UŞAK 18°C
Parçalı Bulutlu
Son Dakika Haberler

VALİ AHMET OKUR UN YAŞLILAR GÜNÜ MESAJIpost_views_covaf Görüntüleme

kategorisinde, 01 Ekim 2015 - 2:38 tarihinde yayınlandı

CVC

Yaratılışı gibi hayatı da mucizelerle dolu olan insanoğlu, Yüce Allah’ın yarattıkları arasında en şereflisi olmak gibi bir mertebeye sahiptir.
Doğduğunda ilgiye, sevgiye muhtaç olan insanoğlunun bu ihtiyacı ömür boyu sürmekte, yaşlılıklarında da aynı ilgiyi bekleyen kıymetli büyüklerimize gereken saygıyı ve ihtimamı göstermek de büyük bir erdem olarak görülmektedir.
Zira mensubu bulunduğumuz kadim medeniyetimiz ve Yüce İslam dinimiz bizlere anne ve babalarımıza, akrabalık bağımız olmasa bile büyüklerimize saygı göstermemizi öngörmekte, Kuran-ı Kerim’de İsra suresinde de “Rabbin yalnız kendisine kulluk etmenizi ve ana-babaya güzellikle muâmele etmenizi emretti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında iken ihtiyarlığa ererlerse onlara öf bile deme, onları azarlama, onlara güzel ve tatlı söz söyle” ilahi emri bizlere yaşlılarımıza nasıl davranacağımızın çerçevesini çizmektedir.
Geçmişimiz ile geleceğimiz arasında köprü kuran, medeniyetleri ve kültürel değerlerimizi dünden bugüne aktarılmasını sağlayan yaşlılarımız, varlıklarıyla toplumumuza ayrı bir değer katmaktadırlar. Bizim medeniyetimizde yaşlılara hürmet, sevgi ve hizmet vardır. Bu geleneğin sürdürülmesi hem aile bağlarımızın, hem de toplumsal dokumuzun korunması bakımından hayati bir önem taşımaktadır.
Her doğanın büyüdüğü ömrü olanın da yaşlılığı gördüğü hayatın akışı içinde kendimiz nasıl hoş görülmek, ömrümüzün son gününe kadar ve toplumumuzun önemsenen bir parçası olmak istiyorsak, bugün büyüklerimiz olan yaşlılarımıza en güzel şekilde muamele etmeliyiz.
Cemiyet hayatının en kıymetli hazineleri olan yaşlılarına gereken önemi vermeyen, onlara sahip çıkmayan, ihtiyaç duydukları saygı ve sevgiyi kendilerinden esirgeyen toplumların güven ve huzur içinde olması mümkün değildir.
Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde Devlet İstatistik Enstitüsünün nüfus sayımı sonuçlarına göre,  65 yaş üstü nüfus 1985’de % 4,2 iken, 2000 yılında bu oran % 5,6’dır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2008 yılı verilerine göre ise 65 yaş nüfusun oranı %7,1’dir. 2020 yılında yaşlı nüfusun Türkiye nüfusunun yaklaşık % 7,7’sini oluşturacağı öngörülmektedir.
Ülkemizde yaşlı nüfusumuzun artan varlığına paralel olarak geliştirilen sosyal politikalar, yaşlılarımıza yakışacak düzeyde hizmet sunulacak şekilde gelişmekte; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı düzeyinde yürütülen yaşlılara yönelik hizmetlerin kalitesinde de her geçen gün artış görülmektedir.
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü vesilesiyle kıymetli büyüklerimize sağlıklı ve uzun ömürler diliyor, ellerini saygıyla öpüyorum.

Ahmet Okur
Vali

 

YORUM YAZBENZER HABERLER