UŞAK 12°C
Yağışlı

UŞAK TARİHİ HARAP DURUMDApost_views_covfv Görüntüleme

kategorisinde, 11 Kasım 2014 - 18:45 tarihinde yayınlandı

TARİH

TARİHİMİZE SAHİP ÇIKAMIYORUZ

Uşak İl Genel Meclisi Eğitim ve Kültür ile Tarım komisyonları raporları, Uşak’ın tarihi eserlerine sahip çıkamadığını  gözler önüne serdi. Raporlarda, Karun Hazinelerinin çıktığı Aktepe ve İkiztepe Tümülüslerinin viran, Hasköy Köprüsünün ise her an yıkılmak üzere olduğu açıklandı.

Yaklaşık 4 bin yıllık yerleşim alanı olan Uşak şehrinde bulunan tarihi ve doğal güzelliklere, Uşak olarak sahip çıkamıyoruz. Uşak İl Genel Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı 6. Birleşiminde görüşülen, Tarım ve Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonları raporları tarihimize sahip çıkamadığımızı belgeledi. Komisyon raporlarına göre, Aktepe ve İkiztepe Tümülüslerinin tarihi bir özelliği kalmamış.

“KÖPRÜ YIKILMAK ÜZERE”

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, “Atamızın bu emanetlerine Uşak İl Genel Meclisi olarak sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi. AK Parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Gürpınar, CHP Grup Başkan Vekili Nadi Sancar ve MHP Grup Başkan Vekili İbrahim Cevher de, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e sevgilerini, saygılarını ve duydukları minneti dile getirdiler.

Daha sonra söz alan Tarım ve Diğer Hizmetler Komisyonu Başkanı Tarık Çoruk, Uşak’taki sulama suyu tesisleri hakkındaki raporu okudu. Çoruk, “Hasköy Avgan arasında bulunan tarihi köprünün ayakları çökmek üzere. Bunun için derhal önlem alınmalıdır” uyarısı yaptı.

Daha sonra, Eğitim Kültür Sosyal Hizmetler Komisyonu başkanı İlknur Ertuğrul, komisyonun Karun hazineleri ile ilgili Güre Köyüne giderek hazırladığı raporu okudu. Ertuğrul, “İkiztepe Tümülüssünün bulunduğu dağa 30 dakikalık bir tırmanışla çıktık. Mezar odası parçalanmış ve göçük altında kalmış durumdadır. Orman içerisinde yol açmak çok zor olacak ve ağaçlar kesilecektir. Burada, tarihi eser kalmadığından yol yapmaya gerek yoktur” dedi.

“TÜMÜLÜSLER HARAP HALDE”

Komisyonun Aktepe Tümülüssünü de yerinde incelediği bilgisini veren Ertuğrul, “Tümülüs kenarında yol vardır. Tümülüs demir parmaklarla koruma altına alındığından sadece dıştan görülebilmektedir. Toptepe Tümülüssüne ise ulaşım olmadığından komisyonumuz çıkamamıştır” ifadesini kullandı.

Komisyonun Karun hazinelerinin çıkarıldığı Tümülüslerle ilgili nihai kararını da açıklayan Ertuğrul, “Sonuç olarak Tümülüslerde yapılan kaçak kazılar sonucunda çok zarar gördüğünden adeta tarihi değerini yitirmiş durumdadır. İkiztepe ve Toptepe Tümülüslerinde yol açmak için Orman ve Su bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığından izin almak gerektiği gibi çok masraflı olması yanında pek çok ağacın da kesilmesi gerekecektir. Bu iki tümülüse yol açılmasının uygun olmadığı, Aktepe Tümülüssü yolunun bakım yapılarak ziyarete açılması mümkün olduğu kararına varıldı” şeklinde konuştu.

YORUM YAZBENZER HABERLER