UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK YÜKSELME TÖRENİ YAPILDIpost_views_couyd Görüntüleme

kategorisinde, 25 Mart 2015 - 15:29 tarihinde yayınlandı

ÜNİ

Uşak Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yükselme ve Bilimsel Yayınlara Teşvik Töreni, 25 Mart 2015 tarihinde gerçekleşti.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene Belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim İlhan ve eşi Gönül Akın İlhan, Rektör Prof. Dr. Sait Çelik ve eşi İmran Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ile Prof. Dr. Osman Nafiz Kaya, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman, fakülte dekanları, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

Tören Uşak Üniversitesi Tanıtım filminin gösterilmesinin ardından Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Seyhan Canyakan ve solist Seval Aydın’ın mini konseri ile başladı.

-Rektör Çelik: “Bilginin üretildiği ve transfer edildiği yerler üniversitelerdir. 2023 hedefine ulaşmada üniversitelere büyük görevler düşüyor.”-

Konserin ardından Rektör Prof. Dr. Sait Çelik açış konuşması yaptı. Rektör Çelik, ülke olarak ilk defa bir hedef ortaya koyduklarını ve Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olmak istediğimizi söyledi. Rektör Çelik kişi başı milli gelirin 20 bin dolar ve ihracatımızın 500 milyar dolar olduğu ekonomik bir güç olmayı hedefleyen ülkemizin bu hedefler için katma değeri yüksek yeni markalara ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek konuşmasında şunları belirtti: “ Bilginin üretildiği ve transfer edildiği yerler üniversitelerdir. 2023 hedefine ulaşmada üniversitelere büyük görevler düşüyor. Artık her ilde en az bir üniversite bulunuyor ve aralarında tatlı bir rekabet var. Uşak Üniversitesi olarak bu rekabette biz de iddialıyız. Bizler tüm mesai arkadaşlarımızla birlikte üniversitemizin hem öğrenciler hem de personelin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, gerçek bir yaşam alanı haline gelmesi için hiç durmadan ve ilk günkü heyecanla çalışmaktayız.

Uşak Üniversitesi olarak marifet iltifata tabidir diyerek yapılan araştırmaların nitelik ve niceliğini artırmak amacıyla Uşak Üniversitesi Bilimsel ve Sanatsal Çalışmaları Teşvik Programını Haziran 2012 de başlatmış bulunuyoruz. Haziran 2012’den bugüne kadar 372 hocamıza 138 172 TL teşvik ödemesi gerçekleştirdik. Buna karşılık üniversitemizde AB, TÜBİTAK, BAB, TEKMER ve ZEKA projeleri olarak şu an yaklaşık 20000 000 TL’lik proje yürütülmektedir. SCI makale sayımız geçen 25 yılın toplamına göre 3 yılda %100’ün üzerinde artış göstermiştir. Bugün 2014 yılında yaptıkları bilimsel çalışmalarda teşvik alan 49 hocalarımızı ödüllendireceğiz. Uşak İl Özel İdaremize bu amaçla yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür ediyor başkanımızdan katkılarının devamını diliyorum.

Bugün burada bulunmamızın bir diğer nedeni akademik atama ve yükseltmeleridir. Akademik yükseltmeler yukarıda değindiğimiz akademik çalışmalara ve projelere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Uşak Üniversitesi olarak yatay ve dikey biçimde hızlı büyüme trendi içerisindeyiz. Üniversitemize yeni fakülteler ve birimler kazandırırken mevcut fakültelerimize yeni bölümler ilave ediyoruz.1987 yılından 2011 yılına kadar olan 24 yıllık dönemde toplam 66 bölüm ve programda öğrenci öğrenim görürken,2012-2015 eğitim öğretim yıllarında yaklaşık yüzde 200’lük artışla, 190 bölüm ve programda öğrenci öğrenimine devam etmektedir. Yani 4 yıllık dönemde öğrencisi bulunan 124 yeni bölüm ve program açılmış oluyor.   Bu da öğretim üyeleriyle gerçekleşiyor. Bugün burada 2014 Haziran ayından bugüne kadar atanan ve yükselen 6 profesöre, 22 doçente ve 32 yardımcı doçente cübbelerini giydireceğiz.

Hocalarımızı buradan tebrik ediyorum. Bir huzur ve güven ortamı içerisinde, takım ruhuyla, karşılıklı sevgi ve saygının, çalışma coşkusu ve aşkının artması dileğiyle tekrar sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Rektör Prof. Dr. Sait Çelik’in konuşmasının ardından atanan ve yükselen 6 profesöre, 22 doçente ve 32 yardımcı doçente cübbeleri giydirildi. Ayrıca 2014 yılında bilimsel yayınlarından dolayı teşvik alan 49 öğretim elemanına ödülleri verildi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER