YAZGAN’DAN BASIN AÇIKLAMASI377 Görüntüleme

kategorisinde, 08 Haziran 2016 - 17:22 tarihinde yayınlandı

chp

Uşak CHP Merkez İlçe Başkanı Sevinç Yazgan Parti binasında Cumhurbaşkanı’nın Kadınlarla ilgili beyanına dair yayınladığı basın açıklamasında:

Öncelikle ülkemizde yaşanan son terör olayını kınıyor şehitlerimize Allahtan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Türkiye bugün içinde bulunduğu terör belasından el birliğiyle nasıl çıkabiliriz mücadelesi vermesi gerekirken ülkemizin en üst makamında bulunan Cumhurbaşkanı doğurmayan kadın yarım kadındır diyerek gündemi değiştirmeye çalışmaktadır.

Demokrasi demek vatandaşı cinsiyet, din, dil, ırk, mezhep ayrımcılığına engel olacak her türlü önlemi almak demektir. Bu ülkede artık kadın bedeni üzerinden siyaset yapmaktan vazgeçelim.

Bir kadın anne olmak istiyorsa buna hiçbir kariyer engel olamaz. Ama çocuk doğurmak bazen insanın elinde olmaz. Ben bir sağlık mensubu olarak çocuk sahibi olmak için mücadele eden hem maddi hem manevi olarak çok sıkıntı çeken bir sürü insan gördüm. Bu insanlar çocuk sahibi olamadıkları için yarım mı oluyorlar şimdi? Dünya’nın sayılı iş kadınlarından, Türkiye’de on binlerce insana ekmek kapısı olan bir holdingin yöneticisi Sayın Güler Sabancı’ya yarım bir kadın diyebilir miyiz? Ünlü bir yazar (Gloria Steinem) şöyle demiş: “ Ses telleri olan herkes opera sanatçısı olmadığı gibi her kadın da anne olmak zorunda değil ”. Siyasilerin bu tür söylemlerde bulunmaları sadece kadınları bu toplumda ayrıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Daha çok kadın öldürülür.

Bizim anne olup olmamamıza, kaç çocuk doğuracağımıza, nasıl doğurmamız gerektiğine lütfen siz kafa yormayın. Gündemi bunlarla meşgul etmeyin. Ama çocuklarımızın teröre kurban gitmediği, pisi pisine ölmediği, Üniversite okuyacağım diye gecesini gündüzüne katan ailece hem maddi hem manevi olarak bin bir güçlüklerle okuyup sonra da atanamayan boşta gezen gençlere istihdam sağlandığı bir ülke yaratmak sizin göreviniz. Anneler ağlamasın, kadınlar erkek şiddetine maruz kalmasın ( AKP İktidarında kadın cinayeti % 1400 artmıştır) diye mücadele edin. Bence siz bu ülkede yaşayan herkes için bir şey yapmak istiyorsanız lütfen önce bu toplumu ayrıştırmaktan vazgeçin. Ben burada kadın bir siyasetçi olarak başta AKP de siyaset yapan kadınlar olmak üzere tüm kadınlara sesleniyorum. Lütfen kadınları toplumdan ayrıştırıcı söylemlerde bulunan, kadın bedeni üzerinden siyaset yapan kim olursa olsun alkışlamayalım. Tepkimizi koyalım. Sayın Cumhurbaşkanının söyleminin aksine bu ülkede daha çok söz sahibi olmalıyız. Siyasetin bizzat içinde olmalıyız ki meclis boşanma komisyonun aldığı kararlar gibi kadınların kazandıkları hakları bir bir kaybetmeyelim. Bizler bu toplumda daha çok söz sahibi olmalıyız ki bu ülke daha demokrat daha adil ve hümanist barış içinde yaşayan bir ülke olsun. Bu ülkenin biz kadınlara çok ihtiyacı var. Evlerimizde hepimizin ailesinde çözüm üretici, idare edici, birleştirici denge unsuru kişiler çoğunlukla kadınlardır. Meclis aritmetiği kadınlardan yana olsaydı, kadın üzerinden siyaset yaparak zaman kaybetmezdik. Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek için yapabileceklerimizi konuşuyor olurduk. Buradan herkese sesleniyorum. Kadın ve erkeği birbirine rakip gören anlayışa karşı birlikte mücadele edelim. 21.yy da bilimde, iş dünyasında ve siyasette kadınların olmadığı bir dünya olamaz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlar. Herkese Hayırlı Ramazanlar diliyorum.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER