UŞAK 27°C
Az Bulutlu

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE TÜRK BAYRAĞI KRİZİpost_views_couzi Görüntüleme

kategorisinde, 26 Mart 2015 - 20:46 tarihinde yayınlandı
UŞAK ÜNİVERSİTESİ'NDE ŞAŞIRTAN OLAY REKTÖRLÜK TÜRK BAYRAĞINDAN RAHATSIZ OLANLARIN TALEBİNİ HAKLI BULDU, BAYRAK DEKAN TARAFINDAN İNDİRİLDİ

Uşak Üniversitesi Rektörlüğü, garip bir olaya daha imza attı. Rektörlük Türk Bayrağı’ndan rahatsız olan bir grubun talebi üzerine kantinde asılı duran Türk Bayrağı’nı “Artık bunun süresi dolmuştur” diyerek indirdi. Rektörlük tarafından bayrağı indirmesi için görevlendirilen Fen Edebiyat Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Cengiz Soykan, bayraktan rahatsızlık duyan grubun bazı temsilcileri ve güvenlik nezaretinde kantindeki öğrencilerin şaşkın bakışları arasında adeta özrü kabahatinden büyük bir açıklama ile Türk Bayrağı’nı indirmesi şaşkınlığa neden oldu.
Daha öncede Ulu Önder Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde anma programı düzenlemeyerek büyük tepkilere neden olan Uşak Üniversitesi rektörlüğü bu seferde kantinde asılı duran Türk Bayrağını indirerek farklı bir skandala imza attı. Edinilen bilgiye göre, İstiklal Marşı’nın kabulü, ardından 18 Mart Şehitler Günü dolayısıyla bu günleri kutlamak ve etkinlikler düzenlemek için okulun bir grup öğrencisi Fen Edebiyat Fakültesi kantininin bir köşesne Türk bayrağı astı. Kantine asılan Türk Bayrağı’ndan rahatsız olan bir grup ise Uşak Üniversitesi Rektörlüğü’nden Türk Bayrağı’nın indirilmesini istedi. Okulda kaydı bulunan ve Türk Bayrağı’ndan rahatsızlık duyan kişilerin talebini haklı bulan Uşak Üniversitesi Rektörlüğü kantindeki Türk Bayrağı’nı asıldığı yerden indirmesi için Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Soykan’ı görevlendirerek, Türk Bayrağı’ndan rahatsız olan grubun temsilcileri ve güvenlik görevlilerinin gözetiminde Türk Bayrağı’nı indirdi.
“AÇIKLAMASI DAHA DA ŞAŞIRTTI”
Uşak Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik’in bayrağı indirmesi için görevlendirdiği öğrenilen Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Soykan’ın bayrağı indirmek için Bayraktan rahatsızlık duyan grubun temsilcileri ile kantine geldiğini görenler yaşananları cep telefonu kamerasına kaydetti. Dekan Soykan, “Buraları, birileri kendi emellerine amaç edinemezler. Bir takım arkadaşlar geçen haftalarda milli manevi değerlerimiz olan İstiklal Marşımızın kabulü, Çanakkale Şehitlerimizin anma haftasıdır. Dolayısıyla bu dönemlerde bizler daha duygusalızdır ve bu günleri yad ederiz. Bundan dolayı arkadaşlarımız buraya bir bayrak astılar. Artık bunun süresi doldu” ifadelerini kullandı ve uyarılarda bulunduktan sonra Türk Bayrağı’ndan rahatsızlık duyan grupların temsilcileri ile birlikte Türk bayrağını duvardan indirdi.
Bu yaşanan gelişmeler üzerine kentteki birçok sivil toplum kuruluşları Uşak Üniversitesi Rektörlüğünü kınama hazırlığı yaparken, bir taraftan sosyal medya üzerinden Uşak Üniversitesi’ne çığ büyüyen tepkiler oluştu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER