UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

UŞAK ÖDP’DEN AYAKKABILI PROTESTOpost_views_couyx Görüntüleme

kategorisinde, 20 Aralık 2015 - 14:44 tarihinde yayınlandı

avvvvv

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Uşak İl Örgütü, “Barış ve Bir Arada Yaşam İçin Ses verelim Eylemi” düzenledi. Eylemde Güneydoğu Bölgesinde terör olaylarında can veren kişilerin sembolik ayakkabıları bırakıldı.

ÖDP Uşak İl Örgütü, Tiritoğlu Parkı’nda “Barış ve Bir Arada Yaşam İçin Ses verelim Eylemi” düzenledi. Eylem sırasında terör olaylarında yaşamlarını yitirenleri temsilen sessiz ayakkabı bırakma eylemi de düzenlendi.

“TÜRKİYE AKP ELİYLE KARANLIK BİR TÜNELİN İÇERİSİNE SOKULDU”

Eylemde basın açıklaması okuyan ÖDP Uşak İl Başkanı Mahmut Uludağ, “İçerde-dışarıda savaş konsepti ülkemizi adım adım Suriyelileşme sürecine soktu. Savaş her adımında etnik ve mezhepsel ayrışmaları derinleştiriyor. Ülkemiz hızla geri dönülmesi mümkün olmayan bir uçuruma sürükleniyor” dedi. Suriye merkezli yeni paylaşım savaşının ortaya çıkardığı kaosun ülkemizi de kuşattığını kaydeden Uludağ, “AKP-Saray rejimi hem bölgede hem de içerde daha fazla savaş politikası ile Suriyelileşmeyi derinleştiriyor.  Cizre’de, Silopi’de, Diyarbakır’da aylardır süren kuşatma geride ölümün indiği kentler bırakıyor. Her bomba, her ölüm ülkenin doğusuyla-batısını birbirinden koparıyor. Türk ve Kürt halkı arasında telafisi mümkün olmayacak bir kopuş ortaya çıkarıyor” ifadesini kullandı.

“GÖÇLERLE, YIKILAN YAKILAN ŞEHİRLERİMİZE, ÜLKEMİZE ÖLÜM İNİYOR”

30 yıldır yapılanları bir kez daha yaparak bir sonuç elde edilemeyeceğini herkesin bildiğini ileri süren Uludağ açıklamasına şu sözlerle devam etti: “Tankla-topla Kürt halkının özgürlük arayışını ve direnişini bastırmak mümkün olmadı, bundan sonra da olmayacak. Birlikte yaşam ve ülkemizin geleceği için AKP’nin bu saldırılarını durdurmak için hep birlikte mücadele etmeliyiz.  AKP bu savaşın içinde tüm komşularımızla ülkemizi düşman etti. Milliyetçi demagoji ile Rusya ile soğuk savaşa girerken, bir yandan da ülkemiz ABD ve NATO’yla birlikte Avrupa ülkelerinin askeri üssü haline getiriliyor.”

PKK’YI DA ELEŞTİRDİ

AK Parti’nin içerde ve bölgede savaş konseptine direnmek ve boşa çıkarmak halkların birliğini geliştirmeyi temel alan bir barış siyasetiyle mümkün olacağını kaydeden Uludağ, açıklamasının bu bölümünde PKK’ya da eleştirilerde bulundu. Uludağ, “Ancak bugünkü savaş koşullarında AKP’ye karşı demokratik mücadelenin de alanları kapanıyor. Açık ki PKK’nın tercih ettiği şehir savaşları ile demokratik çözüm, birlikte yaşam ve barış imkânlarının çoğaltılması da mümkün olmuyor. Savaş ve çatışmaların sona erdiği, Kürt illerindeki kuşatmanın ortadan kalktığı ve can güvenliğinin sağlandığı ilk adımla birlikte demokratik çözüm ve barış için gerçekçi adımlar atılmalıdır. Demokrasi ve barış güçleri bu süreci AKP’nin inisiyatifine teslim etmeyecek bir barış iradesi ve inisiyatifini geliştirerek, gerçek bir çözüm imkanının güvencesi olacaktır” dedi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER