UŞAK 12°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK’TA ATATÜRKÜ ANMA VE 19 MAYIS ETKİNLİKLERİ353 Görüntüleme

kategorisinde, 19 Mayıs 2016 - 19:03 tarihinde yayınlandı

X1 X2 X3 X4 X5 X6 X7 X8 X9

X11

X12

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de coşkuyla kutlandı. 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı’nda bir tören düzenlendi.

Uşak Valisi Ahmet Okur, Belediye Başkan Vekili Hakan Uludağ, İl Garnizon ve Jandarma Alay Komutanı Albay Yusuf Yalçın, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, il müdürleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Gençlik Hizmetleri ve İl Spor Müdürü Şahin Mercan 19 Mayıs 1919’un bağımsızlığa giden yolda atılan ilk adımın ve var olma mücadelesinin başlangıcı olduğunu belirtti. Tarih boyunca devletlerin kaderlerini tayin eden önemli dönüm noktaları olduğunu bildiren Mercan, Anadolu’nun dört bir yandan ateş çemberiyle sarıldığı bir dönemde başlatılan bağımsızlık mücadelesinin de Türk tarihinin en önemli dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Daha sonra, bir öğrenci, Atatürk’ün Gençliği Hitabesini, bir başka öğrenci de gençlerin Ata’ya cevabını okudu. Daha sonra, Uşak Gençlik merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları, jimnastik ve karete gösterileri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Törenler, Uşak Valisi Ahmet Okur tarafından başarılı spor takımları ve sporculara ödül vermesi ile son buldu.

VALİ OKUR; ‘KURTULUŞ MEŞALESİ SAMSUN’DA YAKILDI’

Uşak Valisi Ahmet Okur, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı’nın 97. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Üç kıtada yüzlerce yıl adaletle hüküm süren, insanlığa barış ve medeniyeti getiren Osmanlı İmparatorluğu’nu ortadan kaldırmak; coğrafyamızı yeniden şekillendirmek isteyen, bizim topraklarımıza da göz dikenlere ve bağımsızlığımıza kastedenlere karşı Türk Milleti asırlardır gösterdiği kahramanlık ve destansı bir cesaretle yeniden karşı durmuştur.

Vatan sevgisiyle, milli şuurun çığ gibi büyüdüğü ve bir milletin top yekûn harekete geçtiği, işgalin ardından hiç vakit kaybetmeden vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan adımdır 19 Mayıs 1919…

Çanakkale Zaferinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolda dosta düşmana Türkün gücünün bir kez daha gösterildiği özgürlük mücadelesinde meşale Samsun’da yakılmış, aziz Türk Milleti kadını erkeği, genci ve yaşlısıyla; canını ve canından çok sevdiklerini feda ederek bu zorlu mücadeleye, bu destansı mücadeleye katılmıştır.

 

Milletin elinde avucunda ne varsa bu mücadeleye bağışladığı ve Kurtuluş Savaşının hazırlıklarının yapıldığı bu süreçte aziz milletimiz düşman güçlerinin işgaline karşı yurdun dört bir cephesinde olağanüstü bir mücadele sergilemiştir. Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yürütülen ve kahraman Mehmetçiğin en büyük zaferi olan bu mücadele sonunda bugün üzerinde yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andığımız aynı zamanda gençlerimize armağan edilen bu bayramda, geleceğimizin teminatı gençlerimizin, ecdadımızın bu büyük mücadelesinden ders almaları, bağımsızlığımızın kıymetini bilerek, üzerimizde dalgalanan şanlı Türk Bayrağımızın ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet yaşatılacağının sorumluluk ve bilincinde olmaları gerekmektedir. Barış ve huzur ortamının tesis edildiği günümüzde, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak çok çalışmanızı, milletimizin gurur duyacağı başarılara imza atarak Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda başarıyla temsil etmenizi arzu ediyoruz.

19 Mayıs 1919’da başlatılan bağımsızlık mücadelesinin sonunda milletiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadele kahramanlarımızı, geçmişte olduğu gibi bugün de canlarını aziz vatanımız için feda eden tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, bu vesileyle siz değerli vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi sunuyorum. “

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER