UŞAK 17°C
Az Bulutlu

UŞAK’TA YENİLİKÇİ LİDER ÖĞRETMEN PROJESİpost_views_couyh Görüntüleme

kategorisinde, 03 Aralık 2015 - 18:24 tarihinde yayınlandı

VALŞ

Yenilikçi lider öğretmenler projesi tanıtım ve protokol imza töreni Uşak Ticaret Odası toplantı salonunda yapıldı.

Vali Ahmet Okur ile birlikte törene, Belediye Başkanı Nurullah Cahan, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Nacar, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, diğer daire amirleri, öğretmenler, oda başkanları sivil toplum kuruluşları temsilcileri, sanayici ve işadamlarıyla basın yayın kuruluşları mensupları katıldı.

Proje hakkında bilgilendirme konuşmalarının ardından törene katılan davetlilere hitaben bir konuşma yapan Vali Ahmet Okur projenin eğitim alanında Uşak ilinde önemli bir hamle olacağını, eğitimin başrolünü yine öğretmenlerin alacağını ifade etti. Vali Okur konuşmasına şöyle devam etti:

“Maltepe Kaymakamlığına atandığım ilk günlerde yurt içi ve yurt dışında girdiği bütün eğitim kurumlarını birinci olarak bitiren bir genç ziyaretime geldi. İngiltere’de Cambridge Üniversitesinde uygulanan ve bugün üzerinde konuştuğumuz bu projeden bahsetti. 14 Avrupa ülkesine ilave olarak Türkiye’de ilk olarak Maltepe ilçemizde gerçekleştirdiğimiz bu projeyi kısa sürede hayata geçirerek okullarımızda uyguladık. Sonuçları değerlendirildiğinde hedefine ulaşan ve başarısı ölçülebilen bu projeyi daha sonra görev yaptığım Seyhan ilçemizde de uyguladık. Proje aslında temel bir iki konunun sorgulanmasına ve ona verilen cevaplara dayanıyor. Eğitim alanında görev yapan öğretmenlerimiz kendisine şu soruyu soracak: ‘Ben nasıl bir insanım, nasıl bir öğretmenim, nasıl daha başarılı bir öğretmen olabilirim?’ Öğretmenlerimiz okulda eğitimin en baş aktörü, öğrenciyle doğrudan muhatap olan, başından sonuna eğitim öğretim sürecini bir bakıma elinde tutan kişi. İşte başroldeki kıymetli öğretmenlerimizin bu proje kapsamında yeniden eğitimin liderleri olacaklardır.”

Uşak’ta okullarımızda iyi bir düzeyde olan eğitimin düzeyini daha iyi bir seviyeye çıkaracağız

Uşak ilimizde fiziki anlamda okulların düzeyinin çok iyi olduğunu, bina ve sınıf sayısının ihtiyaca cevap verdiğini ifade eden Vali Okur “Fiziki altyapı eğitim hizmetlerini okullarınızda rahat bir şekilde yürütmemize imkan sağlıyor. Zira eğitimin adresi mekanı okullardır. Okul dışında eğitime mekan aramak alternatif arayışlara girmek çözüm değildir. İlimizde gerek eğitim düzeyi gerekse sınavlarda başarı anlamında akademik düzeyimiz iyi, ancak daha iyi olabiliriz. İşte bu süreçte, öğretmenimiz kendisini çok mükemmel görebilir, yeterli sanabilir, fakat öğrenci ve veli size nasıl bakıyor. Gerçekten başarılı mısın, kendinizi yenileyebiliyor musunuz? Çocuğumuz ile ilgili gereken yapılıyor mu, anne babalar, veliler olarak içimiz rahat mı? Eğitim işinde uzun bir süre eğitim kurumları dışında başka yerlere havale etme durumunda buralara kadar geldik. Ancak artık bu işin adresi okullarımız. Bu sebeple, okul merkezinde; öğretmen, veli ve öğrenci ilişkisinin yeniden tesis edilmesini hedefliyoruz. Zira, dersanenin eğitim sistemine eklemlenmesiyle hem aileler maddi anlamda zor durumda kaldı, hem de öğretmen, veli ve öğrenci arasında kurulan ilişkiler zedelendi. Bu üçlü sistemin dışında kaldı. Dersaneler bizim boşluğumuzu doldurmak üzere adeta yarıştılar. Kamu okulları olarak biz bu işin neredesindeyiz, geçtiğimiz birkaç yıl içinde bu ciddi mesele sorgulandı. Biz devlet olarak neden kurulu düzenimizi işletmeyelim, neden daha iyisini yapmayalım. Eğitim gibi temel bir alanda, biz devlet olarak bu konuda daha güçlüyüz, devletimizin okulları ve iyi yetişmiş eğitim neferlerimiz, öğretmen ve yöneticilerimizle ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak nesilleri yetiştirme hedefimiz en temel iddiamız olmalıdır. Çocuk eğitimi dışarıda başka yerlerde aramadan, okulda, okulun bahçesinde öğrensin istiyoruz. İşte bu çerçevede şekillenen Yenilikçi Lider Öğretmenler Projesini Uşak’ta da başlattık.”

Proje tamamen gönüllülük esasına dayanıyor

Tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak sürdürülecek bu proje kapsamında ilk etapta 20 ortaokulumuzdan 14 farklı branşta 173 öğretmen ve idarecimiz eğitim alacağını belirten Vali Okur “Katılan öğretmenlerimiz herhangi bir ek ücret almayacaklar. Ortaokul ve liselerimizde topyekun eğitimin vasfının iyileştirilmesine, kalkınmasına doğru adım atıyoruz. Projede öngörülen sporsorluğu da şöyle izah etmek isterim. Devlet olarak bizim bu projeyi sürdüme gücümüz var. Ancak,  biz gücümüz olmağı için değil, bu işin sahiplenilmesi arzu ettiğimiz için ilimizin sanayici ve iş adamlarından destek bekledik. İstedik ki proje toplumun geneline yayılsın, herkes projenin bir kenarından tutsun, projeye sahip çıkan kişiler ve temsilciler, okullarımızı tanısın, öğretmenlerimizle irtibat kursunlar. Biz sosyal, toplumsal bir destek istiyoruz. Bu işin bir sahibi olsun istiyoruz. Uşak’ta bir iş adamımızın bir okulumuzu sahiplenmesi, başarıyı ödüllendirmesi, hem o kişiye hem de hepimize gurur verecektir. Bu öğrenciler bu proje ve motive edici küçük ödüllerle daha başarılı olacaklar, belki de ileride çok iyi birer meslek sahibi olacaklar. Uygulanacak modeller bellidir, her şeyi sıfırdan yapmayacağız; daha önce Maltepe ve Seyhan ilçelerinde uyguladığımız modeli geliştirecek ilimize uyarlayacağız. Öğretmenlerimize inanıyor ve güveniyorum, onlar bu işi yapar, kervanın başı sizsiniz. Biz üzerimizdeki sadece sizin potansiyelinizin ortaya çıkmasına vesile olacağız. Bu işin belli bir süresi yok, bu dönem gelecek dönem.. Bakacaksınız ki çocuklarımız okullara koşa koşa gelecek, matematik sınıfları yapmıştık. Başka sınıflar da yaparız. Belirli sınıflar yapmamız ilgiyi çekecektir. Öğrencilerimizde büyük bir öğrenme azmi var. Öğretmenlerimize dokunmaya çalışıyoruz. Uşak’ın bu projeye sahi çıkmasını istiyorum. Bizim okulumuz benim okulum kavramının oluşmasını istiyorum. Basınımızın da bu ilimizde uygulanmaya başlayan bu önemli projenin tanıtılması çerçevesinde yanınızda olduklarını görmek bizleri ziyadesiyle memnun ediyor. Ayrıca, liselerle alakalı çalışmamız, uygulamaya başladığımız ortak sınav ve davranış değişikliği modeli de çok iyi gidiyor. İnşallah Uşak’ta eğitim alanında güzel gelişmeler olacak bunu hep birlikte göreceğiz” dedi.

Vali Okur konuşmasının sonunda Yenilikçi Lider Öğretmen Projesinin eğitim alanında örnek bir proje olduğunu, uygulamanın milli eğitimimizin çıkış yolu olacağına vurgu yaptı.

Vali Okur’un konuşmasının ardından, Yenilikçi Lider Öğretmen Projesi tanıtım ve proje imza törenine davet edilen eğitim alanında öne çıkmış Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Selahattin Turan ve Prof. Dr. Cemil Yücel proje kapsamında eğitimde yeni yaklaşımlar ve uygulanan projelerle ilgili birer sunum yaptılar.

Konuşmaların ardından, Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Selahattin Turan ve Prof. Dr. Cemil Yücel’e, projeye maddi ve manevi destek taahhüdünde bulunan kurum ve kuruluş temsilcilerine, sanayici ve işadamlarına Vali Ahmet Okur tarafından plaket verildi.

 

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER