UŞAK 15°C
Az Bulutlu

UŞAK GAZETECİLER DERNEĞİ YÖNETİCİLERİ İL DEFTERDARINI ZİYARET ETTİpost_views_covcq Görüntüleme

kategorisinde, 06 Şubat 2015 - 23:44 tarihinde yayınlandı

ab

Uşak Gazeteciler Derneği (UGD) yeni seçilen yönetim kurulu üyeleri, Uşak İl Defterdarı İhsan Özbay’ı makamında ziyaret etti. UGD Başkanıı Salih Kılınç, basın çalışanlarının maaşlarının ödenmediğini ve Maliye Gazetesi” adı altında esnafın aldatıldığını ve dolandırıldığını anlattı. Defterdar Özbay, dolandırıcılara inanmamaları için vatandaşları uyardı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda seçilen UGD Yönetim Kurulu, protokol ziyaretlerine devam ediyor. Salih Kılınç Başkanlığındaki UGD Yönetimi Uşak İl defterdarı İhsan Özbay’ı makamında ziyaret etti.

Maaş ödemeyerek vergi kaybına neden oluyorlar

UGD Yönetimi, babası rahatsızlık geçiren İl Defterdarı İhsan Özbay’a, “Geçmiş olsun” dileklerini iletti. Başkan Kılınç, Defterdar Özbay’a Uşak basının çalışmaları ve mali yönden sorunlarını aktardı. Kılınç, “Uşak’ta resmi ilan alan günlük gazetelerin çoğu, akraba ve eş dostlarını sigortalı gösterip, herhangi bir maaş ödemeden resmi ilan alıyor ve kendilerini maaş ödemiş gibi gösteriyorlar. Aynı şahıslar üzerinde 2 gazete birden görünüyor. Bu durumda bu şahsın yanında en az 10 kişi çalışıyor. Çalışanların banka hesaplarına yatmaları gerekirken bu da yapılmıyor” şeklinde yakındı.

Kılınç’ın verdiği bilgileri değerlendiren Uşak İl Defterdarı İhsan Özbay, “Çalışıyor gösterip, fiiliyatta çalıştırmamak, her şeyden önce bu işi gerçek anlamda yapan basın emekçilerinin önüne bir engel koymaktır. Personele verilmeyen maaşı veriliyor gibi göstererek vergiden düşülmesi de yasal anlamda suçtur. Çalışan sayısı 10 veya daha fazla ise, maaşları bankaya yatırmak zorunludur” yorumunu yaptı.

‘Maliye Gazetesi’ adı altında esnafı dolandırıyorlar

UGD Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kılınç, 20 Ocak 2015 tarihinde, “Uşak’ta maliye adı altında zorlama” başlığı ile yaptığı haberle ilgili de Defterdar Özbay’a bilgi verdi. Kılınç, üzerinde, “Maliye Haber” yazan gazeteyi de teslim etti.

Görev yaptığı yerlerde, “Maliye” adını kullanan çok sayıda dergi ve gazeteyle mücadele etiğini belirten Özbay, “Devlet hiçbir hizmetinin karşılığında vatandaştan para almaz ve gazete dergi satmaz. Bu tip davranışlar haksız kazanç elde etmek için yapılan maliye ve devletin hiçbir kurumu ile ilgisi olmayan davranışlardır. Vatandaşlarımız, maliye defterdarlık adını kullanan ve haksız kazanç elde etmek isteyen bu kişilere itibar etmesin ve anında yetkililere haber versin” çağrısında bulundu. Defterdar Özbay, Uşak’ta da sahte Maliye Gazeteleri konusunda çalışma yaparak engelleyeceklerini de sözlerine ekledi.

İl Defterdarı İhsan Özbay’i ziyaret programında, UGD Yönetim Kurulu üyeleri; Elif Şentürk, Ali Araslı Berkay Özyayla, Kartal Şahin, Melik Evren ve Ramazan Çetiner yer aldı.

YORUM YAZBENZER HABERLER