UŞAK 2°C
Sisli

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE ARAPÇA EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI YAPILDIpost_views_covno Görüntüleme

kategorisinde, 01 Ekim 2015 - 21:23 tarihinde yayınlandı
????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültelerinde ve İslami İlimler Fakültelerinde Arapça Öğretimi Çalıştayı Gerçekleşti

Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde 19-20 Eylül 2015 tarihleri arasında “İlahiyat Fakültelerinde ve İslami İlimler Fakültelerinde Arapça Öğretimi” adlı çalıştay gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde yapılan çalıştay açılışına Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcısı ve çalıştay düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Sayın Dalkıran, Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Habil Şentürk ve akademisyenler katıldı.

Açılışta konuşan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak’ın tarihi, kültürü ve “İlkler Şehri Uşak” adlandırmasıyla köklü bir şehir olduğunu söyledi. Uşak’ta dokumacılık, iplik, deri, tekstil sektörlerinin ön planda olduğunu belirten Rektör Çelik “Dokumacılık geçmişten günümüze Uşak’ta önemli bir iş kolu olmuştur. Özellikle Uşak halıları şehrimizin prestiji olmuştur. Battaniye üretiminin yüzde 95’i ve tıbbi tekstilin yüzde 85’i Uşak’ta gerçekleşiyor. Uşağımız ayrıca geri dönüşüm konusunda da önde bir şehirdir. Üç organize sanayi bölgesine sahip Uşak potansiyeli büyük bir ilimizdir. Böylesi bir şehirde 2006 yılında kurulan Uşak Üniversitesi kısa sürede büyük bir gelişim göstermiştir. En son kurulan Tıp Fakültemizle birlikte 12 fakültemiz oldu. Kampüsümüz şehrin hakim bir tepesinde, çam ormanları arasında, kullanışlı ve modern tasarımı ile dikkat çekmektedir. Eğitim-öğretim araçlarımız ve labarotuarlarımız son teknoloji ile donatılmış olarak öğrencilerimize hizmet vermektedir. Devam eden Rektörlük Binası, Kongre Kültür Merkezi, Öğrenci Yaşam Merkezi ve Stadyum tamamlandığında Uşak Üniversitesi Kampüsü dünyanın en iyi kampüslerinden biri olacaktır. Bu yıl öğrenci sayımız yaklaşık 27 bin olacak. Bunun yaklaşık 5 bini uluslararası öğrenci. Bu yıl 3 bin 26 kişilik kontenjana 93 ülkeden 10 bin öğrenci başvurdu. Uşak Üniversitesi hem uluslar arası öğrencileri hem de hocalarıyla küresel bir üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.”dedi.

“İlahiyat Fakültelerinde ve İslami İlimler Fakültelerinde Arapça Öğretimi” adlı çalıştayın farklı tecrübelerin sentezlendiği bir çalıştay olacağına inandığını ifade eden Rektör Çelik Uşak Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Habil Şentürk ise çalıştayın verimli olmasın dileyerek çalıştay düzenleme kuruluna teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı ve çalıştayın düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Sayın Dalkıran ise bir ay gibi kısa bir sürede böylesi önemli bir etkinliği düzenlediklerini söyleyerek çalıştayın temelini atan Yrd. Doç. Dr. Turgut Koç’a ve katkı veren Rektör Prof. Dr. Sait Çelik’e teşekkür etti. Çalıştayın düzenleme kurulunda bulunan Uşak Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi hocalarının büyük bir emek verdiğine dikkat çeken Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Dalkıran “Bu çalıştay öğrencilerimizin daha iyi bir eğitim almaları için düzenlendi. Bu amaç için farklı noktalardan misafirimiz olan tüm katılımcılarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Necmettin Erbakan Üniversitesi Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Muhammet Tasa çalıştayın işleyişi ile ilgili bilgi verdi.

Uşak Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde iki gün boyunca devam eden çalıştaya yaklaşık 100 akademisyen katıldı.

YORUM YAZBENZER HABERLER