UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK ÜNİVERSİTESİ 2015 – 2016 AKADEMİK YILI AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİpost_views_covfs Görüntüleme

kategorisinde, 18 Ekim 2015 - 19:04 tarihinde yayınlandı

beste

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde yapılan açılış törenine Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay, Özkan Yalım ve Durmuş Yılmaz, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Gümüş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim İlhan, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Vali Yardımcısı Mehmet Hulusi Kaya, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ile Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, protokol üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik; son günlerde İslam coğrafyasında yaşanan kötü olaylara dikkat çekerek, İslam dünyası üzerinde hesabı olanların laboratuvarda ürettikleri terör örgütleri eliyle, Ortadoğu’da bitmeyen kargaşa oluşturup, toprakları kan gölüne çevirerek bildik senaryolarını yeniden uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

Rektör Çelik “10 Ekim Cumartesi Günü meydana gelen, 1 öğrencimizin de yaşamını yitirdiği, saldırıyı Uşak Üniversitesi olarak şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Bu saldırı demokrasimize ve hepimizin ortak geleceğimize karşı yapılmış bir saldırıdır. İnsan yaşamına kasteden, kandan beslenen her türlü teröre karşı birliğimizin daim olmasını temenni ediyorum.dedi.

Uşak Üniversitesi’nin katılımcı, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını benimsediğini ifade eden Rektör Çelik,yüzde 100 e yakın doluluk oranıyla tercihlerin gözde üniversitesi haline gelmiştir.  Devlet üniversiteleri arasında en çok uluslararası öğrenci kontenjanı verilen sayılı üniversiteler arasına girmiştir. 2015-2016 eğitim- öğretim döneminde dünyanın 93 ülkesinden 12.000 civarında uluslararası öğrenci başvurusu olmuş, bunlardan 1.300 öğrenci üniversitemize kesin kayıt yapma hakkı kazanmıştır. Uşak Üniversitesi Türkçe,  İngilizce ve Arapça hazırlık sınıflarıyla hizmet veren, yerli ve yabancı birçok saygın öğretim üyesi bulunan, 3500’ ü uluslararası olmak üzere toplam 26 bin 600 öğrencisiyle önemli bir eğitim üssü haline gelmiştir. dedi.

Törende Uşak AKP Milletvekilli Mehmet Altay ,Uşak MHP Milletvekili Durmuş Yılmaz ve Uşak Belediye Bakanı Nurullah Cahan birer konuşma yaptı.

Daha sonra açılış misafiri olarak davet edilen NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ilk dersi verdi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Mutluluk Bilimi ve Gençlik” konulu sunumunda mutluluk bilimi, stres yönetimi, pozitif psikoloji gibi konulara değindi. Bilgelik çağında en etkili silahın zamanı gelmiş fikirler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan “İyi insan olmak varoluşumuz için ödediğimiz kiradır. Bilgelik çağında yaşıyoruz. Eski görüşe göre, Adam Smith’in görünmeyen el hipotezi, piyasada ahlaka gerek yok demişti. Özgürlük, rekabet, adil denge, toplumsal barış kendiliğinden olacak sanılırdı. Oysa ki yeni görüşe göre istenmedikçe kimse ahlaklı olmuyor. Küresel ahlak olmadan küresel barış olmaz. Dürüstlük cesaret ister. ‘Bilgeliğin anası tevazu babası ise cesarettir’ derler.”dedi.

İlk dersin ardından Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a teşekkür ederek üniversite plaketini verdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER