UŞAK 12°C
Sisli

UŞAK’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 94. YILDÖNÜMÜ KUTLANDI443 Görüntüleme

kategorisinde, 01 Eylül 2016 - 14:44 tarihinde yayınlandı

1 2 3 11 12 15 143

Uşak ilimizden 1 Eylül 1922 tarihinde işgal kuvvetlerinin çıkarılışının 94. Yıldönümü törenlerle kutladı. Uşak belediyesi önünde bir araya gelen il protokolü ve vatandaşların oluşturduğu kurtuluş korteji mehteran eşliğinde 15 Temmuz Şehitler Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Vali Ahmet Okur ile birlikte yürüyüşe Garnizon Komutanı Jandarma Albay Nedim Selbisu, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Milletvekilleri Alim Tunç, Mehmet Altay ve Özkan Yalım, gaziler, sivil toplum teşkilatı temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ellerinde Türk Bayraklarıyla katıldı.

Kortejin 15 Temmuz Şehitler Meydanına varmasının ardından kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Belediye Başkanı Nurullah Cahan, CHP Milletvekili Özkan Yalım, Ak Parti Milletvekilleri Alim Tunç ve Mehmet Altay’ın yaptığı konuşmaların ardından kürsüye çıkan Vali Ahmet Okur tüm davetlileri selamladığı konuşmasına 26 Ağustosta başlayan 30 Ağustos zaferi ile taçlanan ve ilimizin de düşmandan arındırıldığı 1 Eylül kurtuluş gününü kutlayarak başladı.

Vali Ahmet Okur konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aylardan ağustos günlerden cuma diye başlayan mehter şiirimizde de ifade edildiği gibi Türk tarihimizde ağustos ayının yeri ve önemi çok başkadır. Ağustos ayı bu aziz millete yüce Allahın bir lütfu olarak zaferler ayı olarak bizlere bahş edilmiştir. Ne mutlu ki bu aziz millet tarihin hiçbir döneminde tutsak yaşamamış, her zaman istiklal ve istikbaline sahip olmuştur. İşte başımızı dik tutan bu duruşumuzu bu toprağı bizlere vatan yapan cennet mekan şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Onları rahmet, minnet ve hürmetle yad ediyorum. Bilindiği üzere bizler anadoluya girmeden önce de buraların sahipleri ve sakinleri vardı. Allahın takdiri bu topraklar bize bahşedildi. Öyle güzel öyle bereketli topraklar ki sahip olduğumuz yüzyıllardan bu yana sürekli birilerinin göz diktiği, içeriden ve dışarıdan saldırılara muhatap olduğumuz çok kıymetli bir coğrafyada yaşıyoruz. En son böyle bir ihanet kalkışmasını15 Temmuz’da yaşadık. Ne mutlu ki bu aziz millet vatanını, bağımsızlığını ve ayyıldızlı bayrağı kimseye teslim etmedi, Kurtuluş Savaşında olduğu gibi, Dumlupınarda ve Uşak ilimizin kurtuluşunda olduğu gibi, her bir ferdi tek yürek olmuş, tüfeğe, topa, uçağı, bombaya iman dolu göğsüyle kahramanca karşı koymuş, hainlere geçit vermemiştir. Bu ülkenin birlik ve dirliğini bozmak üzere saldıranların adı her ne olursa olsun PKK olsun FETÖ olsun, şunu çok iyi bilsinler, bu millet tarihinde hiçbir dönemde bağımsızlığından vazgeçmemiş, her zaman hür yaşamıştır. 15 Temmuzdaki badireyi de atlattık Allaha şükür, ancak uyanık olmamız lazım en zayıf anımızda tekrar deneyeceklerdir.”

Vali Okur, bu coğrafyada güçlü bir şekilde ayakta kalmak istiyorsak, her zamankinden çok daha fazla çalışmamış gerektiğini vurguladığı konuşmasında, “Ekonomide, tarımda, sanayide, eğitimde tüm imkanları kullanmalı, ülkemizi müreffeh seviyelere yükseltmenin gayreti içinde olmalıyız. Herkes şunu bilsin ki ülke olarak, büyük bir devlet olarak karşımıza çıkacak her türlü ihaneti püskürtecek şuura sahibiz. İşte bu şuuru vatandaşımızın bu inancını hiç kaybetmemesini diliyorum. Kurtuluş günümüz vesilesiyle çok büyük bir milletin evlatları olarak küçük hesaplar peşine olanlara bundan 94 yıl önce olduğu gibi, 15 temmuzda ihanet kalkışmasında olduğu gibi bundan sonra da bu tür teşebbüslere gereken dersi vereceğimizin bilinmesini istiyorum. Zafer ayımız ve kurtuluş günümüz kutlu olsun, şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi de minnetle ve şükranla yad ediyorum” dedi.

Törende Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Vali Okur’a gönderdiği tebrik telgrafının okunmasının ardından programda yer alan gösterilere geçildi. Belediye mehteran ekibinin icra ettiği mini konserin ardından dost ve kardeş ülke Azerbaycan halk oyunları topluluğu da bir gösteri yaptı.

15 Temmuz Şehitler Meydanında düzenlenen tören 15 Temmuz Şehitleri anısına hazırlanan fotoğraf sergisinin açılması ve gezilmesinin ardından sona erdi. 

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER