UŞAK 7°C
Yoğun Kar Yağışlı

UŞAK’TA FRİG YOLU İÇİN TANITIM YAPILACAKpost_views_coval Görüntüleme

kategorisinde, 08 Aralık 2015 - 23:10 tarihinde yayınlandı

friglogo-gif

 Tarihi 3 bin yıllık “Frig Yolu” Prof. Dr. Hüseyin Sarı’nın katılacağı bir söyleşi, tanıtım ve imza günü ile Uşaklılara tanıtılacak. Frig Yolu Tanıtım Programını düzenleyen UDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Yalgın, Uşak halkını etkinliğe davet etti.

Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında kalan coğrafyada yaklaşık 3 bin yıl önce parlak bir medeniyet kurmuş efsaneleri ile ünlü Friglerin izlerini, günümüz gezginlerinin sürmesi için oluşturulmuş 506 km uzunluğunda uluslararası standartlarda uzun yürüyüş ve bisiklet yolu, Uşak’ ta tanıtılacak.

“TANITIM, KİTAP İMZA VE FOTOĞRAF SERGİSİ BİR ARADA”

Uşak Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (UDOSK)  tarafından düzenlenen ve TÜPRAG’ın sponsor olduğu tanıtım, imza ve fotoğraf sergisi 12 Aralık Cumartesi günü saat 14.00 de Atatürk Kültür Merkezi 2 nolu salon da yapılacak. Etkinliğe konuşmacı olarak, FRİG YOLU (Rehber Kitap) kitabı, yazarı Prof. Dr. Hüseyin Sarı katılacak. Sarı hayranları ve meraklıları için kitaplarını da imzalayacak.

Uşak Dağcılık ve Doğa Sporları (UDOSK)  olarak Uşak’ta üç yıldır dağcılık ve doğa sporları alanında tescilli amatör spor kulübü olarak faaliyet gösterdiklerini kaydeden UDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Yalgın, “Kültür yolunun tanıtımı, yolun mimarı ve çalışmalarını gerçekleştiren Sayın Prof. Dr. Hüseyin Sarı tarafından yapılacaktır. Hocamız, etkinlik sırasında isteyenle riçin kitapalrını da imzalayacaktır. UDOSK’un düzenlediği ve TÜPRAG Metal Madencilik San. ve Tic. A.Ş’nin katkıları ile yapılacak “FRİG YOLU” sunumu; başta, Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüpleri’nin Yöneticileri / Üyeleri, Doğa Sporları Toplulukları’nın Temsilcileri, Yerel Basın Temsilcileri ve Çalışanları ile konuya ilgi duyan kültür yolu meraklılarına açıktır ve katılım ücretsizdir” şeklinde konuşarak tüm Uşaklıları cumartesi günü yapılacak, “Frik Yolu” tanıtım etkinliğine davet etti.

“YOLUN UUZNLUĞU 506 KİLOMETRE”

Frig Yolu hakkında da bilgi veren Yalgın, “Frig Yolu; Afyonkarahisar, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illeri arasında kalan coğrafyada yaklaşık 3000 yıl önce parlak bir medeniyet kurmuş efsaneleri ile ünlü Frig’lerin izlerini, günümüz gezginlerinin sürmesi için oluşturulmuş 506 km uzunluğunda uluslararası standartlarda uzun yürüyüş ve bisiklet yoludur. Yolun tamamı kırmızı-beyaz renklerle işaretlenmiş, yürüyüşçüleri bilgilendirmek için rota başlangıç-bitiş ve önemli kavşak noktalarına yön tabelaları dikilmiştir. Etkinlikte, Frig Yolu hakkında bilgi verilerek az bilinen ve bakir bir coğrafya olan Frigya’da çekilmiş fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf gösterisi yapılması planlanmaktadır” dedi.

Yalgın tanıtım etkinliğine konuşmacı olarak katılacak Prof. Dr Hüseyin Sarı hakkında da şu bilgileri verdi:

“Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesine bağlı Malkaya köyünde doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra kazandığı devlet bursu ile yüksek lisans ve doktora çalışması için ABD’ye gitti. Kaliforniya Üniversitesi San Diego, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünden optoelektronik dalında doktorasını aldı. 2001 yılında Ankara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Fizik Mühendisliği bölümünde göreve başladı. Halen Ankara Üni. Fizik Mühendisliği bölümünde fizik profesörü olarak görev yapmaktadır. 46 çeşitli bilimsel çalışması, eş yazar olduğu  bir “Vakum Tekniği” kitabı bulunmaktadır.  Aktif doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yeni rota açma çalışmaları vardır. Frig Yolu’nu hayata geçiren ekibin üyesidir. Merkezi Antalya’da bulunan Kültür Rotaları Derneği’nin kurucu üyelerinden ve başkan yardımcısıdır. Amatör olarak fotoğrafla ilgilenmekte, üyesi olduğu Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) fotoğraf çalışmalarını sürdürmektedir.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER