UŞAK 18°C
Çok Bulutlu
Son Dakika Haberler

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE CUMHURİYETİN İLANI ADLI PANEL DÜZENLENDİpost_views_covbg Görüntüleme

kategorisinde, 29 Ekim 2015 - 8:09 tarihinde yayınlandı

????????????????????????????????????

Uşak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde 27 Ekim 2015 tarihinde “Cumhuriyetin İlanı ve Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” adlı panel gerçekleştirildi.

Uşak Üniversitesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde yapılan panele Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Soykan, Uşak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Karayaman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

-Rektör Çelik: “92 yılda katılımcı demokrasi adına önemli mesafeler aldık.”-

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, 92. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimizin bağımsızlık savaşı sonucu kazanıldığını söyleyerek 92 yılda katılımcı demokrasi adına önemli mesafeler alındığını belirtti. Büyük mücadeleler ve Kurtuluş Savaşı neticesinde bize bu güzel vatanımızı hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle andıklarını ifade eden Rektör Çelik “ Cumhuriyet rejimi tepeden tesisi ile birlikte vatandaşlarımızın da katılımıyla, geliştirmesi ve olgunlaştırmasıyla rüştünü ispat etmiştir. Katılımcı demokrasiyi ve cumhuriyetin hedeflerinin tesisi konusunda başta eğitim öğretim kurumlarımız olmak üzere toplumun her kesimine görevler düşüyor. Dönüp baktığımızda olumlu gelişmelerin yanında toplumsal çatışmalar ve kavgalar yaşadık. 1980 öncesi yaşadık, sonrasında da yaşadık. Bugün de bazı meseleler, olaylar yüzünden huzurumuzu kaçırmaya çalışıyorlar. Peki ne yapmak gerekiyor? Saygı dilini, müzakere dilini, birbirimizi daha yakından anlama ve saygı gösterme yöntemlerini geliştirmek gerekiyor. Ancak bireysel olarak, tek tek buna katkı sunmuyorsak, bu değerleri toplumda belirli bir düzeye getirmiyorsak cumhuriyetini hedeflerine ulaşamayız. Üniversiteler bu değerlerin yerleştirilmesi için en doğru yerlerden biridir. Üniversitelerimizde ülkemizin ve dünyanın farklı yerlerinden ve farklı görüşleri olan kişiler vardır. Bu kişiler sevgi ve saygı ortamını, birlikte yaşama ve bu yaşamı geliştirmeyi, mutlu olmayı öğreniyorlar. Rejimlerin de amacı insanlığın mutlu ve refah içinde yaşamasını sağlamak olmalıdır. Bu farkındalığı geliştirmek amacıyla düzenlenen panelin başarılı geçeceğine inanıyorum.”dedi.

Başkanlığını Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saim Savaş’ın yaptığı panelde Doç. Dr. Filiz Çolak ‘Cumhuriyetin İlanı ve Basında Yansımaları’, Doç. Dr. Mehmet Karayaman ise “Uşak’ta Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” adlı sunum yaptılar.

Prof. Dr. Saim Savaş panelde yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünü hatırlatarak cumhuriyetin ilelebet yaşaması için heyecanımızı yitirmemiz gerektiğinin altını çizdi.

Panelin sonunda Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, Prof. Dr. Saim Savaş, Doç. Dr. Filiz Çolak ve Doç. Dr. Mehmet Karayaman’a üniversitemiz plaketini verdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER