UŞAK 19°C
Sağanak Yağışlı
Son Dakika Haberler

Uşak Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Basın Bültenipost_views_covjm Görüntüleme

kategorisinde, 06 Ağustos 2014 - 14:39 tarihinde yayınlandı

Cumhurbaşkanı Seçiminde vatandaşlarımızın seçmen kimliğinin belirlenmesinde geçerli belgeler ve Uşak Nüfus Müdürlüklerinin seçim günü açık olduğuna ilişkin açıklama;

valilik

 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından ilk oylaması 10 Ağustos Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 Pazar günü olarak belirlenen Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanacak olan vatandaşlarımızın seçmen kimliğinin tespiti; Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sandık Kurullarının oluşumu ile Görev ve Yetkilerini Gösterir Genelgenin 29. Maddesinde açıklanan resmi belgeler ile yapılacaktır.

Buna göre; Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliği tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini sandık başkanına verecek ve seçmen sıra numarasını söyleyecektir. Bu belgelerden birini veremeyen seçmen oy kullanamayacaktır. Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli olmayacaktır.

Bu durumda vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanma tarihi olarak Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca ilan edilen 10 Ağustos 2014 Pazar günü ve Cumhurbaşkanı Seçiminin ikinci tura kalması halinde oy kullanma günü olan 24 Ağustos 2014 Pazar günü Nüfus Müdürlüklerinin Saat 08:00 ile 17:00 arasında açık olacaktır.Seçim günü vatandaşlar seçmen kimliğini ispata yarayacak resmi belge olarak; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi belgelerden biri ile oyunu kullanacaktır.

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunmamakla birlikte resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenler, bu belgenin yanında seçmen bilgi kağıdı veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kağıt örneğini de ibraz etmek zorundadırlar. Bu durumdaki vatandaşlara nüfus kayıt örneği seçim günü açık olacak nüfus müdürlüklerince verilecektir.

Seçim günü; seçmen kimliğini ispata yarayan hiçbir resmi belgesi bulunmayan vatandaşlara ise nüfus müdürlüklerince nüfus cüzdanı düzenlenip verilecektir. Ancak kayıp nedeniyle nüfus cüzdanı düzenlenebilmesi için oturulan köy veya mahalle muhtarlarından fotoğraflı nüfus cüzdanı talep belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.
Seçim günü olan 10 Ağustos 2014 Pazar günü ve oylamanın ikinci tura kalması halinde 24 Ağustos 2014 Pazar günü nüfus cüzdanı almak isteyen seçmenlerin nüfus cüzdanı talep belgelerini düzenlemek üzere tüm muhtarlıklar 08:00 ile 17:00 saatleri arasında bürolarını açık tutacaklar ve bürolarında bulunacaklar bürolarından oy kullanmak üzere ayrılmaları halinde de büronun camı, kapısı gibi dışarıdan görünür bir yerine Muhtara ulaşılabilecek cep telefonu numaralarını yapıştıracaklardır.

Seçim günü yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek için Uşak Merkez İlçe ve İlçelerimizdeki tüm Nüfus Müdürlüklerimiz 08.00 ile 17:00 saatleri arasında açık bulunacak olup; yukarıda açıklandığı üzere geçerli bir belgeye sahip olunamaması sebebiyle nüfus kayıt örneği düzenletmek veya kayıp nedeniyle yeni nüfus cüzdanı almak için başvuracak vatandaşların yanlarında iki adet fotoğrafla birlikte müracaat etmeleri gerekmektedir.

Kamuoyuna ilan olunur.

YORUM YAZBENZER HABERLER