UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK DEKAR BAŞINA 1000 TL KAZANACAKpost_views_covaw Görüntüleme

kategorisinde, 15 Eylül 2015 - 19:36 tarihinde yayınlandı

VEYS

 

“Eşme Karacaömerli Göleti” ve ”Gövde Dolgu” imalatı tamamlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, projenin hayata geçmesi ile üreticinin dekar başına bin TL gelir artışı yaşayacağını müjdeledi.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımı yürütülen, Devlet Su İşleri 2.(İzmir) Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında bulunan, “Eşme Karacaömerli Göleti” ve ”Gövde Dolgu” imalatının tamamlandığı açıklandı.

KARACAÖMERLİLER SULU TARIMA GEÇECEK”

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Uşak’ta inşa edilen Eşme Karacaömerli Göleti ve Sulaması Projesi’nin gövde dolgu imalatı tamamlandı. Baraj çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydeden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Proje tamamlandığında yörede ki çiftçilerimiz dekar başına takriben 1000 lira gelir artışı sağlayacak” dedi. Brüt 990 Dekar Zirai Arazi Sulu Tarıma Kavuşacak Uşak Eşme İlçesine bağlı Karacaömerli köyünde Geçemek deresi üzerinde inşa edilen “Uşak Eşme Karacaömerli Göleti ve Sulaması” kil çekirdekli toprak dolgu tipinde tesis edilecek. Temelden 24 metre, talvegden 21 metre yüksekliğindeki tesisin gövde dolgu hacmi ise toplam 175 bin 50 metreküp. En kısa zamanda tamamlanması hedeflenen projede gölet inşaatı tamamlandığında 623 bin m3 su depolanacak ve brüt 990 dekar zirai arazi sulu tarıma kavuşacak. Ürün Çeşitliliği Artacak, Verim ve Üretim Artışı Sağlanacak Eşme Karacaömerli Göleti ve Sulaması devreye girdiğinde ürün çeşitliliği artacak, verim ve üretim artışı sağlanacak. Projede basınç optimizasyonuna göre alanın yüzde 53’ünde yağmurlama, yüzde 47’sinde ise damlama sulama yapılacak. Sulu tarıma geçilmesiyle beraber dekar başına takriben 1000 TL gelir artışı sağlanacak” müjdesini verdi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER