UŞAK 16°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA YENİ SİSTEM NASIL OLACAKpost_views_couzz Görüntüleme

kategorisinde, 07 Şubat 2015 - 21:00 tarihinde yayınlandı

ULAŞIM

Uşak Belediye Meclisi toplantısında halk otobüslerinde uygulanan kart sistemi ve rotasyon uygulaması iptal edildi. Karara AK Parti grubu “Evet” derken, CHP “Ret” MHP ise “Çekimser” oyu verdi. Başkan Cahan, iptalin geçici olduğunu kart ve rotasyon sisteminin daha geniş kapsamlı olarak uygulanacağını açıkladı. Öte yanda E kart Şirketinin de belediyeye dava açma hazırlığı yaptığı öğrenildi.

Uşak Belediye Meclisi Şubat Ayı Meclis Toplantısında şehir içi halk otobüslerinde uygulanan akıllı kart ve rotasyon sisteminin iptaline karar verdi. Oturum katılan AK Parti Grubunun 16 üyesi karar “Evet” derken, CHP’li 5 üye “Ret” MHP’li 7 üye “Çekimser” oy verdi.

Konu hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Nurullah Cahan ulaşımda 21 Ocak 2015 tarihi itibari ile sistemin zorunlu olarak değiştiğini, bunun akabinde kısa sürede kentin menfaatlerini gözeterek planlama yaptıklarını dile getirdi.

“Hedefimiz herkesin mutlu olacağı, modern bir ulaşım sistemini ortaya çıkarmaktı” diyen Başkan Cahan, ”Uşak’ta ulaşımın aksamayacak ve hemşerilerimize rahatlık verecek özellikte olmasını istiyorduk. Bu nedenle konunun üzerinde ciddiyet ile durduk. En küçük ayrıntıyı dahi belediye yönetimi ve tarafları ile sürekli toplantılar yaparak masaya yatırdık. Sonuç itibari ile kentimizin beklentilerine cevap verecek bir sisteme geçiş sağlayacağız. Bu süreçte ulaşım sisteminin içinde bulunduğu durumu değerlendirmekle beraber, akılcı şekilde düşünerek hesaplamalarımızı yaptık” dedi.

Modern bir sistem olacak

Yeni ulaşım sistemi hakkında da bilgi veren Cahan, şunları kaydetti: “Öncelikle bazı otobüs güzergahlarının çok uzun olduğunu gördük. Bu güzergahlarda çalışma yaparak rotasyonu yenileyeceğiz. Uzun hatları düzenleyerek vatandaşların kullanımı açısından kolaylaştıracağız. Otobüslerimizde kartlı sistemin devam etmesin yönünde karar aldık. Yeni kuracağımız kartlı sistem ile ekonomik ulaşımı sağlamaya devam edeceğiz. Bütün otobüslerimizde kameralar ve led sistemi eskisi gibi olacak. . Bütün bu çalışmalar ulaşım ücretlerini etkilemeyecek. Ayrıca hat sahipleri kendi hatlarına geri dönecek”.

Hat sahipleri istemiyor’

Karara “Ret” oyu veren CHP Grubu adına açıklama yapan Grup Başkan Vekili Mustafa Güngör, “Hat sahipleri bize gelerek, sistemin iptal edilmesini istemediklerini belirttiler. “Ret” oyu vermemizde birinci nende hay sahiplerinin istekleriydi. Plan ve Bütçe Komisyonunda madde görüşülürken ben ve komisyonun MHP’li üyesi Orhan Tamer katılmadık. İkinci neden ise, kartlı sistem ve rotasyon iptal edildiğinde Sayın Başkanın yeni hatlar açacağından endişe duymamızdı. Yeni hatlar açıldığında temelli kaos olacak, mevcut hat sahipleri de mağdur olacaktı. Bunları önlemek için “Ret” oyu verdik” açıklamasında bulundu.

Hat sahipleri de aralarında anlaşamıyor

Uşak’ta toplu taşım yapan 197 araç sahibi 48 hattı aralarında paylaşamıyor. Müşterisi bol olan hat sahipleri rotasyon sistemini istemezken, mali yönden kayıt altına alındıkları ve yüksek vergi ödedikleri için kart sistemine da karşı çıkıyor. Geliri daha az olan hat sahipleri ise, rotasyon ve kart sisteminde yani havuzun devam etmesini istiyor.

Hat sahiplerini bir diğer kaygısı da, Başkan Cahan’ın yeni hatlar açması. Başkan Cahan, “Böyle bir niyetim yok” diyor. Hat sahipleri, 197 araçtan yaklaşık 40’ının zaten trafiğe çıkmadığını, yeni hat açılırsa eşe dosta verileceğini ve endi gelirlerinin düşeceğini söylüyor.

E kart Şirketi mahkemeye gidiyor

E kart Şirketi ise Uşak Belediyesi’ni mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre, E kart şirketi Manisa 2. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen kart ihalesinin bu karara göre yapılan iptal işlemi sırasında Uşak Belediyesi, kendilerine herhangi bir süre vermeden tüm işlemlerine başladı ve şirketin zarı oldu. İhtarnamenin ardından gelecek cevaba göre dava açmaya hazırlanıyor.

YORUM YAZBENZER HABERLER