UŞAK 15°C
Az Bulutlu

UŞAK EĞİTİM-SEN: İSTANBUL’DA YAŞANAN PATLAMAYI GERÇEKLEŞTİRENLERİ KINIYORUZpost_views_covgy Görüntüleme

kategorisinde, 13 Ocak 2016 - 11:12 tarihinde yayınlandı

burak

Eğitim Sen; “İstanbul’da Yaşanan Patlamayı Gerçekleştirenleri Lanetliyoruz!”

Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, “İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan patlama sonucunda 10 kişi ölmüş, 15 kişi yaralanmıştır. Eğitim Sen olarak yaşanan saldırıyı ve arkasındaki güçleri lanetliyoruz” açıklamasında bulundu.

İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda canlı bomba olduğu tahmin edilen patlamada 10 kişinin yaşamını yitirmesine tepkiler sürüyor. Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, “İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan patlama sonucunda 10 kişi ölmüş, 15 kişi yaralanmıştır. Eğitim Sen olarak yaşanan saldırıyı ve arkasındaki güçleri lanetliyoruz” dedi.

YAYIN YASAĞINI ELEŞTİRDİ

Patlamanın hemen ardından ‘jet hızıyla’ yayın yasağı getirilmiş olmasının, geçmişte yaşanan benzer saldırılar dikkate alındığında, bu saldırının neden, nasıl ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine yönelik bilgileri gizlemeye ve faillerin ortaya çıkmasını zorlaştırmaya yönelik olduğunu belirten Yavaş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Benzer saldırılar sonrasında getirilen “yayın yasakları” dikkate alındığında, bu kararın halkın doğru haber alma hakkını engellemeye yönelik bir girişim olduğu açıktır. İstanbul’da gerçekleşen patlamayla ilgili gerçekler tüm açıklığıyla ortaya çıkarılmalı, saldırının sorumluları ve arkasındaki güçler bir an önce bulunmalıdır.

10 Ekim’de Ankara’nın orta yerinde göz göre göre gerçekleşen katliam ve sonrasında yaşananlar dikkate alındığında, İstanbul’da yaşanan saldırının arkasında yatan nedenlerin ve gerçek faillerin belirlenmesinin ne kadar mümkün olacağı tartışmalıdır.

Bu ve benzeri saldırıların asıl hedefinin, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun içine itildiği savaş ve şiddet ortamı olduğu açıktır. Dolayısıyla yapılması gereken söz konusu savaş ve şiddet politikalarında ısrarcı olmak değil, kimsenin bu tür saldırılara hedef olmaması için barış, demokrasi ve insan hakları talepleri doğrultusunda adım atmaktır.

Eğitim Sen olarak patlamada hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER