UŞAK 12°C
Yağışlı

UTB ’ DEN UŞAK EKONOMİSİNE 11.2 MİLYON TL NEFES KREDİSİ341 Görüntüleme

kategorisinde, 15 Aralık 2016 - 12:25 tarihinde yayınlandı

img_20161215_132239img_20161215_132219

Uşak Ticaret Borsası üyelerine 11. 2 milyon TL Nefes kredisi

Uşak Ticaret Borsası (UTB) proje ortakları olan Ziraat Bankası ve Denizbank ile yaptığı anlaşma neticesinde üyelerine kullandırılmak üzere 11.2 milyon lira kaynak aktarımında bulunduğunu açıkladı..

Ülke ekonomisinde önemli yer tutan küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansman sorunlarını giderilmesine katkı sağlamak üzere, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Nefes Kredisi adı altında TC. Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş. ile TOBB arasında imzalanan protokol gereği, uygulamaya konacak olan kredi kullanımı ile ilgili Özgöbek Oteli toplantı salonunda, Uşak Valisi Ahmet Okur, Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, Ziraat Bankası ve Denizbank Uşak Şube Müdürlerinin ve borsa yönetim kurulu üyelerinin  katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

UTB ’ DEN UŞAK EKONOMİSİNE 11.2 MİLYON TL NEFES KREDİSİ

Tanıtım toplantısında konuşan Uşak Valisi Ahmet Okur, Cumartesi günü İstanbul’da yaşanan teör saldırısnda hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerk teörü lanetledi. Okur, “Ülkemiz, 15 Temmuz gibi emsali dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir felaketten döndü. Bu krizi atlatmaya çalışırken, özellikle tüm dünyada gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri üzerinde olumsuz etkilerin yaşandığı bir döneme girdik.Türkiye ekonomisinin bu geçici süreçten en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirler, işverenlerimizi, ticari hayatımızı çok önemli ölçüde rahatlatacak girişimler yapılıyor. Bu girişimlerden biri de; Kredi Garanti Fonu(KGF), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ziraat Bankası ve Denizbank ortaklığında hayata geçirilen, 80 bin KOBİ’ye kaynak sağlanması hedeflenen, ekonomimize can suyu niteliğindeki ’’KOBİ’’lere Nefes Kredisi’’dir” dedi.

Daha sonra söz alan UTB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sezer, “Cumhurbaşkanımızın talimatı ile ülkemiz üzerine oynan hain oyunlardan bir tanesi olan finansal kriz ve kaos ortamı yaratma heveslilerinin planlarını bozmak amacı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  ve TOBB arasında ki, protokole Uşak Ticaret Borsası da dahil oldu” dedi.

“ÜYE BAŞINA 100 BİN TL”

Uşak Ticaret Borsası proje ortakları olan Ziraat Bankası ve Denizbank ile yaptığı anlaşma neticesinde üyelerine kullandırılmak üzere gereken miktarda kaynak aktarımında bulunduğunu kaydeden Sezer, şu bilgileri verdi:

“Bunun neticesinde 10 Milyon TL finansman yaratılarak TOBB Kaynaklı 1.200.000 TL de ilave ederek toplamda 11,2 Milyon TL Uşak Ticaret Borsası üyelerinin kullanımına sunuldu.

Her üye başına 100 Bin TL olarak ayrılan kredi , %0,83 aylık faiz oranı ile piyasaların güncel faiz oranlarına göre %0,40 oranında daha caziptir.”

“PİYASALARI CANLANDIRACAKTIR”

Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, uygun faiz oranları ile Uşak ekonomisine bir anda akıtılacak olan 11.2 Milyon TL nin hareketlilik getireceğini, Tüccar ve Sanayici dostlarımızın finansman yükünü bir nebzede olsa hafifletmek için gayret ve çaba sarf ettiklerini söyledi.

Sezer, “Cumhurbaşkanımızın 15  Temmuz da n itibaren her fırsatta dile getirdiği finans krizinin en hafif şekilde atlatmak için ülke insanın elini taşın altına koyması gerektiği çağrısına Uşak Ticaret Borsası olarak kayıtsız kalamazdık.Gezi olaylarından önce %6,5 olan işletme faizlerinin her patlayan bombada gözle görünür artışına bir noktada dur demek gerekiyordu. 248 tane şehidimiz tankların önünde siper olurken, ne hissettiyse bugün iş dünyası olarak bizde aynısını hissediyoruz” dedi.

Sezer, “Bu kaynağı yaratmakta bize vesile olan üyelerime, tüccar dostlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunarım” şeklinde sözlerine son verdi.

Daha sonra protokol imzalanmasıyla tören sona erdi.

TOBB Nefes Kredisi Nedir?

TOBB üyesi KOBİ’ler finansmana erişimde sıkıntılar yaşıyor ve yüksek ticari kredi faizleri, KOBİ’ler üzerinde baskı oluşturuyordu.

TOBB ve Oda-Borsalar, mevduatlarını üyelerine kredi olarak kullandırmak için harekete geçti.

TOBB, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) teminat desteği ile Ziraat Bankası ve Denizbank ile anlaştı.

TOBB üyesi KOBİ’ler yıllık yüzde 9,90 (aylık yüzde 0,825) faiz oranı ile 12 ay (eşit taksitli) vadeli TOBB Nefes Kredisi’nden yararlanabilecek.

TOBB Nefes Kredisi’nde KOBİ’lere KGF yüzde 85 oranında kefalet sağlayacak.

TOBB Nefes Kredisi’ne Nasıl Başvurulacak?

Oda ve Borsa üyesi olsa dahi; eczaneler, kooperatifler, döviz büfeleri, faktoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu krediden yararlanamayacaklardır.

TOBB üyesi KOBİ, üye olduğu Oda-Borsa’ya giderek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER