UŞAK 7°C
Kar Yağışlı

UŞAK HUZURLU SAKİN VE YATIRIMCILAR İÇİN AVANTAJLI BİR ŞEHİRpost_views_couzj Görüntüleme

kategorisinde, 02 Aralık 2015 - 11:50 tarihinde yayınlandı

 

444444444444444444444422222222222222222222224545

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Uşak il koordinatörlüğü tarafından çıkılan 14. başvuru çağrı döneminde başvuruları kabul edilen projelerin imzalanan sözleşmeleri düzenlenen törenle yatırımcılara takdim edildi.

TKDK Uşak İl Koordinatörlüğünde düzenlenen törene Vali Ahmet Okur, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, TKDK Uşak İl Koordinatörü Cihan Karahan ve yatırımcılar katıldı.

Törende konuşan TKDK Uşak İl Koordinatörü Cihan Karahan 14. başvuru çağrı döneminde Uşak İl Koordinatörlüğüne 16 projenin başvuru yaptığını belirterek, “Başvuru yapan tüm projeler yapılan değerlendirmeler sonunda başarılı bulunmuştur. Projelerden 12 tanesi süt üreten tarımsal işletme,  3 tanesi süt toplama  tesisi ve 1 tanesi de et işleme tesisi olup, projelerin toplam tutarı yaklaşık 26 milyon TL’dir. Bu projelere verilecek hibe tutarı ise yaklaşık 16 Milyon TL’dir. Söz konusu yatırımların 2016 yılı içersinde tamamlanması ve Uşak ekonomisine katkı sağlamasını hedefliyoruz” dedi.

Vali Ahmet Okur da gerçekleştirilen yeni yatırımlar ve TKDK’nın hibe destekleriyle Uşak’ın tarım ve hayvancılıkta önemli gelişmeler yaşadığını ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Uşak huzurlu ve sakin bir il, bu yatırımcılarımız için önemli bir avantaj. Bu avantajı iyi kullanabilmeliyiz. Uşak, girişimci ruhu yüksek insanların yaşadığı bir şehir. Uşak ölçeğinde bir ilde 750 adet sanayi kuruluşunun olması demek çok ciddi bir yatırımın olduğu anlamına gelmektedir.  Sanayimiz belli bir noktaya gelmiş tarım ve hayvancılıktaki potansiyelimizi de en azından bu noktaya çekebilmeliyiz. Yerel ölçekte baktığımızda potansiyelin olmasına rağmen tarım alanında bulunmamız gereken yerden geride kaldığımızı görüyoruz. Bölge itibari ile iklimi, coğrafyası ve bitki topluluğu anlamında Uşak’ta hayvancılığa ciddi anlamda yatırım yapılması gereken bir alan var. Hem nüfusun köylerde muhafazası ve istihdamın köylerde sağlanması anlamında köydeki tarım hareketliliğinin arttırılması ve devam ettirilmesi bizim için hayati önem arz etmektedir. Uşak’ta özellikle aile işletmelerinde maksimum 50 baş civarında olabilecek şekilde ailenin bir iki ferdinin bir araya gelerek, nüfusu şehirdeki asgari ücretli işlere mahkum etmeden kendi doğasında, kendi sosyal yapısı içersinde aileyi parçalamadan kendi imkanlarıyla ticari faaliyetlerin gelişmesi gerektiğini zorunlu görüyorum. Büyükbaş hayvancılık yapacak yatırımcılara tavsiye olarak mümkün olduğu kadar yonca başta olmak üzere kendi yemlerini kendilerinin temin etmeleri çok önemli. Sadece hayvancılık tesisi kurmak hayvancılık yapmak anlamına gelmiyor. Maliyetleri en aşağıya indirmek işletme açısından büyük katkı sağlar. Kendi yemini üretmeden dışarıdan yem alarak hayvancılıktan kar elde edemezsiniz. Uşak’ta çok ciddi alanda sulama potansiyeli var. Önümüzdeki dönemlerde TKDK destekleri ile hayvancılık tesislermimizin artacağına inanıyorum. Kooperatiflerimizi olması gerektiği şekilde istihdam edebilirsek, köylerde birlikte hareket etmeyi sağlarsak tarım ve hayvancılıkta önemli yatırımlar gerçekleştirebiliriz. Kaliteli ürün üretirsek elde edeceğimiz gelir daha iyi olacaktır. Uşak’ın her noktasına hayvancılığı endüstriyel anlamda yayabileceğimize inanıyorum. Devletimiz bu kapsamda ciddi destek vermektedir.  Uşak bir sanayi, turizm, tarih memleketi ama tarım ve hayvancılık olmazsa olmazımızdır. Bugün imzalanan bu protokoller inanıyorum ki diğer çiftçilerimize ve yatırımcılarımıza örnek olacaktır. Köy köy hane hane gezerek bu yönde atılmış adımları teşvik edeceğiz. Şehre gelelim ama köydede dumanımız tütsün. Sözleşme imzaladıklarımız içersinde gençleri ve bayanları görmek bizleri çok mutlu etti. Yatırımlara sahip çıkar ise yapılacak işlerin projelerin önünü açacağımıza inanıyorum. Çocuklarımızı gençlerimizi teşvik edelim.”

Konuşmaların ardından yatırımcıların sözleşmeleri Vali Ahmet Okur ve Milletvekilli Özkan Yalım tarafından takdim edildi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER