UŞAK 15°C
Az Bulutlu

UTSO ÜYELERİNE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ PANELİ380 Görüntüleme

kategorisinde, 13 Mayıs 2016 - 3:28 tarihinde yayınlandı
.......

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) ile Makina Mühendisleri Odası Denizli Şubesi Uşak İl Temsilciliği işbirliği ile ‘İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği’ paneli düzenlendi.

Makina Mühendisleri Uşak Şubesi’nin düzenlediği panelde, İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuatlar ve iş kazalarında tarafların sorumlulukları ile ilgili katılımcılara bilgi verildi.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen panele,  Makine Mühendisleri Uşak İl Temsilcisi Başkanı Ozan Bayık, Makine Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ali SARIHAN ile Makine Mühendisi, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Eğitimcisi Osman ÖZTÜRK ve Uşak Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı İbrahim Bulduk, Uşak Üniversitesi öğrencileri, işverenler ve UTSO üyeleri katıldı.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuatlar ve iş kazalarında tarafların sorumlulukları ile ilgili katılımcılara bilgi verildi. İş kazalarının oranları hakkında bilgi veren uzmanlar, kazanın yaşanmadan önce gerekli tedbirleri almanın kazanın maliyetinden daha ucuz olduğunun altını çizdi.

Panelde açılış konuşmasını Makine Mühendisleri Uşak İl Temsilcisi Başkanı Ozan Bayık yaptı. Bayık konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Uşak Makine Mühendisleri İl Temsilciliği adına hepinizi dostluk kardeşlik ve muhabbetle selamlıyorum. Kısaca Makine Mühendisleri Odasından bahsetmek istiyorum. Biz Uşak’ta Makine Mühendisleri Odası olarak, Denizli Şubesine bağlı 9 temsilcilikten bir tanesiyiz. Bünyemizde 200’ü aşkın Makine Mühendisi 3 tane teknik görevlimiz var makine mühendisi olarak çalışan. Biz böyle eğitimleri kendi meslek dalımızda sık sık yapıyoruz. Bu dönemde yönetime geldikten sonra şöyle bir yönetim olarak karar aldık. Uşak’taki diğer kamu bileşenlerini de içine alan Uşak’taki halkında öğrenci arkadaşlarımızı da kapsayacak eğitimler yapma kararı aldık. Bunlar bir tanesi de İş Sağlığı ve İş Güvenliği Paneli. İlk önce konuşmacılarımıza teşekkür ediyorum, böyle bir salonu bize tahsis ettiği için Ticaret Odası Yönetimine teşekkür ediyorum, Uşak Üniversitesindeki Robot Kulübüne, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Bölüm Başkanına, TMMO bağlı tüm oda başkanlarına ve üyelerine UTSO’nun değerleri üyelerine teşekkür ediyorum.”dedi

Panelde ilk olarak Makine Mühendisleri A- Sınıf İş Güvenliği Uzmanı Eğitimcisi Osman Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk; İş ekipmanlarında periyodik kontrol kaydı duyurusu, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu konuları  hakkında bilgiler verdi. Osman Öztürk’ün ardından panelde ikinci olarak konuşan Makine Mühendisleri A- Sınıf İş Güvenliği Uzmanı Ali Sarıhan ise şu konulara değindi.  Sarıhan; “ İş Güvenliğinde sorumluluklar, iş kazası, meslek hastalığı, sorumluluk türleri, işveren sorumlulukları, çalışan sorumlulukları” hakkında olması gerekenleri dinleyicilere aktardı.

Ali Sarıhan’ın konuşmasının ardından son olarak panelde konuşma yapan Uşak Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı İbrahim Bulduk, şunları dile getirdi. Bulduk  İş güvenliği hakkında; “İş yerlerinde işin yapımı sırasında, sağlığa, işe ve işyerine, zarar verebilecek olan, çeşitli sebeplerden kaynaklanan, olumsuz şartlardan korunmak amacı ile yapılan planlı çalışmaların hepsine İş Güvenliği denir. İşçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacıyla güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken önlemler dizisine İş Güvenliği denir. “dedi

İş Güvenliği Önemine değinen Bulduk paneldeki konuşmasına şu şekilde devam etti; “Dünyada ve ülkemizdeki sanayileşmeye ve teknolojik gelişmelere paralel olarak özellikle iş yerlerinde çalışan kişilerin güvenliği ile ilgili bir takım sorunlar ortaya çıkmıştır. Bir takım tedbirleri önceden alarak iş yerlerini güvenli hale getirmek gerekmektedir.

İşyerlerindeki riskleri tamamen ortadan kaldırmak ya da zararları en aza indirebilmek. İş ve işçi arasında mümkün olan en iyi uyumu sağlamak, Çalışma koşullarının olumsuz etkilerinden onları korumak, Çalışanlara en yüksek sağlıklı ortamı sunmak, İşçi Sağlığı Bütün mesleklerde çalışanların sağlıklarını sosyal, ruhsal ve bedensel olarak en üst düzeyde tutmak, çalışma koşullarını ve üretim araçlarını sağlığa uygun hale getirmek, çalışanları zararlı etkilerden koruyarak işin ve çalışanın birbirine uyumunu sağlamak üzere kurulmuş bir tıp dalıdır.” diyerek konuşmasına son verdi.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KUVVET “İşverenlerimizi, oda olarak düzenlediğimiz toplantılar ile değişen kanun ve uygulamalar hakkında bilgilendiriyoruz.  Özellikle işçi sağlığı ve iş güvenliği her sektörde yer alan üyelerimizi ilgilendiriyor. Hizmet sektöründen, sanayiye kadar farklı tehlike sınıflarında yer alan üyelerimizin gerekli mevzuatları bilerek herhangi bir cezai işleme maruz kalmaması için bu tarz toplantıları önemsiyoruz.” dedi. KUVVET, Makine Mühendisleri Odası’na panele destekleri ve işbirliği için teşekkür etti.

Panel konuşmaların ardından soru cevap şeklinde sona erdi.

Etiketler:

YORUM YAZBENZER HABERLER