UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK TA DEMOKRASİ NÖBETİpost_views_covac Görüntüleme

kategorisinde, 17 Aralık 2014 - 14:58 tarihinde yayınlandı

DEMOK

Uşak’ta demokrasi nöbetinin ikinci gününde lokma dağıtıldı

 Uşak’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, özgür basına ve demokrasiye darbe operasyonunu protesto etti. Gözaltındakilere destek amacıyla yeni adliye önündeki demokrasi nöbetine devam eden vatandaşlar, bugün lokma dağıttı.

Burada bir konuşma yapan Halil Bayram, ülkenin muhaberat devleti ve korku cumhuriyeti haline geldiğini söyleyerek, “Bu ülkeyi babasının çiftliği gibi yönetmek isteyenler, Anayasa’yı ve yasaları askıya almak isteyenler toplumu gözardı ediyorlar. Toplumsal şuuru gözardı etmek istiyorlar. Bunun öyle olmadığını ispat etme vazifesi her birimize düşmüş, bugün bundan dolayı buradayız. 30 yıldır mensubu olduğum şu Hizmet Hareketi’ne atılan iftiraların zerresine bile şahit olmadım. Bizi üzen, suça bulaşmamış bir karıncanın yaşaması için her türlü gayreti gösteren, insanları üzmemek için adeta çırpınan, insanları yaşatmak için hayatını fedakârca sürdüren, dünyanın 160 ülkesinde din, dil, renk farkı gözetmeksizin gönüllerde sevgiyi tutuşturmaya çalışan mazlum, mağdur kardeşlerimize hiç düşünmeden iftiralar atılıyor, potansiyel bir suçlu gibi muamele ediliyor. Suç bireyseldir.” dedi.

Bir yıldır halkla dalga geçildiğini söyleyen Gonca Tatlı ise, “Geçen cuma günü ‘makul şüphe’ kanunlaştı, sonra dizilerin senaryolarından suç unsurları arıyorlar. Bunu bütün Türkiye görüyor ve yaşıyor. Yaşananlar, haksızlığın ve zulmün gösterisidir. Bu sadece Zaman’a ve Samanyolu’na yapılmıyor, diğer medya kuruluşlarına da yapılıyor. ‘Eğer benim düşüncelerimi savunmuyorsan, benim yanlışlarımı eleştiriyorsan, muhalifsen sen de bertaraf olursun.’ gibi tehditler bizim ülkemize yakışmıyor. İtibarımız bütün dünya çapında sıfıra inmiştir. Değil bin odalı saray, beş bin odalı saray bu itibarı yerlerden alamaz. Basına özgürlük gerektiğini düşünüyorum, onun için buradayız.” şeklinde konuştu.

Ortaçağ zihniyetini kınamaya geldiğini belirte Fadime Keskin de , “Yıllardır bu hizmeti tanıyoruz. Sadece biz değil, tüm cihan tanıyor. Birileri menfaatleri için gazete ve televizyonları kapatmak istiyorlar. Kimin neyi kapatmaya çalıştığını biliyoruz. Tüm medyaya sahip çıkmak için buradayız. Sadece Zaman ve STV’ye değil, ülkemizdeki tüm basın mensuplarına sahip çıkmak istiyoruz. Ben gazetemin, televizyonum arkasındayım. Bugün dik durma zamanıdır.” dedi.

Hacer Gül ise, “Zalimin yanında değiliz. Gözaltına alınanları gördük, ‘Haram lokma yemedik.’ dediler. Bakan çocukları, gözaltına alınırken böyle seslenemediler. Halkımıza sesleniyorum, herkesin kimin yanında olduklarını tekrar gözden geçirmeliler. Haram lokma yemeyenlerin arkasındayız.” dedi. Hocaefendi’yi 45 yıldır tanıdığını söyleyen Ömer Yeşil ise, “45 yıl önce Hocaefendi nasıl ise şimdi de aynı çizgidedir. Yaşantısı ile bize örnek oluyor.” dedi. Hocaefendi’nin bir yaş büyük olduğunu söyleyen Halil Aygün de, ”Ben bu gazeteyi yıllardır okuyorum, hiçbir yanlışını görmüyorum. Bu gazetenin müdürünün gözaltına alınmasından dolayı çok üzülüyorum. Allah’a dua ediyorum, gazetenin müdürünü bu zulümden kurtar diyorum.“ diye konuştu. 30 yıldır Hocaefendi’yi tanıdığını söyleyen Aygün, ”Yolumuzdan hiçbir zaman taviz vermedik ve vermiyoruz ve vermeyeceğiz, hizmetlerimize devam edeceğiz. Beraber olduğumuz insanların hiçbir zaman yanlışını görmedim. Dünyanın dört bir yanında hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Özgürlük nöbetine yoğun ilgi gösteren Uşak halkı, ikram edilen lokmadan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

YORUM YAZBENZER HABERLER