UŞAK 27°C
Parçalı Bulutlu

Uşak’ta Ahilik Kutlamalarıpost_views_covau Görüntüleme

kategorisinde, 25 Eylül 2014 - 10:27 tarihinde yayınlandı

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği “27. Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında kortej yürüyüşü ve tören düzenledi. Belediye meydanındaki törende mehteran ekibinin okuduğu “Çanakkale Marşı’na” vatandaşlar da coşkuyla eşlik etti.

Ahilikkkk
Sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan Ahilik Haftası kutlamaları mehteran eşliğinde kortej yürüyüşü ve belediye önündeki törenle devam etti.
Törene; Vali Seddar Yavuz, Milletvekilleri İsmail Güneş, Mehmet Altay, Dilek Akagün Yılmaz, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, protokol üyeleri, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Ahilikw
Törende konuşan Vali Seddar Yavuz, Ahilik Teşkilatının bir okul gibi; kazandırdığı mesleki bilgilerin yanı sıra mensuplarına sevgi, kardeşlik, paylaşma duygularını benimsettiğini belirterek, “Veli-nimeti olan müşteriye saygıyı, haramdan uzak durmayı, kişi için en hayırlısı olan alın teri ile kazancı esas alan Ahilik ilkeleriyle, güçlü bir toplumsal yapının temelleri atılmıştır. Bu temel üzerine Anadolu’da yüzyılları aşan bir barış ve huzur ortamı tesis edilmiştir. Ahilikte terbiye, dürüstlük, çalışkanlık ve yardımseverlik esastır. Ahilik, ortaya koyduğu bu temel ilkelerle, toplumda yaşayan herkesi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olmanın bilincini bütün topluma yayan bir sistem olmuştur” dedi.
Güçlü ve büyük Türkiye’nin üretim gücü içerisinde Ahilik geleneğinden yetişen esnaf ve zanaatkârların emeği ve alın teri olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Bu gücü meydana getiren değerli esnafımız kendinizden başka binlerce insana iş veriyor, ekmek veriyor, büyüyen Türkiye’nin istihdamına önemli katkılar sağlamaktadır. Halka sunduğu çeşitli alanlardaki hizmetlerin yerine getirilmesinde el emeği, bilgi, tecrübe ve ustalık takdire şayandır.

407149

Ahiliğin prensiplerini yeniden okuyup, günümüze uyarlamak, bu prensipleri yarınlara taşımak için gereklidir. İşte bu prensip ve ilkeler, toplumda her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşlik hislerini daha da pekiştirecektir. Anadolu’muzun Velilerinden, Ahi Evran-ı Veli’yi hayırla ve rahmetle anıyor; Ahilik Haftanızı kutluyorum. Bu vesile ile tüm esnaf ve zanaatkârlarımızın hayırlı, bol ve bereketli kazançlar elde etmesini diliyorum” diye konuştu.Güçlü ve büyük Türkiye’nin üretim gücü içerisinde Ahilik geleneğinden yetişen esnaf ve zanaatkârların emeği ve alın teri olduğunu ifade eden Vali Yavuz, “Bu gücü meydana getiren değerli esnafımız kendinizden başka binlerce insana iş veriyor, ekmek veriyor, büyüyen Türkiye’nin istihdamına önemli katkılar sağlamaktadır. Halka sunduğu çeşitli alanlardaki hizmetlerin yerine getirilmesinde el emeği, bilgi, tecrübe ve ustalık takdire şayandır. Ahiliğin prensiplerini yeniden okuyup, günümüze uyarlamak, bu prensipleri yarınlara taşımak için gereklidir. İşte bu prensip ve ilkeler, toplumda her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz birlik, beraberlik ve kardeşlik hislerini daha da pekiştirecektir. Anadolu’muzun Velilerinden, Ahi Evran-ı Veli’yi hayırla ve rahmetle anıyor; Ahilik Haftanızı kutluyorum. Bu vesile ile tüm esnaf ve zanaatkârlarımızın hayırlı, bol ve bereketli kazançlar elde etmesini diliyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Uşak’ta yılın ahisi seçilen Ulubey İlçesinden Saraç ustası Hüseyin Karagöz’e ahi kıyafeti olan kaftan ve fesini giydiren Vali Yavuz, töreninin ardından Esnaf Odaları Birliği’nce hazırlanan pilav etkinliğine katılarak halka nohutlu pilav ve lokma dağıttı.

YORUM YAZBENZER HABERLER