UŞAK 18°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

UŞAK UMKE’DEN DEPREM TATBİKATIpost_views_couxk Görüntüleme

kategorisinde, 02 Mart 2016 - 8:49 tarihinde yayınlandı

tatbikat-1

Bilindiği üzere ülkemiz, Dünya’nın önemli deprem bölgelerinden birisinde yer almakta, büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır. Başta deprem olmak üzere çeşitli doğal afetlerin yaşandığı ülkemizde, ağır can ve mal kayıpları olmuştur. Yaşanan bu acı deneyimler bize afet durumlarına hazırlıklı olmamız gerektiğini öğretmiştir. Bu amaçla başta çocuklar olmak üzere toplumun her kesimini kapsayacak eğitimler ve tatbikatlar düzenlenmektedir.

28 Şubat’ın Sivil Savunma Günü, 1-7 Mart’ın da Deprem Haftası olması sebebiyle; 29.02.2016 tarihinde İlimiz Müjde İlköğretim Okulunda “Deprem Ve Kurtarma Tatbikatı” gerçekleştirilmiştir. Tatbikata; Uşak İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), 112 Acil Sağlık Hizmetleri, İl Afet ve Acil Durum  (AFAD), İtfaiye ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri katılmıştır.

Tatbikatta senaryo gereği deprem sonrası yaralanan 2 (iki) öğrenciye UMKE ve AFAD tarafından ulaşılmış, ilk müdahaleler yapılmış, uygun taşıma yöntemleriyle taşınmış ve ambulanslarla ikinci basamak sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlanmıştır.

 Tatbikat ile öğrencilere afete hazırlık çalışmalarını geliştirmeye katkı sağlamak ve öğretmen ve öğrencilere afet öncesinde, anında ve sonrasında afet kültürüne uygun davranışlar kazandırmak hedeflenmiştir. Ardından tüm öğrencilere UMKE’nin faaliyetleri, kuruluş amaçları, yaptığı başarılı operasyonlar hakkında bilgiler verilmiştir. Bu sayede UMKE hakkında farkındalık oluşturulmuş ve personelimiz öğrenciler tarafından yoğun ilgi görmüştür.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER