UŞAK 16°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK’A 8 YENİ MAHALLE GELİYORpost_views_covyr Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 19:14 tarihinde yayınlandı

DAYİOGLU

Uşak’a bağlanması gündemde olan 8 köy muhtarının kafasındaki soru işaretlerine yanıt veren Belediye Başkanı Nurullah Cahan, “Yaşamınız daha kaliteli bir şekilde devam edecek, her hangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız” güvencesini verdi…

Uşak Merkeze bağlı, Hacıkadem, Çevre, İkisaray, Kalfa, Muharremşah, Ovademirler, Kuyucak ve Karaağaç köyleri mücavir alan içerisinde kaldığı gerekçesiyle Uşak’a bağlanması konusu Belediye Meclisi’nde gündem oldu. Uşak Merkeze bağlı, Hacıkadem, Çevre, İkisaray, Kalfa, Muharremşah, Ovademirler, Kuyucak ve Karaağaç köylerinin Uşak Belediyesi’ne bağlanması konusu Uşak Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı gündemine alındı. Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, adı geçen köylerin mücavir alan içerisinde kaldığını ve Uşak Belediyesi’nin İller Bankasından daha fazla pay alabilmesi için bu maddeyi meclis gündemine taşıdıklarını açıkladı. Belediye Meclisine gelen köy muhtarları, bu maddenin birkaç yıl ertelenmesini talep etti.

“CAHAN MUHTARLARI BİLGİLENDİRDİ”

Uşak Belediye Meclisi Aralık Ayı 1. Oturumunda, “5393 Sayılı Belediye Kanununun 11. Maddesi uyarınca, “Uşak Merkeze bağlı, Bölme hariç, Hacıkadem, Çevre, İkisaray, Kalfa, Muharremşah, Ovademirler, Kuyucak ve Karaağaç köylerinin tüzel kişiliği sona erdirilerek Uşak Belediyesi sınırlarına katılma konusunun görüşülerek karar bağlanması” 3. madde olarak yer aldı. Konu Başkan Cahan’ın önerisiyle ve oy birliği ile İmar ve Hukuk komisyonlarınca incelenmek üzere havale edildi. Belediye Meclisi’ne gelen; Karaağaç Köyü Muhtarı Engin Yavaşkulle, İksaray Köyü Muhtarı Fahri Oğuz, Ovademirler Köyü Muhtarı İsmail Atar, Çevre Köyü Muhtarı Ramazan Kaya, ve Kalfa Köyü Muhtarı Tekin Manav, Başkan Cahan’la Meclis toplantısı öncesi mini bir zirve yaptılar. Muhtarlar, Başkan Cahan’dan köylerin merkeze bağlanması işini birkaç yıl ertelemesini isteyerek, şu sorulara cevap istediler:

–       Köylerimiz niçin merkez belediyesine bağlanmak isteniyor?

–       Tüzel kişiliğimiz kalkarsa, bizim muhtarlığımız ne olacak?

–       Köy muhtarlığına kayıtlı, köy odası, köy konağı gibi taşınmazlar ne olacak?

–       Köylümüz hayvancılık ve tarım yapmaya devam edebilecek mi?

“İLLER BANKASINDAN PAYIMIZ ARTACAK”

Uşak Belediye Başkanı Nurullah Cahan, muhtarlardan kaygılanmalarını isteyerek sorulara şöyle cevap verdi: “Uşak Belediyesi’ne bağlamak istediğimiz köylerimiz zaten belediyemizin mücavir alan sınırları içerisinde kalmaktadır. Köylerin merkez belediyeye bağlanmasını iki nedenle istiyoruz. Birincisi: Belediye olarak Uşak’a bağlı mahalleler gibi her türlü hizmeti zaten sizlere veriyoruz. Ancak, köy tüzel kişiliği olduğu için imar çalışması yapmakta sıkıntı yaşıyoruz. Örneğin, Karakıran mevkii Kuyucak köyüne bağlı burada imarla ilgili sıkıntılar bitmiyor.  Adı geçen köylerimiz bağlanınca bu sıkıntıları yaşamayacağız. İkincisi; Belirttiğim gibi belediyemiz bu sekiz köyümüze ayırım yapmadan zaten hizmet veriyor. Ancak, İller Bankası, belediye payını mücavir alan içerisinde yaşayan nüfus sayısına göre ödüyor. Uşak’ın payının artması için nüfusunun fazla olması gerekir. Bu nedenle köylerinizi merkeze bağlamak istiyoruz. Ayrıca, mesele bizim isteme ya da sizlerin istememesi değil. TBMM’de kabul edilen “Bütünşehir” yasasına göre 2019 yılında tüm köyler, belediyelere bağlanacak ve mahalle olacak.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER