UŞAK 12°C
Yağışlı

UŞAK’LI ÖĞRENCİLERİN BÜYÜK BAŞARISI379 Görüntüleme

kategorisinde, 03 Mayıs 2016 - 23:58 tarihinde yayınlandı
Uşak’ın geçtiğimiz yıl, yılın enleri ödül töreninde sanatsal faaliyetler kategorisinde il birincisi olarak kayıtlara geçen Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu bu kez uluslararası bir platformda ülkemizi temsil edecek. Murat Şahintürk öncülüğünde kurulan ve ilk konserlerinin ardından büyük yankı uyandıran, minik seslerden oluşan 85 kişilik dev koro, bu kez de uluslar arası bir arenada Türkiye’yi temsil edecek.
Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden 41 ülkenin katılacağı Schoolovision yarışmasına Türkiye adına katılacak olan Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, başarılı eğitimci kadroları ile Uşak’ın minik seslerini dünyaya duyuracak.
Eurovision şarkı yarışmasının okullara uyarlanmış hali olarak kabul edilen “E-twinnig– Avrupa okul ortaklıkları ağı” adı altında yürütülen “schoolovision” projesinde, katılımcı her ülkenin  belirlemiş olduğu bir şarkıya, öğrencileriyle birlikte çekeceği klibin schoolovision.eu internet adresinde ve eTwinning portalında oylamaya sunulacağı belirtildi. Video konferans yoluyla canlı olarak yapılacak oylamada, ülkelerin vereceği oylarla tıpkı Eurovision’da olduğu gibi puanlama ve derecelendirme yapılacak.
Farklı kültürlerden öğrencileri birleştirmeyi amaçladıklarını belirten okulun İngilizce öğretmeni Tülay Bozkurt, geçmişi başarılarla dolu bir korolarının olduğunu, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte konser verdiklerini, Türkiye ikinciliklerinin bulunduğunu aktardı. Bozkurt, “Müzik öğretmenimiz Murat Şahintürk eğitiminde. Bu projede amacımız öğrencilerimize müzikle birlikte İngilizceyi sevdirmek, onları farklı kültürlerde birleştirmek, onlara farklı dünyaların kapılarını açmaktır” dedi.
Çekilen kliplerin 6 Mayıs’ta canlı olarak oylamaya sunulacağını aktaran Tülay Bozkurt, yarışmada kullanılan şarkının Mahmut Sözer’e ait olduğunu belirtti. İngilizce Öğretmeni Bozkurt, ‘Olur bu dünya çocuklara saray’ isimli şarkının seçilmesini ise, ” Bu şarkı aslında ırk, dil, din ayrımı yapmadan bütün dünya çocuklarını kucaklayan bir şarkı. Bütün çocukların mutlu oldukları sürece, önlerine güzel hedefler konulduğu sürece yaşanılacak bir dünya olduğunu kanıtlayan ve onlara bunu ispatlamak isteyen bir şarkı” dedi.
Koro Daha Önce Türkiye 2.si oldu
Koronun 2013 yılında kurulduğunu ifade eden Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu’nun Müzik Öğretmeni Murat Şahintürk, “85 kişiden oluşan çiçeklerimiz onlar bizim, çocuklarımız. Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokuluna gelmemle birlikte, çocuklarımızla 2014 yılında yaptığımız ilk koro çalışmasında, İstanbul’da TRT’nin düzenlemiş olduğu ve 36 okulun katıldığı ‘Korolar Buluşuyor’ yarışmasında Türkiye ikincisi oldular” dedi.
TRT tarafından düzenlenen yarışmaya katılan tek devlet okulu olduklarını belirten Müzik Öğretmeni Şahintürk, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en iyi orkestrası olan İzmir Senfoni Orkestrası ile Uşak’ta muhteşem bir konsere daha imza attık. Senfoni Orkestrası, biz hayatımızda böyle bir koro görmedik, çok başarılı dediler ve bizi İzmir’e davet ettiler. Orada da bir konsere imza atacağız. Bu da bizim için büyük bir mutluluk oldu” açıklamalarında bulundu.
Üçüncü konserlerini Afyon’da, bin kişilik kongre salonunda, Devlet Konservatuvarında verdiklerini söyleyen Şahintürk, ahilik haftası etkinlikleri de dahil olmak üzere pek çok alanda çalışma yaptıklarını paylaştığı açıklamasında, tasavvuf müziği, ilahi, dini müzik alanlarında da çocuklardan oluşan bir koro kuracaklarını, Türkiye’de bu alanda bir boşluk olduğunu söyledi.
Eurovision Şarkı Yarışmasının okullara uyarlanmış hali
Bu yıl 8.si düzenlenecek olan yarışma hakkında bilgi aktaran, e-twining Avrupa Okul Ortaklıkları Programı’nın Uşak İl Koordinatörü Buğra İnal, e-twining programının Brüksel merkezli olduğunu ve tüm Avrupa ülkelerinde, eğitim bakanlıkları seviyesinde yürütüldüğünü söyledi. İnal, ” Milli Eğitim Müdürlüğü olarak tüm okullarımızın birer projeyle hem kendilerini hem de ülkemizi temsil etmesi için çaba gösteriyoruz. Bedriye ve Kadir Uysal Ortaokulu, bu kapsamda schoolovision isimli bir proje başlattılar ve bu projenin bir ortağı olmak suretiyle eurovision şarkı yarışmasının okullarda yürütülmesiyle alakalı proje ortaya koyuyorlar” şeklinde konuştu.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER