UŞAK 6°C
Parçalı Bulutlu

UŞAK’TA TEDES DEVREDEpost_views_covfo Görüntüleme

kategorisinde, 18 Kasım 2015 - 17:41 tarihinde yayınlandı

.....

Türkiye’de ilçe bazında ikinci ilçe olarak Uşak’ın Banaz ilçesinde hizmet vermeye başlayan TEDES, trafik akışının kontrol edilmesi, ulaşımın denetlenmesi ve trafikte düzeni bozan araçlardan kaynaklanan kazaların önlenmesi amacıyla özellikle hız ve trafik ışık ihlali yapan araçların tespiti sonrası plakaların kaydedilerek ilgili kanunda öngörülen cezaya tabi tutulmasını sağlayacak. Günlük yaklaşık olarak 12 bin aracın karşılıklı geçiş yaptığı ilçenin İzmir-Ankara karayolu üzerinde olmasından kaynaklık geçmiş dönemlerde çok sayıda ölümlü ve yaralanmalı kazalar yaşanmıştı. Yaşanan kazaların ise bir çoğunun nedeni ışık ihlali ve aşırı hız olması kayıtlara geçmiş durumda. Trafik Elektronik Denetleme Sistemi ile kentin 3 farklı noktasında 6 denetleme cihazı ile 7 gün 24 saat otomatik olarak yapılacak olan denetlemelerle bu yaşanan kazaların minimuma indirilmesi öngörülüyor.

Yetkili birimler tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Banaz ilçesi Kent Güvenlik Sistemleri ve Trafik Elektronik Denetleme Sistemi; 2918 sayılı Trafik Kanunun Ek Madde 16’ ya istinaden karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kurulmaktadır. Sistem Banaz İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş ve işletmeye hazır hale getirilmiştir. Günler süren sistem analiz ve kalibrasyon ayarlamaları tamamlanmış ve deneme süreci sağlıklı bir şekilde sona ermiştir. Sistem teknik ve idari olarak Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Daire Başkanlığı ve Haberleşme Daire Başkanlığı tarafından onaylanmıştır.

Sistem 6 noktada hız tespiti ve 4 noktada kırmızı ışık ihlalinin tespitinin yapmakla beraber ayrıca 26 noktadaki Kent Güvenlik İzleme Sistemi sayesinde İzmir Ankara-Karayolunun Banaz Geçişinin izlenmesi 24 saat kesintisiz olarak sağlanmıştır. Sistem İlçe Emniyet Müdürlüğümüz binası içerisine kurulmuş olup, tüm kontrol ve işlemler yetkili emniyet görevlileri tarafından gerçekleştirilecektir. Sistem aynı zamanda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından anlık kontrol ve izleme yeteneğine sahiptir. Trafik kurallarını ihlal eden araçların plakaları tespit edilerek anında ceza işlemi elektronik olarak gerçekleşecektir. Kavşaklarda kırmızı ışık ihlallerinden kaynaklanan kazaların önlenerek, can ve mal güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak amacı ile sistemimiz kurulmuştur. Sistemin işleyişinde; kavşak noktalarında trafiği gözleyen kameralar kırmızı ışık ihlali yapan araçları ve radar görevi gören diğer kameralar ise hız ihlali yapan araçları tespit edip fotoğraflamaktadır. Fotoğrafların Trafik Kontrol Merkezine iletilmesi sonucunda ihlali yapan araç sürücüsü hakkında yasal cezai işlem yapılmaktadır. Sistem İlçe sınırları içerisindeki hız ihlallerini 3 noktada izlemektedir. Bu projenin asıl amacı sürücüleri cezalandırmak değil her gün ilçemiz sınırlarındaki karayolundan geçen binlerce aracın hız limitlerine trafik kurallarına uymasını sağlamaktır.

Kontrollü olarak geçişleri yavaşlatmak ve özellikle transit geçiş yapan ağır tonajlı araçların kurallara uymasını idame ettirmek zorundayız. Özellikle yaz aylarındaki trafik yoğunluğu ve transit geçiş yapan araçların kurallara uymaması sonucu birçok trafik kazası meydana gelmiş ve ne yazık ki bu kazalarda evlatlarımız ve vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Konya ilinde benzer bir sistemin kurulmasından sonra ölümlü bir kaza yaşanmaması bu sistemin can güvenliği için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. İzmir-Ankara Karayolunun İlçemiz geçişi 7 gün 24 saat 360 derece hareket kabiliyeti olan kameralarla gözlemlenebilecektir. Böylelikle emniyet olaylarına müdahale hızlanabilecek, suç mahalline önceden müdahale edilerek faalin yakalanması kolaylaşacaktır. Aynı zamanda gerçekleşen olayların çözümüne yönelik geriye dönük kayıtları araştırıp inceleyerek hukuki bilgilerin temin edilmesi, toplumsal olaylarda provokasyon türü olaylara engel olunması, ilçe içerisindeki trafik akışı yoğunluğunu ve park yerinin izlenmesi ve yönetilmesi, plaka tanıma sistemi ile çalıntı araçların yakalanması kolaylaşmış olacaktır. Tüm bunlarla vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerine saygılı yasalara uygun her türlü dış etkilere karşı asayiş ve güvenliğin sağlandığı bir İlçe olma yolunda önemli adımlardan birini atmış bulunuyoruz. Amacımız ceza değil, trafik hız kültürünü halkımıza tanıtıp, benimsetip, kazaları önlemek; daha güvenli ve daha mutlu bir Banaz’da yaşam sunmaktır.”

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER